...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Swobodne wycieczki
Chata Smerek
Werchowyna
Magiczne Bieszczady
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustianowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin

Reportaże bieszczadzkie

W niniejszym dziale prezentujemy najciekawsze reportaże i fotoreportaże z różnych okresów. Znajduja się tu relacje z ciekawych wydarzeń kulturalnych, imprez a także zdarzeń, które warto było udokumetować.


redyk Redyk 2013 dotarł do Łupkowa. Relacja z przejścia Redyku Karpackiego 2013 ostatnim odcinkiem w Bieszczadach, wiodącym z Roztok Górnych do Łupkowa. Z Roztok Górnych wyruszyliśmy z Piotrem Kohutem oraz 3 pasterzami pochodzącymi z Rumunii i Ukrainy nieznacznie po 6 rano. Poranek był dość rześki a już po kilku minutach zaczął mżyć niewielki deszczyk.

szkoleniówka Szkoleniówka przewodnicka w dolinie Kalniczki. Fotorelacja ze szkoleniówki przewodnickiej wraz z ciekawymi zdjęciami z Chocenia, Kalnicy, Gabry Wierchu i Średniego Wielkieg. W dniu 11 listopada 2012r. o godzinie 7.00 stawiliśmy się na parkingu przed Urzędem Miasta i Gminy w Zagórzu. Następnie udaliśmy się do Łukowego, gdzie uczestniczyliśmy w nabożeństwie w kościele pw. NMP Królowej Polski.

jarmark w sanockim skansenie II Jarmark Bożonarodzeniowy w sanockim skansenie. W niedzielę 16 grudnia 2012 roku, na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku wśród malowniczych zabudowań na Rynku Galicyjskim, odbył się II Jarmark Bożonarodzeniowy. Zwiedzający jarmark mieli okazję obejrzeć wystawę szopek wigilijnych oraz skosztować potrawy będące dziełem Kół Gospodyń Wiejskich z Zahutynia, Średniego Wielkiego, Mrzygłodu, Hołuczkowa, Trepczy i Dobrej.

szkolenie psów GOPR Szkolenie Podkomisji Psów Ratowniczych GOPR na lodowcu Kaunertal. "Noc listopadowa 2012, pakujemy niezbędne rzeczy oraz sprzęt zimowy i wraz ze swoimi pupilami wyjeżdżamy w trasę" - takimi słowami jednego z Krynickich przewodników rozpoczyna się kolejne już trzecie szkolenie Podkomisji Psów Ratowniczych GOPR na lodowcu Kaunertal w Austrii. Mimo ciężkich zajęć przychodziły chwile na złapanie oddechu...

Odpust w Łopience 2012 XIII (nie)odpust w Łopience - relacja. Pierwsza niedziela października 2012, jak co roku zgromadziła w Łopience tłumy ludzi. I nie ma w tym jakiejś przenośni - na uroczystości te przybywa każdego roku coraz więcej osób, sznur parkujących samochodów ciągnął się chyba do samego lasu. Było to spotkanie specyficzne, na którym dało się wyczuwać pewne "zgrzyty". Co dalej z Łopienką - czas pokaże. Prace remontowe trwają cały czas.

Relacja z IV Biegu Karczmarzyka 500-lecie lokacji Komańczy - relacja. W dniach 3-5 sierpnia 2012 roku, w Komańczy hucznie obchodzono jubileusz 500-lecia lokacji wsi. Podczas 3 dniowych uroczystości odbywały się liczne imprezy sportowe, prezentacje a także koncerty zaproszonych zespołów wokalnych i tanecznych. Muzyczną gwiazdą był zespół z Białego Dunajca, którego bliżej przedstawiać nie trzeba - Trebunie Tutki.

Relacja z IV Biegu Karczmarzyka Biegamy w Bieszczadach: Relacja z IV Biegu Karczmarzyka. Dwa dni przed czwartą edycją Biegu Karczmarzyka (25.02.2012) przyszła odwilż. Jednak tegoroczna zima byłą dla miłośników biegówek łaskawa i pokrywa śnieżna o grubości 80 cm nie mogła ot tak, w ciągu tych dwóch dni, zniknąć. Na szczęście w dniu Biegu, pomimo pochmurnej aury nie padało, więc na starcie stawiło się rekordowo dużo uczestników, bo aż 45 osób.

