...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Magiczne Bieszczady
Werchowyna
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa
Swobodne wycieczki
Chata Smerek


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustjanowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin

» Reportaże | Study Tour "Pod karpackim niebem"

Study Tour "Pod karpackim niebem", dla branży turystycznej i mediów

W dniach 31.03-02.04.2011 odbył się wyjazd szkoleniowy (Study Tour) "Pod karpackim niebem" w ramach polsko-słowackiego projektu "Karpackie Niebo (Karpatske nebo)", którego uczestnikami byli przedstawiciele branży turystycznej oraz mediów.

DRZ Vihorlat DRZ Vihorlat Sninske Rybniki
foto: P. Szechyński

Współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013 projekt, ma za zadanie promowanie turystyki związanej z astronomią w rejonie polsko-słowackiego pogranicza.

Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu konkurencyjności regionu poprzez rozwój lokalnej infrastruktury, poprawę jakości produktu turystycznego oraz poprawę dostępności i jakości edukacji a mówiąc prościej, w ramach projektu powstają ciekawe miejsca, parki, obserwatoria astronomiczne oraz planetarium z myślą o turystach zainteresowanych tym tematem. Zakończenie realizacji projektu planowane jest na rok 2013.

DRZ Vihorlat Centrum Informacji Turystycznej Sninske Rybniki
foto: P. Szechyński

Polsko-słowackie pogranicze jest jednym z nielicznych miejsc, które jeszcze nie zostały skażone sztucznym światłem. W wielu punktach mamy tu do czynienia z tzw. ciemnym niebem, czyli niebem nie zanieczyszczonym przez oświetlenie miast, wsi oraz innych obiektów, co pozwala na bardziej dokładną i przejrzystą obserwację nieba przy użyciu odpowiedniego sprzętu.

Wyjazd szkoleniowy miał za zadanie zapoznanie uczestników z tymi atrakcjami oraz bazą turystyczną (noclegowo-gastronomiczną), która mogłaby być wykorzystana podczas realizacji programu.

Sninske Rybniki Baseny w Sninskich Rybnikach
foto: P. Szechyński

31.03.2011 nastąpił przyjazd uczestników Study Tour do Sniny a dokładniej Sninskych Rybników do ośrodka Vihorlat. Po zakwaterowaniu oraz posiłku grupa udała się autokarem na pierwszą wycieczkę.

W pierwszej kolejności uczestnicy mieli możliwość odwiedzenia pobliskiego hotelu "Kamei" oraz znajdujących się przy nim basenów wchodzących w skład Miejskiego Ośrodka Wypoczynku, które tego lata zostaną oddane do użytku. Ciekawostką jest fakt, że woda oczyszczana jest przez rośliny wodne rosnące w jednym z basenów, przypominającym nieco pole ryżowe.

Planetarium na Kolonickim sedle Planetarium na Kolonickim sedle
foto: P. Szechyński

Po obejrzeniu ośrodka uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z głównymi założeniami i walorami Parku Narodowego "Połoniny". Krótki wykład na ten temat przeprowadził Miro Bural - pracownik parku i autor przewodników po regionie po czym wraz z grupa udał się nad położony niedaleko Sniny Zalew Starina.

Starina jest sztucznym zbiornikiem, podobnym do solińskiego lecz wielokrotnie mniejszym. Nad zalewem Miro Bural opowiadał o samym zbiorniku, PN "Połoniny" oraz tzw. Parku ciemnego nieba (Park hviezdnej oblohy). Przyjechała również słowacka telewizja STV, która realizowała materiał na ten temat. Więcej o zalewie: Zalew Starina

Największy na Słowacji teleskop Obserwatorium na Kolonickim sedle. Największy na Słowacji teleskop, średnica zwierciadła głównego = 1m
foto: P. Szechyński

Park Ciemnego Nieba "Połoniny" został utworzony końcem roku 2010 i obejmuje miejsca, gdzie występuje niebo nie zanieczyszczone, jego powierzchnia to 48 519 ha (czyli stricte sam PN + przyległe tereny poza nim).

Z terenu parku doskonale widać np. Drogę mleczną a bez teleskopu możemy zobaczyć około 2000 gwiazd (dla przykładu: w miastach ok. 200 a w metropoliach tylko ok. 20).

Nad Zalewem Starina umieszczone zostały tablice informacyjne a także zbudowano taras widokowy. Planowane jest również utworzenie takiego parku po polskiej stronie. Ciemne miejsca, dobre do obserwacji nieba w Bieszczadach to m.in. przełęcz nad Roztokami Górnymi, Bukowiec czy przełęcz Wyżniańska.

