...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa
Swobodne wycieczki
Chata Smerek
Werchowyna
Magiczne Bieszczady
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustjanowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin

Kilka słów o serwisie Twoje Bieszczady

Redakcja serwisu:

Niniejszy serwis oficjalnie zadebiutował w Internecie 1 października 2001 pod nazwą "Bieszczady Serwis". W roku 2004 zmieniliśmy nazwę na "Twoje Bieszczady" głównie celem odróżnienia się od innych stron, które wówczas przybrały dość podobne tytuły, natomiast pod nazwą Twoje Bieszczady nie funkcjonował do tej pory żaden serwis bieszczadzki. Obecnie jest to jeden z największych serwisów bieszczadzkich (pod względem treści przewodnikowej) i pierwszy stosunkowo obszerny internetowy przewodnik po Bieszczadach. Celem serwisu jest pokazywanie ciekawych miejsc w Bieszczadach, również tych położonych z dala od uczęszczanych szlaków oraz ich historia i czasy obecne.

Obecnie, ze względu na rozwój internetu a zwłaszcza platform społecznościowych, nie ma już zapotrzebowania na tego typu informatory, dlatego od jakiegoś czasu aktualizowane są tylko niezbędne informacje.

P. Szechyński Piotr Szechyński, twórca i administrator serwisu

Witryna ma charakter przewodnika, nie powiela jednak przewodników "papierowych" po Bieszczadach, gdyż takich jest już sporo. Ze źródeł korzystamy tylko w przypadkach nieuniknionych (np. historia, przyroda) - mamy nadzieję, że ta swojego rodzaju niepowtarzalność będzie naszym atutem. Informacje praktyczne, opisy tras, ciekawych miejsc, itp. opieramy wyłącznie na własnych doświadczeniach. Opisujemy miejsca nam znane, odwiedzane najczęściej wielokrotnie. Serwis tworzony jest przez praktyków, znających doskonale teren i często w nim bywających a nie znających Bieszczady z literatury i internetu. Opisy choć w mniejszej liczbie (staramy się zwrócić uwagę na najbardziej ciekawe), są dość szczegółowe i dokładne, co pozwoli lepiej poznać Bieszczady osobom, które bywają tu rzadko, lub wybierają się w ten rejon po raz pierwszy a stałym bywalcom tym pięknych gór, pozwoli na przypomnienie sobie ich uroku.

Piotr Szechyński Przy wejściu do krypty grobowej w Tworylnem

Galeria zdjęć serwisu zawiera obecnie ponad 5000 podzielonych tematycznie fotografii krajoznawczych, których głównym celem jest pokazanie turystom danego miejsca lub obiektu w sposób rzeczywisty. Nie tworzymy galerii "artystycznej". Zdjęcia pokazują różne obiekty i miejsca często w kilkuletnich odstępach czasu, dzięki czemu można zobaczyć jak ulegały zmianom. Blisko 2000 zdjęć to cmentarze, kapliczki, krzyże i cerkwie. Ponadto materiały znajdujące się w serwisie ilustrowane są również ogromną liczbą zdjęć, szkiców i rysunków oraz map. Wszystkie zdjęcia ilustrujące teksty wykonano w miejscach, o których te teksty opowiadają. Nie zamieszczamy zdjęć za wszelką cenę - być może nie są one idealne technicznie, jakościowo, itd., ale jeżeli jest opis np. rezerwatu Przełom Osławy pod Duszatynem to zdjęcia pochodzą z tego rezerwatu. Nie umieszczamy zdjęć wykonanych w innych miejscach niż opisywane, innych regionach Polski, lub w ogrodach zoologicznych.

Oprócz uroku "kapuścianych gór" staramy się także ukazać (a może przede wszystkim) piękno bieszczadzkich dolin, wraz z tym, co w nich najpiękniejsze: zabytki i pamiątki sakralne, zabytki architektury, pamiątki historyczne, ciekawostki oraz życie codzienne. Zarówno przy opisach szlaków górskich, jak i dolin największą uwagę przywiązujemy do informacji pratycznych wskazując jak w dane miejsce dojść, co po drodze zobaczyć, itp. - bez zbędnego piania z zachwytu oraz ochów i achów nad cudownością i dzikością, jakich w mediach w stosunku do Bieszczadów jest nadmiar. Tego typu oceny pozostawiamy wędrującym przez Bieszczady, gdyż każdy ma indywidualne oczekiwania i każdy najlepiej zrobi to sam. Czekamy też na wszelkie sugestie i uwagi, co pozwoli dostosować serwis do Waszych potrzeb.

