...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Chata Smerek
Werchowyna
Magiczne Bieszczady
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa
Swobodne wycieczki


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustjanowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin

Fauna Bieszczadów

Przedstawiciele bieszczadzkiej fauny:

Ssaki

MisieNiedźwiedź brunatny (Ursus arctos)
Bieszczady stanowią kryterium ostoi także dla niedźwiedzia brunatnego. W naszym regionie występuje największa w kraju populacja tego gatunku. Wchodzi ona w skład populacji karpackiej żyjacej na terenie Polski, Słowacji, Romunii, Ukrainy, Węgier i Czech. Nasza Polska to tylko 8% populacji ogólnokarpackiej. W różnych publikacjach naukowych i popularno-naukowych, takze tych sygnowanych przez BdPN podaje się rozbieżne dane odnośnie liczebności niedźwiedzi w regionie.

WilkWilk (canis lupus)
Wilk na przestrzeni dziejów był zwierzęciem bezwzględnie zwalczanym. Tak o tym gatunku pisze Wiktor Schramm w "Lasach i zwierzynie Gór Sanockich": "Złośliwy, krwiożerczy, dziki drapieżnik nie miał nigdy u ludzi żadnego poszanowania, był wręcz znienawidzony: twór diabelski, nieszlachetny, majacy w sobie coś brudnego, coś z upiora. Na wilki się nie polowało, wilki się tępiło jak tylko można: bronią i podstępem, zdradą. Strzelało się, biło, pałką i widłami, zastawiało sidła, oklepce, kopało się liczne wilcze doły, truło - jeśli się dało."


Gady i płazy

Padalec zwyczajnyPadalec zwyczajny
Padalec zwyczajny (Anguis fragilis) jest starą reliktową formą znaną z trzeciorzędu. Gad ten reprezentuje rodzinę padalcowatych. Bardzo często jest mylony z wężem, choć tak naprawdę jest beznogą jaszczurką. Nierzadko z tego powodu bezmyślnie tępiony.

Salamandra plamistaSalamandra plamista
Salamandra jest niewątpliwym symbolem karpackiej przyrody, być może bardziej czytelnym niż nadobnica alpejska, ryś czy żubr. Zdobi ona m.in. logo Gorczańskiego Parku Narodowego, Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody SALAMANDRA i Kolbuszowskiego Klubu Turystycznego. W Bieszczadach jest symbolem jednej ze ścieżek przyrodniczych.

zwinka jaszczurkaZwinka
Zwinka (Lacerta agilis) jest najpospolitszym przedstawicielem naszych krajowych gadów. W Bieszczadach spotykana do wysokości 1200 m n.p.m. Charakteryzuje się widocznym dymorfizmem płciowym. Samce w okresie godowym odznaczają się zielonkawą barwną szatą. Spotykana jest na brzegach lasów i pól. Preferuje nasłonecznione miejsca.

wąż eskulapaWąż Eskulapa
Wąż Eskulapa (Zamenis longissimus) jest największym i jednocześnie najrzadszym z węży występujących w naszym kraju, gdzie jego siedliska znajdują się obecnie prawdopodobnie wyłącznie w Bieszczadach i Górach Sanocko-Turczańskich. Najliczniejsza populacja bytuje w dolinie Sanu pod Otrytem.

Zaskroniec zwyczajnyZaskroniec zwyczajny
Zaskroniec zwyczajny (Natrix natrix) to jeden z czterech gatunków węży występujących w Bieszczadach. Należy do rodziny połozowatych, jest niejadowity. Jest jednym z największych polskich węży, gdyż długością może ustępować jedynie występującemu również w Bieszczadach wężowi Eskulapa a także najbardziej rozpoznawalnym.

Żmija zygzakowataŻmija zygzakowata
Żmija zygzakowata (Vipera berus) jest jednym z czterech węży spotykanych w Bieszczadach. Reprezentuje grupę jadowitych węży solenoglypha o najbardziej rozwiniętych aparatach jadowych. Posiadają one szczęki, w których znajdują się wyłącznie zęby z gruczołami jadowymi. Podczas ataku, gdy żmija otwiera pysk ustawiają się one prostopadle do szczęki, czyli w dogodnej pozycji do zadania ciosu.


