...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...
zdjęcia
- szlaki i ścieżki piesze
- warto zobaczyć
- warto wiedzieć
- skitour
- bieszczadzka kolejka leśna
- wodospady mapa Bieszczadów - informacje praktyczne - trasy rowerowe - trasy samochodowe - miejscowości - dawne wsie - cerkwie - cmentarze i cerkwiska - kirkuty - kapliczki - fauna - flora - reportaże - rozmaitości - bieszczadzkie wspomnienia schroniska - bazy namiotowe i chatki - noclegi - aktualności (archiwum) - redakcja (kontakt) - nasza grupa na FB
Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane Kapliczki w Bieszczadach Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska Ikonostas O ikonie słów kilka Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf) Cmentarze żydowskie (kirkuty) Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku Cmentarze wojskowe w Komańczy Cmentarz wojskowy w Lesku Kościół w Woli Michowej Kościół w Komańczy Obelisk UPA Baligród i okolice Bóbrka Buk k.Terki Bystre k.Czarnej Cisna i okolice Czarna i okolice Daszówka Duszatyn Dwernik i Dwerniczek Glinne Jankowce Kalnica k.Baligrodu Komańcza i okolice - Mogiła - legenda - drewniany kościółek - klasztor Nazaretanek Lutowiska Łupków Mików Muczne Myczkowce Nasiczne Olszanica Orelec Prełuki Rajskie Roztoki Górne Rzepedź Sękowiec i okolice Serednie Małe Smolnik nad Osławą Solinka Solina i okolice - bieszczadzkie zapory - tajemnica zatoki Stefkowa Terka Uherce Mineralne Ustjanowa Ustrzyki Górne Wetlina Wola Matiaszowa Wola Michowa Wołosate Zatwarnica Zwierzyń Balnica Beniowa Bereźnica Niżna Bukowiec Caryńskie Choceń Dydiowa Dźwiniacz Górny Hulskie Huczwice Jawornik Jaworzec Kamionki Krywe Łokieć Łopienka - rys historyczny Łopienki - Chrystus Bieszczadzki Łuh Rabe k.Baligrodu Rosolin Ruskie Sianki Skorodne Sokoliki Sokołowa Wola Studenne Tarnawa Niżna i Wyżna Tworylne - Tworylczyk Tyskowa Zawój Zubeńsko Żurawin » Cmentarze i cerkwiska | Bandrów, Stebnik i Steinfels Cmentarze ewangelickie Bandrów i Steinfels oraz cmentarz greckokatolicki w StebnikuBandrów Narodowy (Bandrów Kolonia - Deutsch Bandrow) oraz dawny Stebnik wraz z kolonią Steinfels to wsie położone na południowy wschód od Ustrzyk Dolnych. Dojazd z trasy obwodnicy przez Hoszów i Jałowe lub od pobliskiego zwłaszcza dla Steinfelsu Krościenka.
Dojście do cmentarza w Bandrowie
foto: J. Szechyńska Te dwie bieszczadzkie wsie (w bardzo naciąganych i czysto turystycznych granicach Bieszczadów) oraz kilka innych położonych już bardziej na północ i zachód: Berehy Dolne (Siegental, Deutsch Berehy), Makowa (Hochberg), Smereczna (Prinzenthal) czy Wolica (Oberstdorf) wyróżnia spośród innych charakterystyczny okres w historii, który widoczny jest już w w/w a obowiązujących głównie do roku 1939 niemieckich nazwach wsi, związanych z kolonizacją tych okolic. W roku 1772 południowa część terytorium Rzeczpospolitej znalazła się pod panowaniem Habsburgów w wyniku I rozbioru Polski. Jednym z elementów polityki zaborcy było osiedlanie na tych ziemiach ludności nastawionej lojalnie wobec Austrii - głównie Niemców oraz w znacznie mniejszym stopniu Czechów. Miało to wpłynąć na podporządkowanie zagarniętych ziem a także podnieść poziom gospodarczy regionu.
