...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Gospodarstwo Aleksa
Werchowyna
Chata Smerek
Magiczne Bieszczady
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustianowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin

» Szlaki piesze | Chryszczata

Chryszczata szlakiem czerwonym z Komańczy

Komańcza to niewielka miejscowość, położona na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego, ok. 30 km od Zagórza a 12 kilometrów od Łupkowa. Bardziej szczegółowy opis miejscowości i jej okolic znajduje się w dziale: Komańcza i okolice.

Droga na odcinku Komańcza - Prełuki Droga na odcinku Komańcza - Prełuki przed remontem
foto: P. Szechyński

Jeżeli planujemy dostać się z Komańczy na Chryszczatą - bądź dalej - trzeba będzie poruszać się Głównym Szlakiem Beskidzkim, czyli czerwonym szlakiem, który "wpada" do Komańczy niedaleko klasztoru.

Nie trzeba iść aż pod klasztor, szlak ten bez trudu można złapać obok stacji PKP Komańcza i od tej pory należy się go trzymać. Vis a vis stacji znajduje się kościół rzymskokatolicki, za którym szlak skręca w lewo i kieruje się w stronę rzeki Osławicy. Pierwszym etapem wycieczki, będzie dostanie się na Prełuki (do Prełuk), jest to pierwsza po drodze wioska na trasie szlaku. W zależności od np. pogody, można zdecydować czy ten odcinek pokonywać szlakiem, czy też pójść drogą, która też zaprowadzi prosto do Prełuk, a na którą właśnie weszliśmy. Wydaje się, iż zdecydowanie lepiej iść szlakiem, ponieważ można poruszać się w ciekawszym przyrodniczo terenie oraz zaoszczędzić czasu dlatego, że drogą idzie się nieco dłużej. Widokowo obie opcje są podobne - nie ma co liczyć na widoki, gdyż teren jest zalesiony.

Osława pod Duszatynem Osława między Prełukami a Duszatynem
foto: P. Szechyński

Czas dojścia na Chryszczatą podany na tabliczce w Komańczy to 4,5 h i jest to czas raczej rzeczywisty, przy średnim tempie i wliczając krótkie postoje w ciekawych miejscach. Można oczywiście ten odcinek pokonać szybciej, ale nie o to tu przecież chodzi. Warto przy okazji zwrócić uwagę na godzinę wyjścia z Komańczy, ponieważ jeżeli ktoś zamierza wrócić z powrotem, to będzie to praktycznie wyprawa całodzienna: licząc 4,5 h na Chryszczatą, 3h powrót i oczywiście czas spędzony na dłuższym zatrzymywaniu się. Zrobi się z tego 8-9 h i dlatego lepiej wyjść rano, ponieważ nie najlepiej idzie się przez bieszczadzki las po ciemku, a jeżeli źle oszacujemy czas, niechybnie taka konieczność zajdzie. Można zastosować oczywiście inne warianty: albo mając ze sobą namioty, nie wracać do Komańczy, zaoszczędzając wtedy ok. 1,5 godzinny odcinek drogi powrotnej Duszatyn - Komańcza i rozbić się w Duszatynie na polu namiotowym u ujścia Olchowatego do Osławy (obecnie oficjalnie nieczynne - w praktyce funkcjonuje nadal) i z Chryszczatej wrócić już tylko do namiotów, albo w ogóle nie wracać tylko przejść Chryszczatą i zanocować w odległej o ok. 45 min. drogi ze szczytu Chryszczatej bazie namiotowej Rabe (działa w sezonie letnim).