tarnica rocznica śmierci JP II 6 rocznica śmierci Jana Pawła II - droga krzyżowa na Tarnicę. W sobotę 2 kwietnia 2011 roku, około 130 osób wzięło udział w szóstej już Drodze Krzyżowej na najwyższy szczyt Bieszczadów Zachodnich - Tarnicę (1346 m n.p.m.) - by w godzinie śmierci Jana Pawła II, czyli o 21:37 oddać mu hołd i pomodlić się za jego duszę. Warunki były trudne, ale bywały gorsze. W górach zalega jeszcze sporo śniegu oraz przemieszanego ze śniegiem błota, ponadto wiał dosyć silny wiatr, jednak wszyscy bezpiecznie wrócili do Wołosatego.

pod karpackim niebem - relacja Study Tour "Pod karpackim niebem", dla branży turystycznej i mediów. W dniach 31.03-02.04.2011 odbył się wyjazd szkoleniowy (Study Tour) "Pod karpackim niebem" w ramach polsko-słowackiego projektu "Karpackie Niebo (Karpatske nebo)", którego uczestnikami byli przedstawiciele branży turystycznej oraz mediów. W ramach projektu powstają ciekawe miejsca, parki, obserwatoria astronomiczne oraz planetarium z myślą o turystach zainteresowanych tym tematem. Zakończenie realizacji projektu planowane jest na rok 2013.

tradycyjna architektura Relacja z konferencji pt. Polityka inwestowania w regionie a zachowanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego polsko-słowackiego pogranicza. Bardzo ciekawa konferencja, której celem było ukazanie wartości tradycyjnej zabudowy regionu i porównanie jej do obecnego architektonicznego chaosu. Głównym celem całego projektu jest zwiększenie możliwości wykorzystania atrakcyjności turystycznej pogranicza. Konferencja ta odbyła się w dniach 16-17 grudnia 2010r.

obelisk harasymowicza Odsłonięcie obelisku J. Harasymowicza w Mikowie
16.09.2009 - ostatniego dnia imprezy pod nazwą Harasymiada, upamiętniono pobyt Jerzego Harasymowicza w Mikowie, był to jego ostatni pobyt w górach przed śmiercią. Z tej okazji przed kwaterą łowiecką, w której wówczas mieszkał odsłonięty został obelisk wraz z pamiątkową tablicą ufundowaną przez leśników.

kościół Wola Michowa Budowa kościoła w Woli Michowej
Fotorelacja z budowy kościoła w Woli Michowej z roku 2009. Projekt kościoła wykonał znany architekt inż. Bogdan Jezierski, którego autorstwa jest również cerkiew greckokatolicka w Kulasznem. Budowa tego stylowego, drewnianego kościoła rozpoczęła się w roku 2007.

jeziorko duszatyńskie 100 lecie Jeziorek Duszatyńskich i 50 lecie rezerwatu Zwiezło. Na sobotę 19 maja 2007 zaplanowano obchody 100 lecia Jeziorek Duszatyńskich oraz 50 lecia powstania rezerwatu Zwiezło. Po piątkowych, całodziennych opadach deszczu, sobota przywitała nas przyjemną, słoneczną aurą. Uroczystość, która miała odbyć się przy górnym jeziorku, zaplanowano na godzinę 13.00. Uczestnicy podążali w tym kierunku już od rana. Przewodnicy sanockiego oddziału PTTK, prowadzili grupy w kierunku jeziorek z 4 kierunków.

VII odpust w Łopience VII odpust w Łopience - 07.10.2007. Pierwsza niedziela października tradycyjnie już zgromadziła ludzi lasów, gór, mieszkańców pobliskich miejscowości i turystów w dolinie łopieńskiej, u stóp Królowej tej doliny. Po raz kolejny odbył się tu odpust. Z roku na rok rzesza uczestników tej uroczystości jest coraz większa i pomimo nienajlepszej pogody w tym roku wzięło udział bardzo wielu wiernych. Cerkiew łopieńska obchodzi w tym roku 250 lecie, co niejednokrotnie zostało wspomniane w podczas liturgii.

