...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4




Polecamy:

Swobodne wycieczki
Chata Smerek
Werchowyna
Magiczne Bieszczady
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustjanowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin

Na narty w Bieszczady

Bieszczady, góry leżące na samym krańcu Polski w jej południowo-wschodniej części, czyste, spokojne, gęsto porośnięte lasami - warto je odwiedzić również zimą. A jeśli zimą, to dlaczego nie zabrać ze sobą nart?

Bieszczady zima Wielka Rawka widziana z P. Wetlińskiej
foto: P. Szechyński

Średni czas zalegania pokrywy śnieżnej w Bieszczadach waha się w okolicach 140 dni, na obszarach położonych powyżej 800 m n.p.m, oraz około 90 dni na terenach powyżej 500 m n.p.m.

Ponieważ ostatnimi laty nie tylko w Polsce klimat płata niesamowite figle, dlatego w tej chwili dość trudno (co jeszcze dwadzieścia lat temu nie było wielką filozofią) jednoznacznie stwierdzić kiedy warunki narciarskie w Bieszczadach staną się na tyle wystarczające, aby założyć narty.

Podobnie rzecz się przedstawia z zakończeniem sezonu, z tym, że tu sporą rolę odgrywa samo położenie wyciągów narciarskich, czyli wysokość, położenie stoku względem stron świata, oraz to w jakim stopniu stok jest osłonięty od wiatru.

Charakterystyka bieszczadzkich wyciągów narciarskich:

Arłamów
Bystre k.Baligrodu
Bukowiec (nieczynny)
Cisna (nieczynny)
Dwerniczek
Huzele k.Leska (nieczynny)
Karlików (nieczynny)
Kalnica
Komańcza (nieczynny)
Polańczyk (nieczynny)
Puławy
Ropienka
Solina (nieczynny)
Ustrzyki Dln. "Gromadzyń" i "Laworta"
Ustrzyki Górne (nieczynny)
Weremień "Lesko-Ski"
Zagórz (nieczynny)
Danova-ski (Słowacja)

Nie są Bieszczady z całą pewnością narciarskim rajem, gdzie wyszaleje się na swoich ulubionych "deskach" każdy entuzjasta tego sportu, ale mniej wybredni na pewno znajdą i tu przyjemność z połączenia narciarstwa z wypoczynkiem a jeśli chodzi o początkujących narciarzy góry te wydają się dla nich wprost idealne.

Wetlińska zima Na połoninie Wetlińskiej
foto: P. Szechyński

Jak wiadomo Bieszczady to góry stosunkowo niskie, stąd "wyczynowcy" przyzwyczajeni do tras w polskich lub słowackich Tatrach o Alpach nie wspominając, mają prawo poczuć się tu narciarsko "niespełnieni".

Samo zaplecze noclegowo-gastronomiczne, także nie jest tu tak rozbudowane jak np. w w/w górach, ale z głodu z pewnością nie umrzemy a i noclegów nie powinno zabraknąć.

Sytuację z noclegami unormowało wprowadzone kilka lat temu rozporządzenie o prawie województw do samodzielnego decydowania o terminie ferii zimowych dla szkół. Wcześniej, gdy termin ferii był jeden z noclegami w tym okresie bywało rzeczywiście trudno.

Narty biegowe Na nartach biegowych
foto: P. Szechyński

Coraz większą popularnością cieszą się również narty biegowe. Przygotowano kilka tras do narciarstwa biegowego, m.in. w Mucznem, Woli Michowej, Wetlinie oraz okolicy Ustrzyk Dolnych (pasmo Żukowa; Ustianowa - Holica). W styczniu odbywa się bieg narciarski torami Bieszczadzkiej Kolejki Wąskotorowej. Dotychczas rozgrywany na trasie Wetlina - Wola Michowa a w roku 2011 kolejność została odwrócona: z Woli Michowej do Wetliny. Bieg nosi nazwę "Od Niedźwiedzia aż do Kija" a w związku ze zmianą kierunku w roku 2011: "Z Kijem do Niedźwiedzia" (obecnie oraganizację biegu zawieszono). Bieszczady świetnie nadają się także do wędrówek i zjazdów na nartach, czyli skitouringu.

Popularność zdobywa również nowa dyscyplina zwana Snowglidingiem - jazda na nartach przy wykorzystaniu czegoś w rodzaju żagla.

W sezonie narciarskim 2021/2022 w szeroko rozumianych Bieszczadach powinno być czynnych około 6-7 wyciągów (stacji) narciarskich. Dołączamy do nich także wyciągi w Arłamowie i Ropience a także otwarty w roku 2005 wyciąg krzesełkowy w Puławach, znajdujący się w Beskidzie Niskim, jednak w dość bliskiej odległości od granicy z Bieszczadami, posiadający również snowpark dla miłośników snowboardu. Od kilku lat nie działają wyciągi w Ustrzykach Górnych, Polańczyku, Solinie, Komańczy czy Zagórzu.