Wodospad na Olchowatym Wodospad na Olchowatym
foto: P. Szechyński

Wracamy na trasę. Szlakiem idzie się z Komańczy bardzo przyjemnie, cały czas w terenie zalesionym, mijając po prawej niewidoczny stąd szczyt Smerekowca (564 m. n.p.m.). Las, którym idziemy wśród miejscowych nazywany był Uczyniec. Przy odrobinie szczęścia można tu spotkać lisy, sarny, jelenie i innych przedstawicieli bieszczadzkiej fauny. Pod koniec lat 80.XX udało mi się natknąć tutaj na wilka - przeszedł spokojnie w odległości ok. 10 m, tuż przy leśnej przecince, wyraźnie nie zainteresowany towarzystwem. Na całej trasie można spotkać również ciekawe gady i płazy, takie jak np. żmija zygzakowata, salamandra plamista, padalec zwyczajny, zaskroniec, zwinka czy kumak górski.

Wrota Karpat w Prełukach Prełuki, symboliczne wrota Karpat
foto: P. Szechyński

Po pewnym czasie ścieżka zacznie się piąć mocno pod górę, aż wyprowadzi na wzniesienie, tu ścieżka się wyprostuje i przez pewien czas idzie się niejako po równym terenie. W tym miejscu bardzo długo utrzymuje się błoto, nawet kilka słonecznych dni po intensywnych opadach nie jest w stanie wysuszyć tego odcinka - pamiętając o tym warto zaopatrzyć się w odpowiednie na górskie wędrówki buty. Po pewnym czasie zaczniemy schodzić, będzie to znak, że szlak zbliża się do Prełuk.

Pierwsze co rzuci się w oczy po wyjściu z lasu, to droga, którą zostawiliśmy w Komańczy, a właśnie w tym miejscu krzyżuje się ona ze szlakiem czerwonym. Wchodzimy do Prełuk. Na samym początku tory wąskotorówki, po lewej była stacyjka wspomnianej kolejki (obiekt rozebrano) a kawałek dalej za torami most przez Osławę. Na moście symboliczna granica Karpat Wschodnich i Zachodnich, o czym informują stosowne tablice.

Szlak na Chryszczatą Kładka na szlaku obok jeziorek. Przewrócone w wyniku okiści z jesieni 2009 drzewa
foto: P. Szechyński

Prełuki składają się dziś w zasadzie z kilku zabudowań, jednak kiedyś była to znacznie większa wioska. Przed II wojną światową Prełuki (zwane kiedyś Przełęki - nazwa pochodzi od staropolskiego słowa "przełęk", co znaczy pole orne) liczyły 64 ciągnące się wzdłuż Osławy gospodarstwa. W pobliżu stacji kolejki znajduje się miejsce po cerkwi i stary cmentarz łemkowski. Drugi wiejski cmentarz, znajduje się nad miejscem, które nazywane jest Łuh, aby go odnaleźć, należy skręcić w stronę stacji wąskotorówki i przejść kawałek torami. Jeżeli odnajdziemy miejsce po cerkwi i cmentarz łemkowski, to Łuh znajduje się niemal dokładnie naprzeciw, po drugiej stronie toru, jednak znacznie dalej od toru położony i zarośnięty lasem. W praktyce cmentarz ten jest zupełnie nieczytelny. W razie czego najlepiej zapytać miejscowych (obok jest leśniczówka).

Salamandra plamista Salamandra plamista - spotkanie jej na tym szlaku podczas deszczowych dni nie należy do rzadkości
foto: P. Szechyński

Idziemy dalej, teraz już w kierunku Duszatyna. Szlak prowadzi drogą, która niedawno została wyremontowana. Gdy kursowała jeszcze kolejka, znacznie ciekawiej szło się do Duszatyna torami, jednak obecnie, tory są mocno porośnięte wysoką trawą i idzie się bardzo niewygodnie. Ponadto odcinek od Prełuk po Duszatyn obejmuje rezerwat, zatem w praktyce marsz torowiskiem jest nie do końca legalny (w rezerwatach można poruszać się tylko po wyznaczonych trasach). Przechodzimy więc most i kierujemy się zgodnie z kierunkiem szlaku - w stronę Duszatyna. Trasa biegnie teraz doliną Osławy, co kawałek są miejsca gdzie można zejsć do rzeki. Po pewnym czasie po lewej stronie, będzie dość wysokie jak na te warunki osuwisko, na zboczach Suchego Czartiża (656 m n.p.m.) a naprzeciw osuwiska, most kolejki nad Osławą. Bardzo ładne miejsce, jest na co popatrzeć. Oczywiście widok z mostu też jest bardzo przyjemny (dla tych którzy zdecydowali się iść torami). Osuwisko to zmienia się z roku na rok w zależności od intensywności i siły opadów. Mogę tylko powiedzieć, że pomiędzy rokiem np. 1989 a 2014 zmieniło się znacznie a na przestrzeni 25-30 lat bardzo znacznie :) Osława "obiega" tutaj Łokieć, teren ten to rezerwat przyrody "Przełom Osławy pod Duszatynem". Więcej: Przełom Osławy pod Duszatynem