Zapraszamy również na nasz profil FB:
www.facebook.com/twojebieszczady

Twórcą serwisu, autorem większości zdjęć, tekstów i opracowań jest Piotr Szechyński, miłośnik Bieszczadów, związany z regionem także emocjonalnie. Autor wydanego nakładem wydawnictwa Pascal przewodnika: "Bieszczady na rowerze" (2005, 2007), "Polska na rowerze" (2009, rozdział bieszczadzki), autor artykułów i zdjęć w miesięczniku "Bieszczady", konsultant treści turystycznej map "Bieszczady" wyd. Compass (2004-2009), autor zdjęć oraz rozdziału Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne w monografii pod redakcją J. Wolskiego "Bojkowszczyzna zachodnia - wczoraj, dziś i jutro", autor zdjęć w kilkunastu publikacjach i inne. Preferuje trasy piesze, przede wszystkim poza szlakami, m.in. tereny dawnych wsi oraz wszelkie pozostałości po nich a także zabytki i pamiątki architektury sakralnej i sepulkralnej.

Kontakt z administratorem (sprawy techniczne, merytoryczne):
Piotr Szechyński, e-mail: admin@twojebieszczady.net
telefon: 609 236 636
Nie odpowiadamy na pytania dotyczące wyboru oraz rezerwacji noclegów


Agnieszka Szechyńska - media społecznościowe, zdjęcia.


Warto podkreślić, że serwis w różnych okresach rozwijał się również dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu grupy pasjonatów regionu, którzy mają duży wkład w jego obecną zawartość.

Materiałów dostarczyli:

Mirosław Piela Mirosław Piela

Mirosław Piela, Zatwarnica

Absolwent Technikum Leśnego w Lesku.
Urodzony w Bieszczadach - Zatwarnica od 1965 roku.

Zainteresowania: przyroda, fotografia, praca społeczna, góry.

Przewodnik turystyczny.
Kontakt: 506 744 045, 13 438 32 45

W serwisie autor artykułów oraz zdjęć, ze szczególnym uwzględnieniem doliny Sanu od Smolnika po Rajskie i pasma Otrytu po pasmo Połoniny Wetlińskiej i Caryńskiej. Opisy tras pieszych na tym terenie (m.in. jaskinie w Nasicznem, ścieżka na Dwernik-Kamień, ścieżka Nasiczne - Sękowiec) oraz ciekawe zdjęcia krajoznawcze i przyrodnicze.


Piotr Kutiak Piotr Kutiak

Piotr Kutiak, Sanok

Przewodnik górski beskidzki, przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Muzeum Historycznego w Sanoku. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r.

Wiceprezes Zarządu Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody, członek zarządu i rzecznik prasowy Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty".

Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego, koordynator Redyku Karpackiego Transhumance 2013 na terenie województwa podkarpackiego.

Urzędnik samorządowy ds. utrzymania zieleni miejskiej i edukacji ekologicznej, z wykształcenia leśnik.

Animator działań proekologicznych w Sanoku.

Autor wielu publikacji o tematyce przyrodniczej.

W serwisie autor artykułów m.in. o tematyce przyrodniczej i turystycznej.

Strona internetowa / kontakt:
www.przewodnik-bieszczady.pl



Zbigniew Jantoń

Zbigniew Jantoń, Świerklany (Śląsk).
Opracowania, teksty, zdjęcia, cykl "Wsie Doliny Górnego Sanu", UPA w Bieszczadach, materiały z Bieszczadów Wschodnich i inne. M.in:

Przewodnik górski.
Zainteresowania: góry, a przede wszystkim Bieszczady. Jak sam mówi: interesuje mnie w nich historia ta najnowsza, a szczególnie wiek XX. Poza tym interesuje mnie etnografia Bieszczadów, ale nie tylko, fotografia a także narciarstwo we wszelakim wydaniu.


Joanna Milczanowska, Sanok.
Opracowania historyczne, trasy turystyczne, ciekawostki, aktualności z regionu, zdjęcia, wydarzenia kulturalne.


Grzesiek Kowalewicz, Zagórz.
Aktualności z regionu, zdjęcia, informacje dla narciarzy.


Daniel Pelczarski, Sanok.


Stanisław Orłowski, Orelec.
Prezes Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty", przewodnik beskidzki PTTK, gawędziarz i złoty laureat VII Konkursu Krasomówczego Przewodników PTTK w Golubiu-Dobrzyniu, przodownik turystyki górskiej i pieszej, przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Autor tekstów, ciekawych opracowań historycznych (m.in. Łopienka - dzieje wsi i kult cudownego obrazu, Orelec, Bóbrka, Buk, Myczkowce, Zwierzyń, wycieczki szlakiem ikon, cerkwi oraz kościołów drewnianych, osobliwości rezerwatów przyrody i wielu innych) oraz zdjęć.


Każdy kto chciałby współtworzyć serwis, opisać jakiś szlak, miejsce, miejscowość, dołączyć zdjęcia - jest mile widziany, wystarczy się z nami skontaktować: redakcja


 
Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006

 

Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2024