...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Gospodarstwo Aleksa
Chata Smerek
Magiczne Bieszczady
Werchowyna
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustjanowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin

» Szlaki piesze | Krąglica

Krąglica (Kruhłyca) 943 m n.p.m.

Leżąca w masywie Wysokiego Działu, będąca jego bocznym grzbietem Krąglica, jest jednym z bardziej charakterystycznych szczytów okolic Woli Michowej i Maniowa, skąd jest doskonale widoczna. Swoją nazwę zawdzięcza dość okrągłemu, równemu kształtowi.

Czas przejścia: 1½ h z Woli Michowej na szczyt.

Krąglica Krąglica z Woli Michowej
foto: P. Szechyński

Góra ta obrosła w legendy, które związane są z okresem walk z Ukraińską Powstańczą Armią. Miała być najeżona bunkrami, mieścił się tu podobno także centralny szpital kurenia "Rena". Szpital ten - jak podaje Grzegorz Motyka w "Tak było w Bieszczadach" został zniszczony w roku 1947 przez grupę manewrową WOP z Cisnej. Wynika to również z zapisków żołnierzy, biorących udział w akcji, wspomina o Krąglicy Jan Gerhard w swoich "Łunach w Bieszczadach", jest wymieniana w wielu innych pozycjach literatury - zwłaszcza okresu PRL.

Zapędził się chyba w tym temacie Rewaszowy "brewiarz", czyli najlepszy (naszym zdaniem) papierowy przewodnik po Bieszczadach pt. "Bieszczady. Przewodnik dla prawdziwego turysty", który na stronie 159 pisze:

Droga na Krąglicę Wejście do lasu od strony łąk
foto: P. Szechyński

"W latach 1945-47 w rejonie Krąglicy znajdował się centralny szpital operującego w Bieszczadach batalionu UPA "Rena". W 2006 roku na jego miejscu, w środku lasu, z dala od uczęszczanych dróg stanął (bez zgody administracji a więc nielegalnie) pomnik z napisem "Cześć pamięci żołnierzy UPA[...]". Wiemy, że ów obelisk stał daleko na północny-zachód od Krąglicy, za Smolnikiem i Mikowem a konkretnie na gruntach Duszatyna, kilkaset metrów na zachód od szlaku czerwonego z Duszatyna do jeziorek i potoku Olchowatego. Wiecej o samym obelisku: Obelisk UPA w okolicach Chryszczatej. Szpitali tego typu było wówczas więcej, ale być może istotnie aż tak daleko od Krąglicy chciano upamiętnić akurat ten - choć na chłopski rozum w krąglickich lasach lub na sąsiedniej Iwanicy byłby mniej zauważalny.

Dilec Horyszniański Dilec Horyszniański - lizawki
foto: P. Szechyński

Wierzchołek Krąglicy jest zalesiony, nie przedstawia zatem walorów widokowych. Szczątkowe widoki pojawiają się w drodze na tę górę od strony Woli Michowej. Trasa z tejże miejscowości jest chyba najpopularniejsza, choć nie najkrótsza. Krąglica to miejsca dla osób lubiących samotność, ciszę, spokój i obcowanie z przyrodą - pozostali wychodząc na tę górę będą zawiedzeni.

Jak zatem dojść na Krąglicę?

Dość ciekawa trasa wiedzie z Woli Michowej, ponieważ przechodzi przez przepiękne (latem) łąki pomiędzy Wolą a Maniowem, przez moment równolegle do potoku Roztoka - krótko mówiąc świetny zapach, dużo łąkowej fauny i flory i niebanalne widoki.

Dilec Horyszniański Dilec Horyszniański
foto: P. Szechyński

Startujemy z dawnej Latarni Wagabundy, są to zabudowania na samym końcu Woli Michowej po lewej stronie patrząc w stronę Maniowa, za rzeką Osławą. W budynku tym mieścił się kiedyś OZ Zakładu Karnego w Łupkowie. Tuż przy szosie niewielki parking i dawna Tawerna, która podobnie jak Latarnia obecnie nie funkcjonuje. Należy przejść kładkę nad Osławą obok Latarni i skręcić w prawo w polną drogę wiodącą lekko po górę.

Dróżkę od tego miejsca aż na wierzchołek Krąglicy, znajdziemy na najpopularniejszych bieszczadzkich mapach. Był czas, że prowadził stąd znakowany na dziko szlak, który grupa przyjezdnych - bywalców Latarni Wagabundy, wymalowała pomarańczowym bodajże zygzakiem na drzewach aż po szczyt Krąglicy. Poszła wówczas "w świat" fama, że Wojtek "Kiju" Gosztyła (ówczesny właściciel Latarni W.) wyznakował szlak - i tak zostało. Nie mniej Kiju się do niego nie przyznaje i przypomina jakie były fakty.