Pieczęć kolonii Steinfels
Plany kolonizacji opracowano już za cesarzowej Marii Teresy, czego ukoronowaniem było wydanie w roku 1774 patentu zachęcającego rzemieślników i kupców do osiedlania się w Galicji. Prawo to obejmowało osoby zarówno wyznania rzymskokatolickiego jak i ewangelików, przy czym osadnikom rzymskokatolickim zezwalano na osiedlanie się w dowolnym miejscu a ewangelikom wyznaczono wyłącznie Lwów, Jarosław, Zamość, Zaleszczyki, Kazimierz i Brody. Rozmiary akcji kolonizacyjnej za czasów Marii Teresy były jednak niewielkie. Dopiero po jej śmierci, za rządów Józefa II kolonizację rozwinięto na znacznie szerszą skalę, wydając odrębne patenty. Patenty zwane józefińskimi wnosiły szereg zmian. Bardzo istotny był patent tolerancyjny (1781r.), który niekatolikom pozwalał posiadać własne szkoły, świątynie, pastorów i nauczycieli. Patenty józefińskie zapewniały dodatkowo szereg przywilejów prawnych i finansowych dla osadników pochodzenia niemieckiego. Dzięki tym przywilejom wiosną 1782 roku rozpoczął się masowy napływ kolonistów z Austrii i Niemiec do Galicji.
Dzisiejszy Steinfels
foto: J. Szechyńska W przypadku interesujących nas wsi Bandrów Narodowy oraz Stebnik kolonie zakładane były jako ich odrębne części ale w obrębie wsi. W ten sposób Bandrów został podzielony na dotychczasowy Bandrów Narodowy - zamieszkiwany przez Rusinów oraz Bandrów Kolonia (Deutsch Bandrow) gdzie ulokowali się osadnicy niemieccy. Podobnie we wsi Stebnik - kolonia o nazwie Steinfels ulokowana nad potokiem o nazwie Stebnik powstała w roku 1784 i zamieszkało w niej początkowo 12 rodzin. Dziś jedną z zachowanych (w różnym stopniu) pamiątek po okresie kolonizacji są stare cmentarze ewangelickie, ruiny kościołów czy dzwonnic. Poniżej opis cmentarzy ewangelickich w Bandrowie i Steinfelsie wraz z aktualnym stanem zachowania, który miłośników poszukiwania wszelkiego rodzaju pozostałości powinien zachęcić do ich odwiedzenia oraz pomóc w odnalezieniu. Bandrów Kolonia (Deutsch Bandrow) - cmentarz ewangelickiZnajdujący się tu cmentarz jest prawdopodobnie najstarszym cmentarzem ewangelickim w Bieszczadach, ponieważ Bandrów był siedzibą parafii ewangelickiej do której początkowo należeli mieszkańcy innych kolonii. Był on również największy obszarowo. Cmentarz znajduje się we wschodniej części wsi. Mapa katastralna Bandrow Colony wg stanu na rok 1788: (mapkę udostępnił p. J. Salfeld. Do nawigacji służą przyciski umieszczone pod mapką lub myszka: Trafić jest tu łatwo, dojazd szosą przez Bandrów, po minięciu cerkwi (ob. kościół) i szkoły, po kilkuset metrach będzie po prawej tabliczka "cmentarz ewangelicki", kierująca dróżką w prawo. Znajduje się on ok. 100m od szosy.
Pozostałości zboru ewangelickiego lub mówiąc potocznie - kościoła, czyli tzw. kościelisko, stan na rok 2006
foto: Justyna Szechyńska Przed cmentarzem stał również kościół (ok.50 m od szosy) a właściwie zbór. Miejsce to jest oznaczone jako "ruiny kościoła ewangelickiego". Stoi tu obecnie kopczyk z kamieni oraz krzyż a także zdjęcie dawnego obiektu. Zachowała się podmurówka nowszego oraz słabo czytelne fundamenty poprzedniego, drewnianego zboru. Na tyłach wyraźne zagłębienie w miejscu gdzie stała świątynia. Przy czym należy dodać, że pierwszy zbór ewangelicki w Bandrowie był drewniany. Zbudowano go ok. roku 1788 a rozebrano w 1860. W jego miejscu (kilka metrów poniżej) dopiero powstał zbór murowany. Miejsce uporządkowane, zadbane.