Ptaki

Bocian białyBocian biały
Bociany białe spotyka się prawie we wszystkich bieszczadzkich miejscowościach. Na trasie dużej i małej obwodnicy bieszczadzkiej można naliczyć kilkadziesiąt starych bocianich gniazd. Zakładane są: na budynkach, słupach oraz drzewach z wyłamanymi wierzchołkami koron. Najniżej położone stanowiska gniazdowania znajdują się w dolinie Sanu: w Sanoku, Zagórzu i Lesku.

Kormoran czarnyKormoran czarny
Od kilku lat dolinę Sanu oraz wody Zalewu Myczkowieckiego i Solińskiego odwiedzają kormorany. Kormoran czarny Phalacrocorax carbo, jest dużym ptakiem wodnym z rodziny kormoranowatych. Długość ciała dojrzałych kormoranów wynosi 90-92 cm, rozpiętość skrzydeł to około 140 cm. Ważą od 1,6 do 3,6 kg.

KowalikKowalik
Kowalik (Sitta europaea) jest pospolitym ptakiem wielkości wróbla. Spotykany jest na terenie całego kraju. Występuje na obszarze całej Europy poza Skandynawią, Islandią i Irlandią. Zamieszkuje lasy liściaste, parki i sady, gdzie jest obecny przez cały rok. Potrafi poruszać się w dół pnia z głowa skierowana ku ziemi.

KrzyżówkaKrzyżówka
Krzyżówka (Anas platyrhynchos) to przodek kaczki domowej. Uważana jest za najliczniejszego przedstawiciela blaszkodziobych w Polsce. Spotyka się ją najczęściej na powierzchni zbiorników i cieków wodnych. Regularnie zimuje na terenie Zalewu Solińskiego i Myczkowieckiego oraz mniejszych zbiornikach wody stojącej.

Orlik krzykliwyOrlik krzykliwy
Sylwetki ptaków drapieżnych, widoczne na tle nieba należą do niezaprzeczalnych symboli dzikości Polski południowo-wschodniej. Orlik krzykliwy, którego liczebność w Bieszczadach przekracza 60 par stanowi niewątpliwą ozdobę Bieszczadzkiego Parku Narodowego i jego otuliny. W Bieszczadach znajduje się najwyższe w Polsce stanowisko jego gniazdowania.

ziębaZięba - słomiany wdowiec
Zięba Fringilla coelebs należy do najpospolitszych ptaków spotykanych na terenie całych Bieszczadów. Swą rodzajową nazwę łacińską frangllia zawdzięcza swym niewielkim rozmiarom. Drugi człon nazwy - coelebs - oznacza kawalera. Zięba jest przedstawicielem rodziny łuszczaków i jak wszyscy jej przedstawiciele posiada mocny dziób służący do miażdżenia ziaren i chitynowych pancerzy owadów.


Owady

Biegacz skórzastyChrząszcze biegaczowate - najliczniejsze chronione drapieżniki w Bieszczadach
Dokądkolwiek skierujemy nasze kroki z pewnością spotkamy się z przedstawicielami największej żyjącej współcześnie grupy zwierząt, którą są owady. Żyją one wszędzie: w naszych domach, na polach, w lasach, w sadach, na ziemi, pod ziemią, we wszystkich strefach klimatycznych.

Niepylak mnemozynaNiepylak mnemozyna
Wędrując od wiosny do jesieni bieszczadzkimi ścieżkami mamy okazję obserwować klejnoty karpackich łąk jakimi są motyle. Na terenie naszego kraju występuje 165 gatunków motyli dziennych. Wśród różnorodnych form, barw i rozmiarów wyróżnia się rodzina paziowatych, w Polsce reprezentowana przez cztery gatunki: niepylaka apollo, niepylaka mnemozynę, pazia żeglarza i pazia królowej. Tylko ostatni z wymienionych nie podlega ochronie.

PleńPleń
Pleń (robak hufcowy, niem. Heerwurm) jest to pełznąca masa, złożona z tysięcy maleńkich larw muchówki z gatunku ziemiórki pleniówki. Większość pleni ma długość od 50 do 100 cm., choć ponoć może dochodzić nawet do 9-10 m. Pleń jest niezwykle rzadkim zjawiskiem, a przyczyna wędrówki larw do dziś nie została poznana.

Rozpucz lepiężnikowiecRozpucz lepiężnikowiec
Spotyka się go w Bieszczadach od kwietnia do sierpnia. Rozpucz porusza się bardzo wolno. Zaniepokojone chrząszcze udają martwe, chowają odnóża i staczają się ogromnych liści lepiężnika w gęstwinę traw rosnących poniżej rośliny żywicielskiej.

Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006

 

Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2024