VII odpust w Łopience VII odpust w Łopience - relacja "Kija". Pierwsza niedziela października głęboko zakorzenia się w sercach ludzi Bieszczadów. Nie trzeba specjalnych ogłoszeń, początkiem października słychać zapytania "Czy będziesz w Łopience na odpuście"? Jeszcze nie tak dawno dla wielu z nas Łopienka była czymś mało znanym, dziś staje się miejscem upragnionym a czas odpustu to okres wielkiego wyczekiwania na spotkanie z Maryją w miejscu tak bardzo uroczym.

akcja gopr Akcja GOPR w Berehach Górnych, 9 lipca 2007. Fotorelacja z akcji GOPR, która została przeprowadzona w Berehach Górnych (Brzegach Górnych). Udzielono pomocy dwóm rannym osobom, z których jedna została przetransportowana śmigłowcem LPR do Sanoka. Zdarzenie miało miejsce na Połoninie Caryńskiej, skąd zniesiono poszkodowane do Berehów. Ranna zniesiona z Połoniny Caryńskiej z uszkodzeniem kręgosłupa szyjnego i wstrząsem mózgu po upadku na szlaku.

wyścigi psich zaprzęgów Wyścigi Psich Zaprzęgów "Śladem Niedźwiedzia" 2007. Poniedziałek rano, 5 luty 2007. Koniec. Cisza. Nie słychać już setek psich głosów, warkotu skuterów. Wokół Oberży można bez problemu znaleźć miejsce do zaparkowania samochodu, co przez ostatnie dni było jedynie marzeniem. Dzień jak co dzień o tej porze roku. Nic nie wskazuje na to, że przez ostatnie kilka dni wyścigi psich zaprzęgów opanowały ten kawałek Bieszczadów.

VI odpust w Łopience VI odpust w Łopience - 01.10.2006. 01.10.2006 grupy pielgrzymów, turystów i ludzi gór były chyba największe. Przybywają tu dla Maryi obecnej w bieszczadzkiej ikonie, ikonie która według legend tyle razy stawiała opór, gdy chciano ją stąd wywieźć. Ale nadeszły czasy krwi i łez. Czasy ogromnych ludzkich tragedii. I wtedy nawet Matka Boska musiała opuścić łopieńską dolinę. Ale dzięki grupce zapaleńców po wielu, wielu latach miała gdzie powrócić.

II złaz zakapiorski II Złaz zakapiorski - Dołżyca 2006. W sobotę 2 września 2006 w Dołżycy k. Cisnej zaroiło się od zakapiorów i miłośników Bieszczadów, którzy zeszli do Pensjonatu "Cień PRL-u" na drugi już Złaz Zakapiorski. Tym razem spotkanie, w którym wzięło udział około dwieście osób, odbywało się niemal w przeddzień 11 rocznicy tragicznej śmierci jednego z największych bieszczadzkich wagabundów i artystów Jędrka Wasielewskiego-Połoniny. Spotkanie w Dołżycy rozpoczęło zapalenie zniczy w tzw. "Ogrodzie pamięci".

madonny bieszczadzkie Recital recytatorski A. Potockiego "Madonny bieszczadzkie". W sobotni wieczór 14 października 2006, w baligrodzkiej cerkwi odbył się autorski recital recytatorski Andrzeja Potockiego, zatytułowany "Madonny bieszczadzkie". W nastrojowym klimacie nieśmiało rozświetlonego świecami wnętrza świątyni, recytował swe wiersze pomysłodawca imprezy i autor tomiku wierszy pod tym samym tytułem - Andrzej Potocki. Gościnnie wystąpił kilkuosobowy chór z Dniepropietrowska a także Ryszard Szociński.

obelisk puszcz imperatora Odsłonięcie obelisku "Puszcz imperatora" w Woli Michowej. W dniu 29 grudnia 2006 roku, przy zagrodzie aklimatyzacyjnej dla żubrów k. Woli Michowej, odsłonięto pamiątkowy obelisk, przypominający o sprowadzeniu tych zwierząt w masyw Chryszczatej. Pomysłodawcą obelisku jest Ryszard Paszkiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Baligród, obecnie działacz Stowarzyszenia Miłośników Żubrów, które było inicjatorem przedsięwzięcia. Decyzje o budowie zagrody w Nadleśnictwie Komańcza, podjęto w roku 1976.

Dzwon z Balnicy Dzwon z Balnicy - relacja z odkopania. Końcem kwietnia 2006 r., na terenie Balnicy odkopano zabytkowy dzwon. Doświadczeni pracownicy na podstawie zdjęć i wymiarów (330cm obwodu, 105cm średnicy i 625kg wagi) oraz na podstawie archiwów firmy szybko ustalili, że został on wykonany przez odlewnię Felczyńskich w roku 1920 (lub był wykonywany w latach 1920-27). Firma sprzedała go siedem lat później - miał on podobno trafić bezpośrednio na wystawę we Francji i w tym celu został odlany, skąd - po jej zakończeniu - wrócił do Przemyśla i został sprzedany ponownie. Niestety prawdopodobnie nie wiadomo komu został sprzedany, co zapewne wyjaśniłoby jego przeznaczenie w Balnicy.