Miejsce po kościele w roku 2020
foto: P. Szechyński
Miejsce po kościele w roku 2020. Obecnie stoi tu metalowy krzyż
foto: P. Szechyński Po minięciu pozostałości zboru ewangelickiego wchodzimy na teren cmentarza. Teren jest zadbany, czysty, trawa wykoszona - bezproblemowy dostęp w okresie letnim. Jeszcze kilka lat temu był on mocno utrudniony. Na cmentarzu tym, oprócz wiernych chowano również pastorów. Grób jednego z nich - Franza Salfelda - jest zachowany do dzisiaj. Wiadomo też, że leży tu jego poprzednik: ks. Lucas Nathanel Blucher (1839-1893). Pochowano tu również kilku rzymskokatolików. Ostatni oficjalny pochówek na bandrowskim cmentarzu miał miejsce 28.03.1939r. Wg stanu na rok 2006 na bandrowskim cmentarzu zachowało się 5 nagrobków. W najlepszym stanie był grób Elise Straetz, krewnej Maksymiliana, przemysłowca pochodzącego z Berlina a zamieszkałego w Ustrzykach Dolnych. Kamienny nagrobek ma kształt ostrosłupa, otoczony jest żelaznym ogrodzeniem:
Epitafium:
Hier ruht Elise STRAETZ geb SCHUENEMANN geboren 1 Novebr 1830; gestorben 7 Maj 1894. Po jego prawej stronie znajduje się niewielki kamienny nagrobek zwieńczony kutym żelaznym krzyżem. Napisy nieczytelne - niewiadomo do kogo należy:
Epitafium (słabo czytelne, fragmentaryczne):
Christus mein Liebe und ..... her mein ..... Kilkanaście metrów dalej znajduje się mocno uszkodzony nagrobek, pozbawiony krzyża. Z epitafium można odczytać, że pochowano tu Valentine Henig:
Epitafium:
Hier Ruth VALENTIN HENIG Geb 1 Mai 1886; Gest ...... 1907 Zaraz za nim, w najdalszej części cmentarza znajduje się grób w/w pastora Franza Salfelda. Z epitafium odczytujemy, iż urodził się w roku 1874 w Satow (Makleburgia) i zmarł 13.02.1919 roku w Bandrowie. Grób w roku 2006 nie posiadał betonowego nagrobka a jedynie obmurówkę i drewniany krzyż z metalową tabliczką na której umieszczono epitafium:
Epitafium:
Hier Ruhet PFARRER FRANZ SALFELD ZU SATOW MECKLEMBURG 5/1 1874 10/8 1910 Pfarrer in Bandrow 13 Februar 1919 Daselbst
Ta sama tabliczka w roku 2017. Obecnie leży na płycie nagrobnej
foto: M. Piela Ostatni zachowany nagrobek znajduje się we wschodniej części cmentarza, tuż przy jego granicy. Są to właściwie resztki nagrobka zniszczonego upływem czasu. Brak napisu - epitafium.
Najbardziej zniszczony z ocalałych 5 nagrobków, całkowicie nieczytelny
foto: P. Szechyński Cmentarz wiosną 2017 (foto: Mirek Piela): Więcej zdjęć cmentarza ewangelickiego w Bandrowie: Latem 2020 cmentarz był w bardzo złym stanie. Cały teren zarośnięty trawą, sporo krzaków, trudno tu odnaleźć choćby jeden nagrobek. Miejmy nadzieję, że w przyszłości ten stan się poprawi. Steinfels - cmentarz ewangelicki. Stan na lipiec 2006Pierwsi koloniści ze Steinfelsu byli najprawdopodobniej chowani - jak wspomniano wyżej - na cmentarzu bandrowskim, głównie ze względu na niewielką odległość Steinfelsu od Bandrowa. Nie wszyscy osiadli tu Niemcy byli również ewangelikami - część z nich uczęszczała do cerkwi i była chowana na przycerkiewnym cmentarzu, który znajduje się w bliskiej odległości od ewangelickiego.
