...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Gospodarstwo Aleksa
Werchowyna
Chata Smerek
Magiczne Bieszczady
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustianowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin

» Trasy rowerowe | Nad Jezioro Myczkowieckie

Z Leska nad Jezioro Myczkowieckie (pętla)

Lesko - Uherce Mineralne - Orelec - Bóbrka - Myczkowce - Uherce Mineralne - Lesko

Trasa prowadząca z Leska nad Jezioro Myczkowieckie jest niezbyt wymagającą, przyjemną wycieczką dla każdego. Na całej długości pętli będziemy mieć pod kołami asfaltową nawierzchnię. Trasa, technicznie bardzo łatwa (odrobina kondycji przyda się jednak na kilku znaczących podjazdach), łączy walory krajoznawcze (m.in. zabytki Leska, cerkwie i kościoły w Orelcu, Bóbrce czy Myczkowcach) z przyrodniczymi: Kamień Leski, Jezioro Myczkowieckie, rezerwaty przyrody: Koziniec i Nad Jeziorem Myczkowieckim oraz rezerwat faunistyczny Bobry w Uhercach.

Synagoga w Lesku Leska synagoga
foto: P. Szechyński

Ponieważ mijane miejscowości mają charakter typowo letniskowy, na trasie nie zabraknie obiektów noclegowych i gastronomicznych. Minusem dla nas, rowerzystów, jest dość spory ruch samochodowy latem a na odcinku Lesko - Uherce i Uherce - Bóbrka również wiosną i jesienią, gdyż są to główne trasy przelotowe. Należy zatem zachować ostrożność i nie przesadzać z prędkością na zjazdach - szczególnie wchodząc w niewidoczne zakręty (w każdej chwili ktoś/coś może wyjść na szosę). Znakomita większość tego odcinka prowadzi poza terenami leśnymi, będzie więc okazja, by podziwiać widoki.

Lesko

0 km. Jako początek trasy wybieramy parking na rynku, znajdujący się obok budynku Starostwa Powiatowego (przy wejściu bankomat). W każdym miasteczku najłatwiej trafić na jego najważniejszy plac, zatem i tu nie powinno nastręczyć to problemów, tym bardziej, że przez leski rynek przebiega główna szosa. Zatem, czy przyjedziemy od strony Zagórza czy Huzeli to - trzymając się głównej drogi - i tak trafimy w to miejsce.

Ratusz w Lesku Ratusz w Lesku
foto: P. Szechyński

Przed wyruszeniem w drogę warto obejrzeć rynek tego sympatycznego miasteczka. Przede wszystkim uwagę przyciąga ratusz z 1896 r. Obok niego, w niewielkim budynku mieści się Bieszczadzkie Centrum Informacji Turystycznej, z którego warto skorzystać w razie, gdybyśmy mieli jakieś wątpliwości czy pytania. W końcu m.in. po to ono właśnie istnieje. Dowiemy się tu również, gdzie znajdują się inne ciekawsze zabytki miasta. A że znajdują się w zasadzie w zasięgu ręki (a raczej nogi), warto na nie przynajmniej rzucić okiem, jeśli brakuje czasu, by je dokładniej zwiedzić. Są to przede wszystkim: średniowieczny zamek Kmitów, synagoga z XVIII w., kościół parafialny pw. NMP i kirkut z macewami datowanymi na mniej więcej połowę XVI w. Obok ratusza i BCIT ustawiono tablice ze zdjęciami i opisem najciekawszych obiektów. Nie zaszkodzi również zerknąć na niewielki park (na południe od rynku) i znajdujący się w nim maleńki amfiteatr oraz odwiedzić leżącą w bliskim sąsiedztwie rynku księgarnię lokalnego wydawnictwa BOSZ (sporo ciekawych publikacji na temat regionu).

Kamień Leski Kamień Leski
foto: P. Szechyński

Na leskim rynku zaczyna się również inna trasa rowerowa, prowadząca ścieżką przyrodniczą Baszta. Ta składająca się z sześciu etapów (na każdym przystanek) trasa stanowi łatwą i krótką (4,5 km) opcję wycieczki dla każdego. Wybierając się w te strony, warto wziąć pod uwagę jej istnienie - szczegółowych informacji o jej przebiegu udzieli nam (oraz poczęstuje ulotką z opisem i mapką) wspomniane wyżej BCIT. Ale dość gadania. Czas ruszać. Z parkingu na rynku jedziemy w prawo (na wschód) i pedałujemy pod górę, wzdłuż zabudowań ul. Unii Brzeskiej. Po chwili opuszczamy Lesko.