karpacki jarmark Karpacki Jarmark Turystyczny, Ustrzyki Dolne 2006. W dniach 29 i 30 lipca 2006 roku odbył się w "Parku pod Dębami" w Ustrzykach Dolnych VI Karpacki Jarmark Turystyczny, który przyciągnął duże rzesze turystów, przebywających na wypoczynku w Bieszczadach, mieszkańców powiatów: bieszczadzkiego, leskiego i sanockiego, a także gości z całego Województwa Podkarpackiego. Udział w nim wzięły 4 państwa karpackie: Polska, Ukraina, Słowacja i Węgry. Podczas Karpackiego Jarmarku Turystycznego prezentowano walory turystyczne, gospodarcze i kulturalne przedstawicieli państw karpackich.

wyścigi psich zaprzęgów Wyścigi Psich Zaprzęgów "Śladem Niedźwiedzia" 2006. Piątek, 27 stycznia 2006. Na drogach bieszczadzkich ruch, raczej niespotykany o tej porze roku. I pojazdy jakieś dziwne, a właściwie to, co za sobą ciągną. Przyczepy, wyglądające jak plaster miodu. Duża bryła z licznymi drzwiczkami, jak komórki do wynajęcia. To maszerzy z rodzinami i swoimi psami ciągną na Wyścigi Psich Zaprzęgów "Śladem Niedźwiedzia" w Przysłupiu. Pod Oberżą Biesisko trudno znaleźć miejsce do parkowania, w samej Oberży palca nie ma gdzie wcisnąć.

Czarnohora Po połoninach Czarnohory - relacja z wyjazdu 2006. Wyprawa w Czarnohorę planowana była w ubiegłym roku, gdy wróciliśmy z Ukrainy. Po 1,5 godzinie wysiadamy na dworcu głównym we Lwowie. Przewodnika nie ma. Dzwonimy za nim, po 30 minutach zjawia się pani przewodnik. Pani Lesia - tak mi podał Alek czyli Aleksander Wołkow, który jak ktoś chce pośredniczy w załatwianiu spraw związanych ze zwiedzaniem i nie tylko.

Bieszczady Wschodnie Bieszczady Wschodnie 2005 - relacja z wyjazdu. Wyprawa została zorganizowana żeby uczcić 35-lecie koła PTTK "Sokół" w Żorach. W Sanoku dołączają Ela i Adam. Razem jedziemy "przemytniczkiem" do Chyrowa, a stamtąd do Starego Sambora i Sianek. W Siankach nocujemy u pani, która pracuje w noclegowni przy dworcu kolejowym. Rano wyruszamy na przełęcz Użocką. Chcieliśmy jechać do Wołosianki przez tunele i wiadukty, ale pociąg do Użgorodu odchodził około piętnastej.

aniołki bożonarodzeniowe Bieszczadzkie aniołki w Sanoku; 13-16 grudzień 2005. Bieszczadzkie anioły przyfrunęły do Sanoka. A wszystko za sprawą GOK-u, który wraz z Urzędem Gminy, w sanockim klubie "Górnik" po raz dziewiąty zorganizował wystawę bożonarodzeniową. Otwarcie miało miejsce 13 grudnia. Swoje prace, które można właściwie nazwać dziełami, wystawiali twórcy z Sanoka i okolic. Prace wykonane były różnymi technikami - hafty, koronki szydełkowe, frywolitki, ozdoby z bibuły, modeliniarstwo a także próby malarskie.

aniołki bożonarodzeniowe "Architektura sakralna - malarstwo", wystawa Tadeusza Czarneckiego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku; grudzień 2005. Ani nowobogacki pałacyk, ani choćby najpiękniejszy domek nie wpisze się w krajobraz Bieszczadów tak, jak wpisały się cerkwie. One były w Bieszczadach "od zawsze". Były i są nadal - choć bardzo często już tylko jako puste miejca, oznaczone na mapach - "cerkwiska". Swoje odmienne spojrzenie na cerkiewki prezentuje na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku artysta.