cmentarz wojenny pod Chryszczatą Cmentarz wojenny z lat 1914-1915 przy szlaku czerwonym pod Chryszczatą
foto: P. Szechyński

Osuwisko zostaje w tyle a droga prowadzi dalej wzdłuż lasu Kremenec (po lewej), na chwilę rozstając się z Osławą, która skręciła w prawo, aby wielkim łukiem opłynąć Łokieć (513m n.p.m.), jednak za chwilę spotkamy ją ponownie. Wkrótce Duszatyn. Tu także jest kilka domów oraz sezonowy bar o nazwie "Dusza Jeziorek" a obok niego parking dla tych, którzy zdecydują się dopiero stąd wyruszyć pieszo (legalnie można tu obecnie dojechać jedynie drogą z Komańczy przez Prełuki).

Dochodzimy do wspomnianego wcześniej pola namiotowego. Pole jest niewielkie, zazwyczaj jest tu niewiele namiotów, miejsce zawsze się znajdzie (jakiś czas temu pole zostało zamknięte, jednak namioty rozstawiane są nadal). Przed polem namiotowym szlak skręca w lewo a droga prosto prowadzi do Mikowa. Przy skręcie szlaku ciekawy krzyż przydrożny a za nim stara piwnica. Pozostało ok. 1,5 h drogi do Jeziorek Duszatyńskich i jeszcze 40 minut stamtąd na szczyt Chryszczatej.

szlak Duszatyn - Chryszczata Nowy przebieg szlaku, 2007
foto: P. Szechyński

Szlak biegnie teraz łagodnie wzdłuż Olchowatego, drogą leśną. W okresie wiosenno-letnim, po obu stronach drogi sterty "metrówek". Po pewnym czasie, napotkamy po prawej stronie niewielki próg na potoku, który tworzy całkiem przyjemny wodospadzik.

Po ok. 1 km od Duszatyna, szlak skręca do lasu i biegnie w nieznacznej odległości od drogi po jej lewej stronie. Zmiana ta została dokonana w kwietniu 2007, stąd na starszych mapach i w przewodnikach szlak biegnie cały czas drogą. Spotyka się ponownie ze starym szlakiem w miejscu, gdzie przekracza on potok Olchowaty. Nowym odcinkiem idzie się przyjemniej, zwłaszcza w upalne dni, gdyż ścieżka w przeciwieństwie do drogi jest zacieniona. Natomiast w niepogodę pozwala uniknąć sporego błota gromadzącego się na drodze - była to główna przyczyna tej zmiany. Więcej: Do jeziorek suchym butem

Pokonujemy potok Olchowaty i zaczynamy mocniej podchodzić pod górę. Niedługo natkniemy się na tablicę informującą, że wchodzimy na teren rezerwatu "Zwiezło". Jeszcze chwila stromego podejścia i pojawi się pierwsze, dolne Jeziorko Duszatyńskie na wysokości 683 m n.p.m. Jeziorka Duszatyńskie są piękne o każdej porze roku, warto tu sobie zrobić krótką przerwę, jest zresztą gdzie usiąść. Urok miejsca psują śmieci. Sterty śmieci, aczkolwiek zebrane niby w jedno miejsce, ale to nie rozwiązuje problemu, a pomysleć, że wystarczy, aby każdy zabrał swoją pustą butelkę, czy zużyty papierek ze sobą i pozbył się go w odpowiednim do tego celu miejscu - te parę dekagramów naprawdę nie zrobi nam różnicy.