2,5 km. Po prawej stronie mijamy niewielki parking. Warto tu na chwilę zjechać, gdyż nieopodal znajduje się jeden z najbardziej znanych w tej okolicy pomników przyrody - Kamień Leski. Sporej wielkości skałka z piaskowca krośnieńskiego robi wrażenie, tym bardziej, że na tym terenie niczego o podobnych rozmiarach nie spotkamy. Przecinamy tu również pieszy szlak zielony, który z lewej strony wpada od Leska a w prawo od Kamienia Leskiego prowadzi najpierw na Czulnię (576 m n.p.m.), potem schodzi do Zwierzynia i dalej - przez Wołkowyję - biegnie w głąb Bieszczadów. Więcej: Kamień Leski

Cerkiew Myczkowce Cerkiew w Myczkowcach
foto: S. Orlowski

Glinne

3,6 km. Docieramy do miejscowości Glinne. Podjazd. Przejeżdżamy przez całą wieś. Mijamy skrzyżowanie, gdzie w lewo odchodzi droga na Jankowce, przy której (po prawej stronie) znajduje się kościół w Glinnem. Można kawałek zboczyć w jego kierunku, gdyż z tego miejsca roztacza się ładna panorama na Bezmiechową.

Uherce Mineralne

5,9 km. Mijamy tablicę drogową miejscowości Uherce. 500 metrów dalej, z prawej strony drogi stoi niewielka kapliczka. Teraz trzeba uważać, gdyż zbliżamy się do dwóch skrzyżowań, których nie możemy pomylić.

6,5 km. Skrzyżowanie. Należy jechać dalej prosto, na widoczne 100 m dalej kolejne skrzyżowanie. Droga w prawo odchodzi na Myczkowce. Uwaga! Panuje tu spory ruch samochodowy, szczególnie w sezonie turystycznym.

Jezioro Myczkowcieckie Jezioro Myczkowieckie, w tle Berdo
foto: P. Szechyński

6,6 km. Kolejne skrzyżowanie. Tym razem skręcamy w prawo, zgodnie z drogowskazem na Solinę (12 km). Pokonujemy najpierw przejazd kolejowy a następnie most nad potokiem Olszanica.

7,5 km. Kościół rzymskokatolicki w Uhercach Mineralnych. Widać go po lewej stronie szosy, w odległości 50 m od niej. Kościół pw. św. Biskupa Stanisława z 1757 r. to obiekt murowany, otoczony murem obronnym z otworami strzelniczymi. Obok wznosi się dzwonnica z tego samego okresu oraz cmentarz z zachowanymi nagrobkami dawnych właścicieli ziemskich.

9,5 km. Opuszczając Uherce, mijamy po lewej stronie smażalnię ryb (może rybka?) oraz stawy hodowlane.

Orelec

9,7 km. Lekkim zjazdem osiągamy wieś Orelec. Po obu stronach drogi noclegi oferują liczne pensjonaty i kwatery. Jedziemy wzdłuż zabudowań do centrum wsi. Po chwili, po prawej stronie widoczny będzie w oddali drewniany budynek cerkwi greckokatolickiej z ok. 1740 r. Po remoncie obiekt niestety zatracił pierwotny wygląd - wizualnie bardziej przypomina kościół niż cerkiew i własnie jako kościół był czasowo wykorzystywany. Obecnie w Orelcu jest już nowy filialny kościół rzymskokatolicki pw. św. Józefa. Więcej: Orelec

12,1 km. Koniec dość długiego podjazdu. Kto jeszcze może, podziwia bardzo ładne widoki na dolinę z prawej strony.

Bóbrka

14,4 km. Wjeżdżamy do miejscowości Bóbrka. Po obu stronach drogi gospodarstwa agroturystyczne. Przejeżdżamy przez most.

15,0 km. Po lewej stronie kościół, przystanek PKS i sklep wielobranżowy, po prawej budynek szkoły. Wspomniany kościół rzymskokatolicki pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (jako kościół funkcjonuje od 1973 r.) znajduje się w budynku dawnej cerkwi greckokatolickiej z roku 1937. Zaczynamy lekki podjazd.

15,3 km. Skrzyżowanie. Należy tu zjechać z głównej drogi w prawo, zgodnie z drogowskazem: Myczkowce 4 km. Prosto droga główna prowadzi do Soliny, gdzie drogą poniżej zapory wjeżdża do centrum turystycznego tej jednej z najbardziej obleganych bieszczadzkich miejscowości.