Największy na Słowacji teleskop Kolonickie sedlo. Otwarta, obrotowa kopuła obserwatorium
foto: P. Szechyński

Kolejnym etapem pierwszego dnia była Stanica Mars położona niedaleko Kolonickiego Sedla. Stanica Mars to jedno z kilku miejsc, które poświęcone zostały konkretnym planetom Układu Słonecznego, umieszczono w nich obeliski z symbolem planety oraz informacjami o samej planecie jak i sposobach jej obserwacji. Przed stanicą Mars czekał już na grupę Igor Kudzej - dyrektor obserwatorium i planetarium na Kolockim Sedle. Najpierw oprowadził gości po stanicy, opowiadając nieco o jej powstaniu, następnie zaprosił wszystkich na suta kolację.

Po kolacji przejazd od ostatniego już punktu tego dnia - obserwatorium i planetarium na Kolonickim Sedle. Najpierw dyr. Kudzej opowiedział o historii powstania planetarium (budowa jest jeszcze nie ukończona, choć kopuła już stoi) oraz dalszych planach. Ta inwestycja ma wkrótce zostać zakończona.

Stanica Mars Stanica Mars
foto: P. Szechyński

Następnie grupa udała się do położonego nieopodal planetarium obserwatorium z największym w Słowacji teleskopem, który posiada zwierciadło o średnicy 1m. Ponieważ było już ciemno a niebo gwiaździste, grupa mogła zobaczyć przy pomocy teleskopu Saturna. Przez teleskop widoczne były m.in. pierścienie otaczające tę planetę. Oprócz w/w teleskopu jest tu również szereg mniejszych lunet a także innych urządzeń do obserwacji nieba. Na koniec był jeszcze skromny poczęstunek i ok. 23.00 grupa wróciła na nocleg do ośrodka Vihorlat.

01.04.2011 był dniem bardzo intensywnym. Zaplanowana trasa okazała się niemożliwa do zrealizowania włączając w to wszystkie miejsca, które na niej zaplanowano. Pomimo rezygnacji z dwóch punktów wycieczki, była jednak bardzo ciekawa.

Tuż po śniadaniu uczestnicy study tour pojechali do Dosadnego - wsi leżącej bardzo blisko granicy z Polską, do której prowadzi znakowana ścieżka z Balnicy. W Osadnem była możliwość zwiedzenia cerkwi prawosławnej oraz krypty ze szczątkami żołnierzy z I wojny światowej. Ciekawie na temat tych obiektów opowiadał obecny duchowny tejże cerkwi ks. Peter Soroka, który zapoznał grupę z historią cerkwi, remontu krypty oraz podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi prawosławia. Spotkaniu z księdzem Soroką towarzyszyło radio słowackie, które realizowało audycje poświęconą projektowi.
Więcej o cerkwi i krypcie: Cerkiew prawosławna i krypta Osadne

Osadne, wrota carskie w cerkwi prawosławnej Osadne, wrota carskie w cerkwi prawosławnej
foto: P. Szechyński

Z Osadnego grupa przejechała przez Medzilaborce i Palotę do Polski. Ta część wycieczki była przeznaczona przede wszystkim dla słowackich uczestników, którzy mieli okazję zapoznać się z terenami po polskiej stronie granicy oraz zobaczyć kilka atrakcji. Po stronie polskiej prowadził S. Orłowski, który ciekawie, z dużym akcentem historycznym, opowiadał o mijanych okolicach.

Pierwszym przystankiem był Majdan, gdzie można było zobaczyć tabor kolejki wąskotorowej, która już wkrótce rozpocznie kolejny sezon swojej działalności. Z Majdanu udało się dość sprawnie przemieścić do Soliny z przystankiem w Cisnej, mijając po drodze malownicze tereny nad Solinką (Buk, Polanki, Terka) oraz Bukowiec, Wołkowyje i Polańczyk. W Solinie krótka wizyta na koronie zapory i ponieważ nie dopisała pogoda - kolejny punkt programu: Centrum Kultury Ekumenicznej w ośrodku Caritas w Myczkowcach. Myczkowcach CKE znajduja się m.in. miniatury cerkwi (także słowackich), ogród biblijny oraz mini-zoo. Atrakcje te są w sezonie licznie odwiedzane przez turystów.

teleskop APO Celestron CGEM 1100 HD XLT, z systemem GoTo, o średnicy 
zwierciadła głównego 280 mm Teleskop APO Celestron CGEM 1100 HD XLT, z systemem GoTo, o średnicy zwierciadła głównego 280 mm na wyposażeniu pracowni w liceum nr 1 w Lesku
foto: P. Szechyński

Kolejnym punktem programu był obiad w Zagrodzie Magija w Orelcu. Była również możliwość zapoznania się z historią tego miejsca i planami na przyszłość. Pojawiło się również Radio Rzeszów, nagrywając krótki materiał na temat projektu "Karpackie Niebo". Ponieważ czas naglił a kilometrów zostało jeszcze sporo, zaraz po obiedzie grupa udała się do Leska.

W tutejszym liceum w ramach projektu powstało obserwatorium astronomiczne, które jest już gotowe do pracy i wyposażone w sprzęt.