Błotko przed Duszatynem Błotko w drodze powrotnej przed Duszatynem
foto: P. Szechyński

Po krótkiej przerwie, obchodzimy jeziorko z lewej strony i udajemy się dalej. Po piętnastu minutach, spotkamy kolejne - górne Jeziorko Duszatyńskie, położone na wysokości 701 m n.p.m.

Warto przypomnieć, że kiedyś były tu trzy jeziorka, jednak z jednego z nich hrabia Potocki, który był właścicielem tutejszych lasów spuścił wodę w okresie międzywojennym. Jeziorka powstały natomiast w przeddzień rzymskokatolickiej Wielkanocy roku 1907, na skutek osunięcia się olbrzymich mas skalnych, stąd też nazwa utworzonego w 1957 r. rezerwatu "Zwiezło".

Przy jeziorku stoi tablica z opisem rezerwatu oraz odsłonięty 19 maja 2007 roku obelisk upamiętniający 100-lecie powstania jeziorek oraz 50-lecie utworzenia rezerwatu Zwiezło.
Więcej: 100-lecie Jeziorek Duszatyńskich - relacja z uroczystośći

Szczyt Chryszczatej - obelisk Szczyt Chryszczatej - obelisk, 2004. Obecnie obok znajduje się stolik dla turystów
foto: P. Szechyński

Opuszczając drugie jeziorko (uwaga na zakręt szlaku - sporo turystów gubi go w tym miejscu, klucząc potem niepotrzebnie po lesie) udajemy się w kierunku Chryszczatej. Podejście powinno zająć nie więcej niż 40 minut, jednak jest dość strome, droga pnie się cały czas pod górę, pośrodku bukowego lasu. Wyjście jest dość męczące, dlatego na szczycie warto sobie zrobić dłuższą przerwę, dla zregenerowania sił.

W zimie 1914 roku przebiegała tędy linia frontu austriacko-rosyjskiego. Z tego okresu pozostały ciągnące się grzebietami okopy, oraz całkowicie schowane, zarośnięte lasem cmentarze wojskowe. Jeden z cmentarzy znajduje się bezpośrednio przy czerwonym szlaku od strony rezerwatu Zwiezło a składa się na niego symboliczny krzyż z sentencją. Inny położony jest pod grzbietem Chryszczatej opadającym w kierunku Mikowego (na południe), jeżeli dysponujemy zapasem czasu, można go spróbować odnaleźć, najlepiej wczesną wiosną, lub późną jesienią - zanim wszystko zarośnie, lub zanim spadnie śnieg.

Na wierzchołku Chryszczatej znajduje się betonowy "obelisk" o wysokości 7,85 m. Niegdyś stała tu drewniana wieża widokowa, obelisk był jej podporą. Do roku 1999/2000 stał tu również drewniany krzyż ustawiony w rocznicę Chrztu Rusi. Został najpierw szybko "przerobiony" na krzyż łaciński a potem całkiem zniknął. Od 25 września 2007 stoi tu kolejny krzyż - na betonowej podstawie, ustawiony dla uczczenia pobytu na Chryszczatej papieża J.P.II. Są plany budowy wieży widokowej na Chryszczatej, a czy dojdą do skutku okaże się w najbliższych latach. Od lipca 2014 na szczycie jest również drewniany schron przeciwdeszczowy dla turystów.