Fotoreportaż - 28-30 styczeń'2005 Fotoreportaż - 28-30 styczeń'2005. Fotoreportaż Daniela Pelczarskiego i Mirosława Brońskiego z zimowej trasy. Pogoda w miniony weekend dopisała, zwłaszcza w piątek, kiedy to było sporo słońca. Śniegu w Bieszczadach zalega bardzo dużo, a nawet coraz więcej :) Zapowiadane są kolejne intensywne opady. Pokrywa śnieżna w dolinach waha się od 50 do 90cm, natomiast w górach 80-120cm.

chata socjologa Chata Socjologa" znowu na Otrycie. Staraniem Stowarzyszenia Klub Otrycki oraz osób z nim związanych na Otryt w Bieszczadach powróciła "Chata Socjologa". Tegoroczne prace budowlane na Otrycie zakończyły się pod koniec listopada. Pomimo niesprzyjającej aury założony plan został zrealizowany. W zeszłym roku załatwiono wszelkie formalne pozwolenia i ukończono budowę fundamentów. Dziś na Otrycie stoi już skończona, zamknięta konstrukcja kultowego bieszczadzkiego schroniska.

chata socjologa 1st Polish PENTAX Day. Fotoreportaż z bieszczadzkiego pleneru miłośników aparatów marki Pentax. Pierwsze, jeszcze "ciepłe", fotografie z "1st Polish PENTAX Day Bieszczady 2004".

Fotoreportaże innych uczestników tej imprezy wkrótce, natomniast najciekawsze fotografie z plenerów zostały zamieszczone w galerii zdjęć naszego serwisu.

fotoreportaż g. kowalewicza Fotoreportaż - zima'2004. Fotoreportaż Grześka Kowalewicza z zimowej trasy (13.03.2004) Zagórz - Bystre (impreza narciarska "Szusuj, tańcz i krzycz!" - Kalnica - Cisna - Wolę Michowa - Komańcza - Zagórz...
30-lecie Chaty Socjologa 30 lat "Chaty Socjologa" na Otrycie. Tradycyjne pieczenie barana połączone z obchodami 30-lecia "Chaty Socjologa" zakończyło w ostatni weekend września 2003 sezon turystyczno-remontowy na Otrycie. Przy ognisku pod nową wiatą spotkało się kilka pokoleń "otrytczyków". Łącznie przybyło prawie 50 miłośników tego urokliwego zakątka Bieszczadów. Wśród nich nie zabrakło pierwszych budowniczych Chaty, którzy z uznaniem wypowiadali się o tempie i zasięgu prac przy odbudowie.

wieczór z książką Wieczór świętojański z książką w sanockim skansenie. "Wieczór świętojański z książką" - pod takim tytułem odbyła się 23 czerwca 2003 roku, impreza plenerowa w sanockim Skansenie. Organizatorami byli: związane z regionem Wydawnictwo BOSZ, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku - gospodarz terenu oraz Burmistrz Miasta Sanoka. Impreza była ściśle związana z promocją nowych wydawnictw BOSZ-a a mianowicie: albumu "San" Tadeusza Budzińskiego, mini-albumu "Bieszczady" tegoż samego autora, oraz zbioru poezji Jerzego Harasymowicza "Bieszczady".

referendum na otrycie Otryckie "TAK" dla Unii Europejskiej. W dniach 1-3 maja 2003 roku na szczycie Otrytu w Bieszczadach odbył się happening p.t. "Prareferendum europejskie 2003". Jego organizatorem było Stowarzyszenie Klub Otrycki. Było to najwyżej położone prareferendum europejskie, które odbywało się w Polsce (886 m n.p.m.). W głosowaniu mógł wziąć każdy, kto wszedł na szczyt Otrytu i ukończył 18 lat. Każdy z zainteresowanych otrzymywał kartę do głosowania, na której widniało pytanie...

wernisaż g. kowalewicza Relacja z wernisażu Grześka Kowalewicza w Lutowiskach. Zgodnie z zapowiedziami i tym co zostało zaplanowane 13 października AD 2002 odbył się wernisaż wystawy "Bieszczady jak co roku... 2" mojego autorstwa. Już gdy dojeżdżałem do Lutowisk można było wczuć się w atmosferę Bieszczadów i ich kolorów. Niebo na kilka godzin rozpogodziło się i spod ciężkich granatowo-czarnych chmur zaświeciło słońce.

I KIMB I Kongres Internautów Miłośników Bieszczadów (KIMB) - Dwernik'2002. Relacja z I KIMB, który odbył się w roku 2002 w Dwerniku w knajpie "Piekiełko". KIMB to jest realne spotkanie tych, którzy swoją miłość do Bieszczadów okazują również wirtualnie tu, na Naszym Forum. To taki niegroźny ekshibicjonizm bieszczadzki. Osobiście uważam, że aby spotkanie nie było "dzikim" kongresem, to powinien je zwołać a przynajmniej w nim uczestniczyć, Admin - Prezydent Forum.

Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006

 

Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2024