...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa
Chata Smerek
Swobodne wycieczki
Werchowyna
Magiczne Bieszczady
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustianowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin

» Informacje praktyczne | Trasy rowerowe

Trasy rowerowe w Bieszczadach

Chcielibyśmy zachęcić wszystkich, którzy nie mają nic przeciwko "pedałowaniu", do zwiedzania Bieszczadów także w ten sposób. Turystyka rowerowa z dnia na dzień jest coraz popularniejsza i ma coraz więcej zwolenników, którzy dostrzegli wiele zalet, jakie kryje w sobie ten rodzaj wypoczynku połączonego ze zwiedzaniem ciekawych miejsc.

Ścieżka rowerowa Sporo bieszczadzkich tras rowerowych jest bardzo dobrze oznakowanych. Na zdjęciu tabliczki w "Bieszczadzkim worku"
foto: P. Szechyński

Poruszanie się rowerem ma wiele plusów, przede wszystkim poprawimy troszkę kondycję oraz podreperujemy zdrowie oraz odwiedzimy wiele miejsc, do których nie dojechalibyśmy samochodem, ze względu np. na zakazy ruchu, ale też takie do których nie doszlibyśmy w sposób tradycyjny, choćby z powodu ograniczonego czasowo pobytu, dużych odległości, itp.

Warto zaznaczyć, że trasy tutaj wymienione nie są tylko specjalnie do tego celu przeznaczonymi, biegną także asfaltem lub ścieżkami leśnymi. Rozdział ten jest w związku z tym przeznaczony przede wszystkim dla amatorów, którzy nie uprawiają tego sportu wyczynowo, ot po prostu dla lubiących zwykłe przejażdżki rowerowe. Opisy tras są w związku z tym bardzo uproszczone a ich zadaniem jest głównie zasygnalizowanie, gdzie tym środkiem lokomocji można i warto się poruszać w Bieszczadach, dlatego że najlepsze trasy na tym terenie to takie, które sami sobie wyznaczymy. Powód tego jest prosty: znakami rowerowymi poznaczone są niemal wszystkie drogi publiczne oraz większość stokówek - w niektórych miejscach trochę bez potrzeby, ładu i składu, jakby za dużo farby było...

Szlak rowerowy na Przysłup Caryński Szlak czerwony na Przysłup Caryński. Obecnie na Przysłupie należy zawrócić, gdyż BdPN już nie lubi rowerzystów i zamknął zjazd do Bereżek
foto: P. Szechyński

Jeżeli ktoś ma przed sobą jakąkolwiek mapę Bieszczadów zauważy z pewnością, że drogi w tych górach nie ograniczają się jedynie do Wielkiej i Małej Obwodnicy oraz do Obwodnicy Wysokiego Działu, ale że jest sporo innych dróg, większych i mniejszych, takich które gdzieś się zaczynają i gdzieś się kończą a także takich, które urywają się nagle. Jak widzimy, spora większość z nich jest ograniczona znakami zakazu ruchu i tam przede wszystkim warto udać się rowerem, tym bardziej, że ograniczeń dla zmotoryzowanych przybywa z roku na rok - co nie jest zresztą bezzasadne.

Chcielibyśmy zaproponować kilka odcinków, które warto zwiedzić a na których poruszanie się rowerem jest prawdziwą przyjemnością - co nie znaczy, że przejechanie np. Małej Obwodnicy nie jest równie ciekawe, wręcz przeciwnie, jednak ta i inne główne drogi są na ogół znane więc nie będę ich osobno omawiał. Ponadto, na głównych drogach w sezonie letnim jest obecnie spory ruch.

Mapy i przewodniki: najlepsze i najciekawsze mapy Bieszczadów, które pomogą poruszać się w terenie, to mapa "Bieszczady - Zielony rower" w skali 1:100 000 wydawnictwa Compass (wyd.II 2006 - niestety, ze względu na rok wydania nie ma niej najnowszych tras i obiektów), wzbogacona o krótki przewodnik oraz mapa "Bieszczady" w skali 1: 50 000, wyd.XXIII 2021, tego samego wydawnictwa z zaznaczonymi wszystkimi znakowanymi szlakami rowerowymi. Mapy pozostałych wydawnictw nieco odstają w tym kontekście. Najbardziej aktualny przewodnik, to "Bieszczady na rowerze" wyd. Compass (wydanie 3, rok 2021). Można się posłużyć również dość już starym - jeśli komuś się gdzieś ostał - przewodnikiem "Bieszczady na rowerze" wydawnictwa Pascal (2007) - nie uwzględnia on jednak zmian, które zaszły przez kolejne lata. Warto zwrócić również uwagę na przewodnik Krzysztofa Plamowskiego "Rowerem ze Szwejkiem czyli śladami wojaka Szwejka w Bieszczadach", wyd. 2008.

BdPN: na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego rowerem poruszamy się tylko po drogach publicznych oraz wyznaczonych odcinkach tras rowerowych:

1. Bukowiec - Beniowa - wiata w dolinie potoku Niedźwiedziego (pętla 19 km).
2. Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny - Tarnawa Niżna (pętla 11 km).
3. Tarnawa Wyżna - Sokoliki (2,5 km w jedną stronę).

Parkingi rowerowe: Bieszczadzki Park Narodowy udostępnił kilka parkingów dla rowerów, na których ustawiono specjalne stojaki. Znajdują się one obecnie w Wołosatem (parking), Ustrzykach Górnych (wejście na szlak na Połoninę Caryńską), Brzegach Górnych, Przełęczy Wyżniańskiej, w Bukowcu na parkingu oraz przy wiacie odpoczynkowej w dolinie potoku Niedźwiedziego, Dźwiniaczu Górnym oraz w Suchych Rzekach. Pozostawienie roweru jest bezpłatne.