Krąglica Pod Krąglicą - przed drzewem w prawo
foto: P. Szechyński

Po wyjściu na rozległe łąki widać cel - wierzchołek Krąglicy. Droga polna zatacza wielki łuk, podchodząc pod Maniów, by następnie skręcić w kierunku góry i mniej więcej w połowie łąki przylegającej do lasu zniknąć w jego czeluściach.

Wcześniej po drodze solidna ambona i widoki m.in. na Matragonę i kawałek pasma Hyrlatej oraz oczywiście przed nosem Wysoki Dział. Wchodzimy w las zostawiając z boku tabliczkę z zakazem wstępu z powodu upraw leśnych. Wyraźna droga, choć miejscami porośnięta trawą doprowadza po 5 minutach do skrzyżowania dróg zrywkowych. Mapy mapami (jest na nich zaznaczona tylko jedna droga a w terenie jest ich ogrom) - od tego miejsca warto poruszać się intuicyjnie, czyli kierować zawsze do góry.

Krąglica - na szczycie Krąglica - na szczycie
foto: P. Szechyński

Wybieramy zatem drogę pnącą się prosto do góry i po kilkunastu minutach osiągamy grzbiecik o nazwie Dilec Horyszniański. Teraz 200-300 metrów wzgłuż grzbietu, po czym droga lekko obniży się i przez przełęcz Perekop, zatoczy lekki łuk by rozpocząć podejście pod Krąglicę.

Zarówno na Dilcu, jak i za przełęczą rzuca się w oczy duża ilość lizawek dla zwierzyny. Nieczęsto zdarza się takie ich nagromadzenie na niewielkiej przestrzeni. Przy dwóch bardzo charakterystycznych lizawkach w korzeniu starych drzew otworzy się widok w kierunku Maniowa. Kolejne 20-30 minut pod górę.

Droga leśna zatacza teraz łuk, jednak grzbiet Krąglicy jest stąd widoczny i kierujemy się tak, aby dostać się na jego wierzchołek. W pewnym momencie, przy starym pniu z dużą ilością huby, będzie należało skręcić w prawo, gdyż prosto droga obniża się w kierunku drogi Wola M. - P. Żebrak.

Krąglica Krąglica, niższy grzbiecik
foto: P. Szechyński

Po kolejnym kwadransie niewielka przełęcz. Wierzchołek wydaje się być i po prawej i po lewej. Łatwo na oko ocenić, który jest wyższy - kierujemy się więc na lewo by po 3 minutach być na Krąglicy. Na wierzchołku niewielka polanka porośnięta trawą. Widoków - jak już wspomniano - brak. Rzuca się w oczy duża liczba pozostałości po obu wojnach w postaci okopów, dziur, itp. Warto rozejrzeć się w pobliżu szczytu i obejrzeć teren z każdej strony.

Jeżeli trzeba wracać do Woli Michowej, najlepiej na miniętej wcześniej przełęczy pójść dróżką prosto. Wyprowadzi ona po 5 minutach na drugi grzbiecik, gdzie znajdziemy trochę kamieni, dziur oraz znaki i napisy na drzewach. Można schodzić dalej prosto a potem skręcić tak, aby dojść do wcześniejszej drogi. Nie jest to trudne, wystarczy orientować się w kierunku i zaoszczędzi się kilkaset metrów. Poszycie w lesie pod wierzchołkiem jest dość ubogie i nie sprawia problemów.

Jeżeli trzeba iść dalej, można ze szczytu Krąglicy zejść drogą na najbliższą przełęcz a potem skręcić lekko w lewo i wyjść na drogę Wola Michowa - przełęcz Żebrak w miejscu dużego placu załadunkowego. Trasa ta i plac są zaznaczone na mapach, jest tam również zaznaczony szałas. Szałas ów, wymieniany w przewodnikach jako chatka drwali, to istotnie chatka pracowników leśnych, która stała tu wiele lat. Niestety już jej nie ma - szkoda, bo był to dobry schron na wypadek np. deszczu.

tekst oraz zdjęcia: P. Szechyński

Kilka zdjęć z proponowanej trasy:

1. Nieczynna Latarnia Wagabundy (2013).
2. Krąglica z początku trasy.
3. Łąki między Wolą Michową a Maniowem.

4. Na wprost Maniów.
5. Z prawej dolina potoku Roztoka.
6. Pierwsze metry w lesie.

7. Dilec Horyszniański.
8. Lizawka powyżej Dilca.
9. Do wierzchołka Krąglicy w prawo.

10. Krąglica - polanka na szczycie.
11. Krąglica, na szczycie.
12. Krąglica - pozostałości ziemne przy wierzchołku.

13. Krąglica, niższy grzbiecik.
14. Na Krąglicy.
15. Krąglica.

16. Kolejne lizawki pod Krąglicą.
17. Zejście przez Dilec Horyszniański.
18. Las pod Krąglicą.

19. Widok po wyjściu z lasu w drodze powrotnej.
20. Łąki nad Maniowem.
21. Tawerna - niegdyś Latarni Wagabundy.

Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006


Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2024