Z Chryszczatej można zawrócić do Duszatyna lub Komańczy, ale można też - nadal czerwonym szlakiem - pójść w kierunku Cisnej (ok.5 h), lub zejść do bazy namiotowej Rabe (ok. 45 min.) szlakiem bazowym czy też do Bystrego starym szlakiem zielonym, który został zmieniony na oznaczoną kolorem zielonym ścieżkę przyrodniczą. Ową ścieżką można zejść do przełęczy między Kiczerą a Wierszkami a z niej drogą do Rabego. Po drodze od ścieżki zielonej będzie odchodzić ścieżka czerwona - schodzi ona do Jeziorka Bobrowego i dalej przez Huczwice do Rabego. Opis tej trasy: Z Jeziorka Bobrowego na Chryszczatą

Na Chryszczatej kończy również swój bieg szlak papieski z Zagórza. Oznakowany został barwami papieskimi i przedstawia żółty krzyż na niebieskim tle. Opis tej trasy wraz ze zdjęciami: szlak papieski na odcinku Huczwice - Chryszczata. Jak widać ścieżek i możliwości zejścia obecnie jest jak mrówków.

Przełęcz Żebrak Przełęcz Żebrak, 2018
foto: P. Szechyński

Zejście szlakiem czerwonym do Przełęczy Żebrak, to ok. 1 h marszu. Na przełęczy znajduje się drewniana wiata turystyczna, jest stół, ławy i miejsce na ognisko. Z przełęczy szlak wchodzi na Jaworne i udaje się przez Wołosań do Cisnej. Z przełęczy między Jawornem a Wołosanią można również zejść na drugą stronę Wysokiego Działu - do Jabłonek. Prowadzi tam czarny szlak przez Kołonice. Opis trasy: Jaworne - Kołonice - Jabłonki, szlakiem czarnym. Turyści idący szlakiem czerwonym cały odcinek mogą na nocleg wykorzystać SBN Rabe. Szlak bazowy, który schodzi do niej z Chryszczatej ma połączenie z Jawornem, czyli z SBN Rabe nie trzeba wracać na czerwony np. na przełęcz Żebrak, tylko wychodzi się nim już na Jaworne. Baza Rabe została całkowicie zmodernizowana i wyremontowana w roku 2014.

Więcej zdjęć z Chryszczatej: Galeria zdjęć - Chryszczata

P. Szechyński

Podsumowanie czasów przejść:

 Komańcza - Duszatyn: ok. 2 h, w przeciwną stronę: 2 h,
 Duszatyn - Chryszczata: ok. 2½ h, w przeciwną stronę: ok.2 h,
 Chryszczata - Przełęcz Żebrak: ok. 1 h, w przeciwną stronę: 1¼ h,
 Przełęcz Żebrak - Cisna: ok.4¼ h,

 Chryszczta - Suliła: 2½ h,
 Suliła - Chryszczata: ok. 3 h,
 Chryszczata - Sanok: 11 h,

 Baza namiotowa Rabe - Chryszczata: ok. 1¼ h.
 Chryszczata - baza namiotowa Rabe: ok. ¾ h.

 Chryszczata - Rabe (skrzyżowanie przy kruszarkach): ok. 1½ h.
 Rabe - Chryszczata: ok. 2½ h
 Chryszczata - Jeziorko Bobrowe: ok. ¾ h
 Jeziorko Bobrowe - Chryszczata: ok. 1¼ h.

Chryszczata Chryszczata, lato 2017
foto: P. Szechyński
schron wiata na Chryszczatej Chryszczata, drewniany schron - wiata, lato 2017
foto: P. Szechyński
schron wiata na Chryszczatej Chryszczata, drewniany schron - wiata, październik 2014
foto: P. Szechyński
las na Chryszczatej Chryszczata, las przy wierzchołku, jesień 2013
foto: P. Szechyński
Chryszczata, obelisk na szczycie Chryszczata, obelisk na szczycie, 2013
foto: P. Szechyński
potok Olchowaty Olchowaty między Duszatynem a jeziorkami, 2010
foto: P. Szechyński
Padalec Padalec zwyczajny jest często spotykanym tu (jak w i w całych Bieszczadach) gadem
foto: P. Szechyński
Kumak górski Podobnie rzecz się przedstawia z licznie tu spotykanymi kumakami górskimi
foto: P. Szechyński
Chryszczata zimą Chryszczata zimą, widok z jeziorka Bobrowego, 2010
foto: P. Szechyński
Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006

 

Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2023