15,9 km. Opuszczając powoli Bóbrkę, podziwiamy z prawej strony doskonały widok na kamieniołom znajdujący się na zboczach Kozińca (521 m n.p.m.). Znacznie lepszy widok jest jednak w stronę przeciwną, tj. z kamieniołomu. W sumie nic nie stoi na przeszkodzie, aby na chwilę wjechać tam kawałek rowerem. Utwardzona droga wyprowadzi nas mniej więcej do 1/3 jego wysokości, ale to wystarczy, aby podziwiać piękny widoczek na kawałek Jeziora Myczkowieckiego, Bóbrkę, zaporę w Solinie, Solinę i kawałek solińskiego jeziora. Na Kozińcu (od strony południowej) utworzono w 2004 roku rezerwat przyrody o nazwie Koziniec, zajmujący powierzchnię 28,68 ha i mający za zadanie ochronę urwisk i wychodni skalnych wraz z porastającą je roślinnością. Więcej: Bóbrka

16,2 km. Pokonując kilka zakrętów, docieramy nad brzegi Jeziora Myczkowieckiego. Po lewej stronie drogi rozlokował się niewielki parking, który jednocześnie jest doskonałym punktem widokowym na tę część jeziora. Na parkingu stoi kilka sporej wielkości rzeźb z drewna a nad brzegiem jeziora funkcjonuje niewielka przystań. Na pierwszym planie, za wąskim w tym miejscu (jak i wszędzie) jeziorem rozciągają się rozległe łąki a za nimi widać zalesione wierzchołki masywu Berda (577 m n.p.m.). Bardzo przyjemny widok, zwłaszcza przy ładnej, słonecznej pogodzie. Opuszczamy parking i zaczynamy pedałować pod górę. Podjazd nie będzie zbyt uciążliwy i wkrótce zamieni się w zjazd do samych Myczkowiec. Jedziemy cały czas wzdłuż jeziora, które mamy z lewej strony.

Jezioro Myczkowieckie Jezioro Myczkowieckie
foto: P. Szechyński

Myczkowce

19,2 km. Mijamy tablicę drogową Myczkowce i już za moment w miejscowości po lewej stronie widzimy zaporę wodną. Na jej koronę, w przeciwieństwie do tej solińskiej, wejść nie można, jednak zapora jest tak niewielka, że i z tego miejsca widać wszystko, co trzeba. Rozpościera się stąd również przyjemny widok na samo jezioro. Po przeciwnej stronie drogi znajdują się m.in. ośrodki wypoczynkowe, których jest tu dość sporo, podobnie jak kwater agroturystycznych, pensjonatów, restauracji, barów, wypożyczalni sprzętu wodnego itp. Jednym słowem znajdziemy tu wszystko, co wydaje się niezbędne do wypoczynku nad jeziorem. Ruszamy dalej, mijając po prawej kiosk. Pedałujemy łagodnie po prawie równym terenie. Za chwilę nawierzchnia na krótko zmieni się w kostkę brukową. Warto wstąpić do pobliskiego ośrodka Caritas. Utworzono tu w roku 2007 Centrum Kultury Ekumenicznej, na które składa się miniskansen w którym umieszczono siedemdziesiąt makiet cerkwi greckokatolickich, prawosławnych, kościołów rzymskokatolickich i zborów ewangelickich z terenu euroregionu karpackiego, ogród biblijny, entomo-zieleniec i mini-zoo. Więcej: CKE w Myczkowcach

21,7 km. Kończy się kostka i ponownie łapiemy asfalt. Z lewej strony mamy bardzo ciekawą ścianę skalną, stromo opadającą w kierunku zakola Sanu - to pomnik przyrody Skałki Myczkowieckie. Ich długość wynosi blisko 600m a maksymalna wysokość 69m. Bardzo dobry punkt widokowy. W prawo odchodzi żółty szlak do Orelca przez Michałowiec (471 m n.p.m.). Mamy tu kolejny pomnik przyrody zwany Kamieniem Oreleckim. Po minięciu dzielnicy Myczkowce Osiedle przejeżdżamy przez drewniany most nad potokiem Olszanica na terenie rezerwatu fauny Bobry w Uhercach. Nieco wcześniej (po prawej stronie) napotkamy kapliczkę.

22,5 km. Skrzyżowanie. Jedziemy tu łukiem w prawo, tak jak prowadzi droga główna. Droga w lewo zmierza do Zwierzynia.

Uherce Mineralne

24,2 km. Skrzyżowanie. Skręcamy w lewo na trasę obwodnicy, zgodnie ze stojącym tu drogowskazem na Sanok. Teraz przez Glinne, tą samą drogą, którą zaczynaliśmy naszą trasę, pedałujemy z powrotem do Leska. Leski rynek osiągniemy po pokonaniu 6,2 km od skrzyżowania w Uhercach.

Lesko

30,4 km. Rynek w Lesku - koniec wycieczki.

Piotr Szechyński
wykorzystano przewodnik "Bieszczady na rowerze" - Pascal 2007.

Zobacz także:

Pętlę przez pasmo Otrytu: Wokół Otrytu
Transgraniczną Trasę Rowerową: TTR Komańcza - Medzilaborce
Opis polskiego odcinka szlaku: Zielony rower z Leska na Słowację
Trasy w okolicy Czarnej: Czarna i okolice
Inne trasy: Trasy rowerowe

Zapora w Myczkowcach Zapora w Myczkowcach
foto: P. Szechyński
Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006


Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2023