Steinfels, cmentarz ewangelicki, jeden z kamiennych postumentów
foto: Justyna Szechyńska Cmentarz ewangelicki w Steinfelsie powstał w XXw. a jego istnienie potwierdza dopiero księga zgonów parafii ewangelickiej w Bandrowie w której jednoznaczne zapisy o pochówkach na odrębnym cmentarzu w Steinfelsie pochodzą z roku 1926. Oprócz mieszkańców kolonii chowano tu również pracowników przemysłu naftowego, którzy pracowali przy odwiertach na tym terenie. Spoczywa tu m.in. Inżynier Herman Simon z Aschersleben w Saksonii - zmarł 24.12.1933r. Cmentarzyk od samego początku był niewielki, zajmował 2-3 ary. Ostatni pochówek datowany jest na 24.11.1938. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie 3 nagrobki w stanie szczątkowym. Pozbawione są jakichkolwiek napisów oraz krzyży. 2 z nich to niewielkie kamienne postumenty, przy trzecim zachowały się resztki betonowego obramowania.
Steinfels, kolejny postument
foto: Justyna Szechyńska Cmentarz stanowi obecnie fragment pastwiska na którym pasą się głównie konie. Ponieważ znajduje się on bezpośrednio po drzewami teren ten jest mocno wydeptany - prawdopodobnie przez chowające się przed słońcem zwierzęta co widać w wielu miejscach również obok. W okresie letnim jego odnalezienie ze względu na stan zachowania i mikroskopijne rozmiary jest bardzo trudne. Okoliczne pastwiska są niekoszone, trawa sięga po pachy - cmentarza nie widać z oddali, można go dostrzec dopiero z bliskiej odległości. Pastwiska są poprzedzielane przełomami potoków, zbocza łagodne a w ich górnej części zaczyna się las. Wszystko zlewa się w jedną całość zatem można próbować go odnaleźć trzymając się poniższych wskazówek: Na skrzyżowaniu w Steinfelsie krzyżuje się droga z Bandrowa z drogą z Krościenka. Stojąc na środku skrzyżowania plecami do drogi z Bandrowa mamy w lewo drogę do Krościenka a w prawo drogę na tereny dawnej wsi Stebnik, natomiast przed sobą pastwiska przedzielone przełomami potoków nad którymi rosną drzewa. Cmentarza szukamy ok. 200 metrów od tego miejsca na godzinę 13. Ujmując to inaczej: na wprost jest pastwisko (1) i z jego prawej strony przełom, potem kolejne pastwisko (2) i z prawej przełom, znowu pastwisko (3). Cmentarza należy szukać na krawędzi przełomu pomiędzy pastwiskiem 2 i 3. Na zdjęciach od lewej: Prawie niewidoczny cmentarz w Steifelsie, zachowane postumenty. Cmentarz greckokatolicki w Stebniku. Stan na lipiec 2006Warto też dodać, że przy owym skrzyżowaniu znajduje się również dawny cmentarz greckokatolicki z zachowanymi kilkunastoma nagrobkami oraz stała tu niegdyś stebnicka cerkiew.