Na dachu budynku znajduje się otwierana, obrotowa kopuła oraz teleskop. Mniejsze teleskopy dostępne są w innych pomieszczeniach. Z historią i kolejnymi etapami powstawania obserwatorium zapoznał grupę dyrektor liceum im. gen. Andersa - Bernard Baran. Uczestnicy mogli obejrzeć kopułę oraz spojrzeć przez teleskop.

Sky Watcher Synta 120ED OTA PRO Lesko. Sky Watcher Synta 120ED OTA PRO - refraktor na paralaktycznym montażu z systemem GoTo (automatyczne naprowadzanie) o średnicy obiektywu 120 mm
foto: P. Szechyński

Obecnie w Lesku zamontowany jest teleskop Meade 80ED refraktor ED (tuba optyczna). Na wyposażeniu jest teleskop APO Celestron CGEM 1100 HD XLT, z systemem GoTo, o średnicy zwierciadła głównego 280 mm, teleskopy o średnicach 127 i 120 mm, a także teleskop do obserwacji słońca i inny sprzęt optyczny. Podobny sprzęt w ramach projektu otrzymało również liceum w Jaśle.

Po obejrzeniu leskiego obserwatorium, przez Sanok i Orzechową, uczestnicy Study Tour pojechali do Puław Górnych w Beskidzie Niskim. Tu najpierw zapoznali się z pensjonatem "Salamander", Salamander którym opowiadał jego właściciel i obejrzeli pokoje. Potem wyciągiem krzesełkowym wyjechali na wzgórze Kiczera. Wyciąg narciarski Kiczera Puławy akurat zakończył sezon, jednak jest on przystosowany do pracy przez okrągły rok a poza zimą korzystają z niego m.in. miłośnicy górskich rowerów uprawiający tzw. downhill.

Lesko. Coronado SolarMax 60, teleskop do obserwacji Słońca Lesko. Coronado SolarMax 60, teleskop do obserwacji Słońca
foto: P. Szechyński

Niestety na górze (choć niewysokiej) dość solidnie wiało, toteż po kilkunastu minutach wszyscy zjechali z powrotem, gdzie w budynku wyciągu czekała gorąca kawa, herbata i ciasta. Po krótkim rozgrzaniu czas jechać dalej. Przez Rymanów, Duklę i Barwinek autokar wrocił na Słowację. Tu kolejnym punktem wycieczki miało być obserwatorium astronomiczne w Roztokach, niestety z braku czasu wypadło z planu. Późną kolację grupa zjadła w Svidniku i ok. północy zameldowała się na nocleg w Sninskych Rybnikach.

02.04.2011 to trzeci i ostatni dzień Study Tour "Pod karpackim niebem". Po śniadaniu uczestnicy udali się do Sniny, gdzie najpierw można było zwiedzić niewielkie gospodarstwo, oferujące m.in. jazdy konne oraz będące producentem wyśmienitych serów. Kto chciał mógł spróbować swoich sił na padoku, dosiadając jednego z koni.

Meade 80ED refraktor ED APO tuba optyczna Lesko. Meade 80ED, refraktor ED APO - tuba optyczna
foto: P. Szechyński

Kolejnym punktem była galeria Andreja Smolaka w Sninie. W galerii znajduja się zarówno prace Smolaka, który opowiadał o samej galerii a także pracy malarskiej, jak i innych artystów niemal z całego świata. Artysta podarował wszystkim obecnym kopie swoich prac - każdy mógł wybrać obraz, który mu się podoba i otrzymał na nim autograf.

Ponieważ czas znowu naglił, grupa przemieściła się dość szybko do miejscowości Zemplinske Hamre, która położona jest w malowniczej dolinie niemal u podnóży Sninskiego Kamienia (1h 20 minut żółtym szlakiem). Tu czekał na wszystkich Miro Bural, który zapoznał uczestników historią wsi oraz obecnymi atrakcjami. Wieś ta słynie przede wszystkim z wydobycia rud żelaza, które odkryte zostały podczas poszukiwań złota i srebra, których się tu spodziewano. Rudy żelaza wydobywano tu od roku 1809.

Lesko, kopuła obserwatorium Lesko. Kopuła obserwatorium
foto: P. Szechyński

Pierwsza nazwa wsi pochodziła od przedsiębiorcy Jozefa Rholla, który odkrył rudy i zaczął je wydobywać - nazywała się wówczas Jozefowa Dolina. Przy samym końcu miejscowości znajduje się duży kamieniołom a tuż przed nim restauracja "Gazdovsky dwor", gdzie przygotowany był obiad. Następnie odbyło się zwiedzanie lokalnego ośrodka sportu i rekreacji, na który składa się m.in. boisko oraz basen.

Tym akcentem Study tour zostało zakończone. Wszyscy uczestnicy wrócili do ośrodka Vihorlat, skąd po zjedzeniu obiadu rozjechali się do domów. Impreza była ciekawa, pouczająca a poznane miejsca i obiekty warte są zainteresowania dla szerszej grupy turystów.

P. Szechyński

Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006

 

Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2024