Niektóre wypożyczalnie rowerów i serwisy:

 • Wypożyczalnia rowerów Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Tarnawie Niżnej w bazie "Nad Roztokami", tel. 537 770 887. Do dyspozycji 20 rowerów górskich. Cena: 20 zł za wypożyczenie do 2 godzin + 10 zł każda następna godzina lub 50 zł za cały dzień.
 • Cisna, Tadeusz Wojnarowski, tel. 13 468 63 81
 • Dwernik, "Chatka pod Trohańcem", wypożyczalnia rowerów górskich (MTB), tel. 515 290 672, 501 654 678
 • Myczkowce, "Pod Debrą", rowery górskie, tel. 13 461 81 73, 669 795 464
 • Polańczyk, W. Orenczak, Zielone wzgórze 10, tel. 13 469 2317
 • Polańczyk, Hotel "Na Górce", tel. 13 469 23 09
 • Polańczyk, Jerzy Siercha, Osiedle Na Górce, tel. 13 469 27 32
 • Polańczyk, OW "Skalny", Zdrojowa 11, tel. 13 469 20 27
 • Solina, DW "Halicz", tel. 13 469 18 10
 • Ustrzyki Dolne, OW "Olimp", ul. Strwiążyk 28, tel. 13 461 16 72
 • Ustrzyki Dolne, Hotel "Strwiąż", ul. Sikorskiego 1, tel. 13 461 14 68
 • Ustrzyki Dolne, Centrum Sportowe, ul. Bełska 14, tel. 13 461 21 04
 • Ustrzyki Dolne, Sklep "Row-Chem", ul. 29 listopada, tel. 13 461 23 56
 • Ustrzyki Górne, wypożyczalnia rowerów i fotelików, tel. 605 415 531
Na wielkiej obwodnicy Na wielkiej obwodnicy, w tle Lutowiska
foto: P. Szechyński

Gdzie zatem warto przejechać się rowerem? Zależy to jeszcze co prawda od faktu, czy przyjechaliśmy w Bieszczady rowerem, z rowerem, czy też zamierzamy zaopatrzyć się w rower gdzieś na miejscu - ale zostawiam ten problem zainteresowanym.

P. Szechyński

Wybrane trasy rowerowe:

Sękowiec - rezerwat Hulskie - Smolnik n.Sanem - Dwerniczek - Dwernik - Chmiel - Sękowiec. 37,3km Trasa, trawersująca pasmo Otrytu od strony północnej, to propozycja dla ludzi ceniących piękno przyrody oraz względny spokój. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na liczącym ponad 20km odcinku biegnącym drogą szutrową przez las, nie spotkamy nikogo. Las, porastający teren rezerwatu Hulskie jest jedyny w swoim rodzaju i wrażliwe na uroki natury oko od razu dostrzeże, na czym ta niepowtarzalność polega.

Z Leska nad Jezioro Myczkowieckie. Lesko - Uherce Mineralne - Orelec - Bóbrka - Myczkowce - Uherce Mineralne - Lesko. 30,4km. Trasa prowadząca z Leska nad Jezioro Myczkowieckie jest niezbyt wymagającą, przyjemną wycieczką dla każdego. Na całej długości pętli będziemy mieć pod kołami asfaltową nawierzchnię. Technicznie bardzo łatwa, łączy walory krajoznawcze (m.in. zabytki Leska, cerkwie i kościoły w Orelcu, Bóbrce czy Myczkowcach) z przyrodniczymi (Kamień Leski, Jezioro Myczkowieckie, rezerwaty przyrody.

Doliną Sanu i Solinki z Leska na Słowację. 60,5km. Z Leska na Słowację można już dziś pojechać rowerem międzynarodową trasą transgranicznego szlaku rowerowego "Zielony Rower": Lesko - Glinne - Kostryń - Uherce Mineralne - Zwierzyń - ORW "Caritas" - Myczkowce - Bóbrka - Solina - Polańczyk - Wołkowyja - Bukowiec - Terka - Polanki - Łopienka - Buk - Dołżyca - Cisna - Majdan - Liszna - Roztoki Górne - Przełęcz nad Roztokami.

Transgraniczna Trasa Rowerowa Komańcza - Medzilaborce. Dzięki inicjatywie dwóch sąsiadujących i zaprzyjaźnionych gmin: Komańczy i Medzilaborców w 2001 roku powtał pierwszy 40 kilometrowy odcinek Transgranicznej Trasy Rowerowej. Otwarcie trasy było możliwe dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Euroregionu Karpackiego.

Krótkie trasy rowerowe, m.in: Lesko - Tarnawa Górna, Wola Michowa - Baligród i Smolnik n. Osławą - Rzepedź, Rajskie - Sękowiec - Dwernik - Smolnik k.Lutowisk, Komańcza - Duszatyn - Chryszczata (997) - P. Żebrak - Cisna. W ciekawym terenie o niewielkim natężeniu ruchu. Dobre jako trasy łącznikowe z innymi - dłuższymi odcinkami i pętlami.

Zobacz także:

Trasy w okolicy Czarnej: Czarna i okolice

Przełęcz Wyżna, granica Gmin Cisna i Komańcza Przełęcz Przysłup, granica Gmin Cisna i Komańcza
foto: P. Szechyński
Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006

 

Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2024