Stebnik, cmentarz greckokatolicki
foto: Justyna Szechyńska Cerkiew pw. św. Apostoła Łukasza została zbudowana w roku 1889 na miejscu poprzedniej - pw. św. Michała Archanioła (data budowy nieznana, wiadomo jedynie, że w 1870 przeprowadzono jej powierzchowny remont). Była drewniana, zbudowana na planie krzyża, trzykopułowa, kryta gontem. Wyposażenie stanowiły 2 predstoły drewniane, antymisy z 1885 i 1889 roku. Za predstołem znajdował się obraz Bogurodzicy. W cerkwi był też 1 ołtarz boczny z obrazem Matki Bożej Opieki a na ścianach wisiał obraz św. Józefa oraz 5 ikon - informacje te są znane dzięki temu, że w roku 1928 dziekan ustrzycki ks. Mychajło Żarskij wypełnił ankietę rozesłaną przez kurię. Obok cerkwi stała drewniana dzwonnica, zbudowana ok. 1875r. W kontekście niniejszego materiału jest to o tyle istotne, iż jak wspomniano wyżej cmentarz ewangelicki powstał dopiero początkiem XX wieku i na cmentarzu stebnickim znajdowały się groby wszystkich mieszkających tu katolików (obu obrządków) oraz ewangelików. Cmentarz ten znajduje się w "widłach" skrzyżowania, przy drodze do Bandrowa, 15m od skrzyżowania po prawej stronie. Niewidoczny z samego skrzyżowania. Teren zarośnięty, niektóre nagrobki poprzerastane drzewami. Z tyłu rozległa młaka. Nagrobki w stanie złym, z kilku odłamały się górne części krzyży i leżą obok. Jeden współcześnie postawiony metalowy krzyż z tabliczką: "Jan i Katarzyna Wójcikowie, zm. 1942, Proszą o modlitwę". Na większości nagrobków inskrypcje nieczytelne. Powierzchnia cmentarza była powiększana. Część nagrobków znajduje się podobno za znajdująca się z tyłu młaką - latem praktycznie nie do odnalezienia. Cmentarz ten był porządkowany społecznie w roku 1992, jednak dziś śladu po tej działalności praktycznie już nie widać. Prace wykonano podczas jednego z obozów grupy "Nadsanie" Stanisława Krycińskiego. Większe zdjęcia: Stebnik i Steinfels, zdjęcia cmentarzy Obersdorf - obecnie Wolica k.Krościenka.Zachowała się ceglana dzwonnica (bez dzwonu), fundament kaplicy cmentarnej oraz fragmenty kamiennych krzyży i postumentów.
Siegenthal - obecnie Brzegi Dolne.
Hochberg - obecnie Makowa. opracowanie, zdjęcia: Piotr Szechyński Literatura:
Kamera w Czaszynie
Schroniska Schroniska PTSM Bazy namiotowe i chatki Harcerskie bazy i hoteliki Noclegi Mapa Bieszczady - wersja online Mapy Bieszczadów - recenzje Mapy wycinkowe - recenzje Przewodniki Ciekawe wydawnictwa Szlaki turystyczne - opisy Szlaki turystyczne - wykaz Czasy przejść Ścieżki przyrodnicze - wykaz Regulamin BdPN Punkty kasowe BdPN Bieszczadzka Kolejka Leśna Jazdy konne Rejsy po Zalewie Solińskim Wyciągi narciarskie Muzea Informacja turystyczna Przewodnicy Przewoźnicy (Bus) Przejścia graniczne Traperska przygoda - tabory Z psem w Bieszczady Zagroda pokazowa żubrów Wędkarskie eldorado na Sanie Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady Karpackie niebo Sery w Bieszczadach Wypał węgla drzewnego Jaskinie Snowgliding w Bieszczadach Bieszczadzkie szybowiska Bieszcz. Centrum Nordic Walking Trochę historii Podział (granice) Bieszczadów Losy bieszczadzkiej ludności Różne plany rozwoju Bieszczadów Na wyniosłych połoninach BdPN Nie tylko Wysokie Sieć wodna Geocaching Fauna Bieszczadów Flora Bieszczadów Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie" Ukraińska Powstańcza Armia Karol Wojtyła w Bieszczadach Bieszczady pół wieku temu Bieszczady w filmie Polowanie w Bieszczadach Reportaże Rozmaitości bieszczadzkie Tarnica z Wołosatego Halicz z Wołosatego Bukowe Berdo z Mucznego Krzemień Szeroki Wierch Połonina Caryńska Połonina Wetlińska Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne Cisna - Jasło - Smerek (wieś) Przysłup - Jasło Suche Rzeki - Smerek Dwernik-Kamień Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej Ścieżka "Berehy Górne" Chryszczata z Komańczy Chryszczata z Jeziorka Bobrowego Szlak Huczwice - Chryszczata Wołosań z Żubraczego Jaworne - Kołonice - Jabłonki Krąglica Hyrlata Szlak graniczny Łupków - Balnica Przełęcz nad Roztokami - Ruske Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk Łopiennik Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa) Opołonek i Kińczyk Bukowski Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach Przysłup Caryński z Bereżek Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny Brenzberg - ścieżka Krutyjówka - ścieżka Tworylne i Krywe z Rajskiego Terka - Studenne Otaczarnia w Bukowcu Rajskie - Studenne (most) Przysłup - Krywe Korbania z Bukowca Korbania z Łopienki i Tyskowej Suliła Wola Michowa - Balnica szl. żółtym Z Balnicy do Osadnego Do Solinki z Żubraczego Zwierzyń - Myczków Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy Lasumiła - najgrubsza jodła Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki Stare Procisne, ścieżka Dwernik - Procisne, ścieżka Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec Kopalnia ropy Polana - Ostre Holica z Ustianowej - ścieżka Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza Huczwice - ścieżka geologiczna Komańcza - ścieżka dydaktyczna Jawornik - ścieżka Gminny szlak Baligród Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza Po ekomuzeum w krainie bobrów Dolina Potoku Zwór Wodospady i kaskady Jeziorka Duszatyńskie Jeziorko Bobrowe Sine Wiry "Gołoborze" i dolina Rabskiego Rezerwat "Przełom Osławy" Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku" Torfowisko "Tarnawa" Torfowisko "Wołosate" Jaskinie w Nasicznem Grota w Rosolinie Rezerwat "Hulskie" Młyn w Hulskiem Pichurów - punkt widokowy Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy Przełęcz Żebrak Zagroda pokazowa żubrów Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach Kamień leski Koziniec kamieniołom Skałki Myczkowieckie Kolejowy Smolnik Ogród biblijny w Myczkowcach Miniatury cerkwi Myczkowce Entomo-zieleniec Myczkowce MBL Sanok - skansen w Sanoku Park miejski w Sanoku Zielony domek w Ustrzykach G. Muzeum Historii Bieszczad Klasztor w Zagórzu Droga krzyżowa w Zagórzu Sanktuarium w Jasieniu Ekomuzeum Hołe Pomnik Tołhaja Most podwieszany w Dwerniczku XIX-wieczny most kolejki Radoszyckie źródełko - legenda o radoszyckim źródełku Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki Góry Słonne Rezerwat Sobień Rezerwat "Polanki" Góry Słonne - pkt. widokowy Hyrlata (1103 m) zimą Matragona (990 m) zimą Osina (963m n.p.m.) Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik Trasy rowerowe Trasy samochodowe Stan dróg w Bieszczadach Parkingi Zalew Starina (Słowacja) Projekt Rozłucz Jasienica Zamkowa Stara Sól Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005 Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006
zdjęcia
- szlaki i ścieżki piesze
- warto zobaczyć
- warto wiedzieć
- skitour
- bieszczadzka kolejka leśna
- wodospady mapa Bieszczadów - informacje praktyczne - trasy rowerowe - trasy samochodowe - miejscowości - dawne wsie - cerkwie - cmentarze i cerkwiska - kirkuty - kapliczki - fauna - flora - reportaże - rozmaitości - bieszczadzkie wspomnienia schroniska - bazy namiotowe i chatki - noclegi - aktualności (archiwum) - redakcja (kontakt) - nasza grupa na FB
Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk, jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies znajdują się w naszej Polityce prywatności © Twoje Bieszczady 2001-2023 |