Komańcza ratrak Ratrak
foto: W. Gosztyła

Niestety ostatnie lata nie są łaskawe dla gestorów wyciągów. Wyraźne ocieplenie klimatu sprawia, że ogólna liczba wyciągów na tym terenie jest czysto teoretyczna. W praktyce pracuje zaledwie kilka z nich: Ustrzyki Dolne, Weremień, Puławy, czasem Bystre, Karlików i Arłamów a więc głównie wyciągi posiadające sztuczne nieśnieżanie oraz sporadycznie 2-3 inne. Reszta stoi ze względu na brak śniegu a i okres pracy w/w wyciągów jest dość krótki, gdyż aura nie zawsze pozwala na dośnieżanie. Warunki do pracy wyciągów zaczynają się na dobre zazwyczaj dopiero po Nowym Roku. Porządna zima to luty i marzec.

W celach kronikarskich należy wspomnieć, że nowością w sezonie 2002/2003 była stacja narciarska "Lesko-Ski" w Weremieniu k.Leska, położona na stokach Gruszki. Nowoczesny kompleks, dwie nitki wyciągów, oraz rynna snowboardowa, to tylko niektóre z atrakcji, które miała oferować nowa wówczas stacja "Lesko-Ski". I oferuje do dziś.

Nowością w sezonie 2003/2004 był przede wszystkim wyciąg krzesełkowy w Ustrzykach Dolnych na Laworcie. Spore inwestycje czynione były także na wyciągu w Karlikowie. Od sezonu 2005/2006 o sztuczne oświetlenie wzbogacił się wyciąg w Cisnej. Sezon 2006/2007 to kolejne inwestycje na bieszczadzkich wyciągach m.in: trasa snowboardowa w Weremieniu, nowa trasa dla doświadczonych narciarzy w Puławach, nartostrada w Ustrzykach Dolnych z Laworty. W roku 2008 zakupiono ratrak na wyciąg w Komańczy - niestety wyciąg ten jest obecnie nieczynny ze względu na brak chętnych do jego dzierżawy. W styczniu 2022 otwarta została najnowsza stacja narciarska - w Wańkowej (okolice Olszanicy), gdzie do dyspozycji jest m.in. 4 osobowy wyciąg krzesełkowy oraz wyciąg talerzykowy.

Zimą w Bieszczadach warto pamiętać:

Zima w górach, to nie żarty - nawet w Bieszczadach. Występują tu takie same zagrożenia jak w innych górach: wiatr, mgła, zimno, nawisy śnieżne oraz lawiny.
Zarówno na narty, jak i na wycieczki piesze należy być odpowiednio ubranym, ponieważ skutkiem działania zimna są przede wszystkim odmrożenia i wychłodzenie organizmu. W żadnym wypadku nie należy rozgrzewać się alkoholem. Alkohol rozgrzewa tylko pozornie i na bardzo krótki okres czasu. Warto pamiętać, że temperatura suchego powietrza, wraz ze wzrostem wysokości o 100 metrów spada o 1oC, natomiast powietrza wilgotnego o 0,5oC.
Więcej o zagrożeniach oraz stopnie lawinowe

Wzywanie pomocy w górach:

Znakiem wzywania pomocy w górach (międzynarodowym), jest sygnał dźwiękowy, lub świetlny nadawany 6 razy na minutę. Po tej serii powinna nastąpić minuta przerwy. Gdy sygnał zostanie odebrany potwierdzamy go 3 razy na minutę metodą dźwiękową, lub świetlną.

Sygnałem wzywania pomocy dla pilota śmigłowca jest uniesienie rąk do góry zachowując sylwetkę litery Y (YES). Nigdy nie należy bez uzasadnionej przyczyny używać tego sygnału. W razie gdy pomoc jest nam niepotrzebna podnosimy prawą rękę do góry, a lewą trzymamy lekko pochyloną w dół. Sylwetka powinna przypominać literę N (NO).

Kodeks narciarski FIS:

Miedzynarodowa Federacja Narciarska, przygotowała kodeks - zbiór zasad, o których należy pamiętać podczas jazdy na trasach narciarskich. Warto go stosować na wszystkich wyciągach, bez względu na stopień trudności trasy, więcej: Kodeks narciarski FIS

Trenerzy i instruktorzy narciarstwa i snowbordu:

Instruktorzy narciarstwa:

Zagórz:
mgr Andrzej Czech, tel. 46 222 84, 605 588 436
Jankowce:
mgr Mariusz Usyk, tel. 469 71 55, 605 35 64 61

Instruktorzy narciarstwa biegowego:

Zagórz / Wola Michowa:
Wojciech Gosztyła, 502 472 112

Instruktorzy snowboardu:

Zagórz:
mgr Dariusz Czech, tel. 46 231 51, 609 287 522

Trenerzy narciarstwa:

Ustrzyki Dolne:
Przemysław Nowak, tel. 461 28 20, 693 468 202

przygotowali:
P.Szechyński, G.Kowalewicz

Wyciąg narciarski w Komańczy Wyciąg narciarski w Komańczy
Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006

 

Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2024