...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Swobodne wycieczki
Chata Smerek
Werchowyna
Magiczne Bieszczady
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustianowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin

Kapliczki w Bieszczadach. Cudowne źródełka

Jednym z bardzo charakterystycznych elementów dawnej, ale także dzisiejszej architektury sakralnej Bieszczadów są kapliczki i krzyże przydrożne. Mniej lub bardziej okazałe, z bogatą historią, lub takie, o których wiemy dziś niewiele - jednak wszystkie stanowią nieodłączny element bieszczadzkiego krajobrazu a przy wielu a nich znajdują się źródełka uchodzące za cudowne, pomocne w leczeniu różnorakich chorób. Poniżej historie wielu z nich - zarówno szczegółowe, jak i krótkie wzmianki o tych, które na pewno warto zobaczyć.

Kaplica w Balnicy Kapliczka Królowej Nieba w Baligrodzie. Baligród. Jak podaje tabliczka umieszczona obok, kapliczka ta powstała w roku 1918 z fundacji rodziny Głogowskich z Baligrodu. W 1914 roku syn tejże rodziny poszedł na wojnę, podczas której zginął. Był on podobno bardzo dobrym człowiekiem, którego rodzina mocno kochała i w ramach upamiętnienia smierci żołnierza ufundowała kaliczkę.

Kaplica w Balnicy Kapliczka w Balnicy - "Kowalowa". Balnica. Dokładna data budowy murowanej kapliczki w Balnicy nie jest znana. Po roku 1945 Balnica została całkowicie wysiedlona a domy zniszczone. Wiadomo, że istniała już w II połowie XIX wieku. Usytuowana została obok źródełka uchodzącego za cudowne. Niegdyś odprawiano tu nabożeństwa greckokatolickie a latem święcono wodę. Dojście do kaplicy jest obecnie oznakowane - znajduje się ona ok. 100m od drogi.

Kaplica w Bóbrce Kapliczka pańszczyźniana w Bóbrce. Bóbrka. Kapliczka ta związana jest z rokiem 1848, kiedy to powstała a więc rokiem, w którym na terenie Galicji zniesiono pańszczyznę. Dokonał tego ówczesny gubernator Galicji Franciszek Stadion (Franz Stadion, hrabia Warthausen), jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem zniesienia pańszczyzny w Galicji przez austriacki rząd.

Kaplica w Czarnej Dolnej Kapliczka MB w Czarnej Dolnej. Czarna Dolna. Czarna Dolna to część Czarnej, leżąca na zachód od niej i granicząca z Wolą Sokołową, w której znajduje się kilka ciekawych obiektów. Jednym z nich jest murowana kapliczka Matki Boskiej, która pierwotnie została postawiona w roku 1848 na okoliczność zniesienia pańszczyzny.

Kapliczka w Kielczawie Kapliczka w Kielczawie. Kielczawa. Króki opis kapliczki wraz z cmentarzem imiejscem po cerkwi. Ta bardzo ładna kapliczka stoi tuż przy wejściu na teren cmentarza oraz cerkwiska (cerkiew nie istnieje). Kapliczka obecnie jest nieotynkowana, wymieniono również okno na nieco inne - skutek remontu. W miejscu gdzie stała dzwonnica, ustawione zostało drewiane zadaszenie.

Kapliczka Matki Bożej Leśnej w Komańczy Kapliczka Matki Bożej Leśnej. Komańcza. W bieszczadzkim lesie, nieopodal stacji kolejowej Komańcza-Letnisko, wśród jodłowego starodrzewu, stoi figura Matki Bożej. Nikt dziś nie pamięta kiedy została postawiona. Najprawdopodobniej były to lata 20 ubiegłego stulecia. Krążące wśród ludzi opowieści mówią o drwalu z dalekiej Huculszczyzny, który ścinał tu drzewa, nocując w skleconym z jodłowych gałęzi szałasie.

Kapliczka na gruszce Kaplica Miłosierdzia Bożego p. Adama Pałackiego na Gruszce. g. Gruszka. Ta bardzo malowniczo położona, współczesna kapliczka znajduje się na przełęczy w okolicy szczytu Gruszki. Prowadzi tędy droga Huzele - Tarnawa Górna. By dotrzeć do kapliczki od strony Leska, należy skręcić w prawo zaraz za mostem na Sanie i kierować się drogą aż kapliczka będzie widoczna na końcu podjazdu.

Kapliczka werbowna Kapliczka werbowna w Łukowem. Łukowe. Kapliczka werbowna w Łukowem kryta jest dwuspadowym daszkiem. Zbudowano ją z cegły i otynkowano na biało. Posiada dwie wnęki. W dolnej - większej i zakończonej łukiem - znajduje się figura Matki Bożej. Górna wnęka jest prostokątna. Stoi tu mniejsza figurka oraz przeszklona ramka z obrazkiem. W górnej części, pod daszkiem, żeliwna figura Chrystusa ukrzyżowanego.

Kapliczka w Maniowie Kapliczka w Maniowie. Maniów. Kapliczka w Maniowie znajduje się ok. 100 metrów od mostu na Osławie, którym rzekę przecina szosa Komańcza - Cisna. Jadąc od Cisnej będzie to przed mostem po lewej stronie. Kapliczka stoi kilkadziesiąt metrów od drogi, tyłem do niej, ale jest z drogi doskonale widoczna. Pierwotnie była to kaplica greckokatolicka.
Obecnie wyremontowana, teren ogrodzony.

Kapliczka Boga Ojca (Przemienienia Pańskiego) w Mchawie Kapliczka Boga Ojca (Przemienienia Pańskiego). Mchawa. Kaplica została wzniesiona w roku 1823, była to kapliczka greckokatolicka, każdego roku 6 sierpnia odbywały się tu odpusty, na które ściągały rzesze wiernych. W roku 1937 została ona odnowiona. Pierwotnie była prawdopodopbnie drewniana, nakryta dachem gontowym. Obecnie jest nieco większa niż pierwotnie.

Kibakowa kapliczka Kapliczka Kibakowa; Szczęśliwego Powrotu. Polanki. Kibakowa kapliczka zlokalizowana jest na terenie opustoszałej obecnie wsi Polanki, pomiędzy miejscowościami Buk i Terka. Obecnie tuż obok kapliczki przebiega nowa droga, stąd też nie sposób jej nie zauważyć. Przy kapliczce prawie non stop palą się znicze. Nieopodal niewielkie miejsce nad urwiskiem, gdzie zmotoryzowani mogą zostawić samochód gdyż szosa przylega niemal do kapliczki.

Kapliczka Synarewo Kapliczka Synarewo. Rabe. Wybudowana prawdopodobnie początkiem XIX wieku kapliczka znajduje się zaledwie kilkaset metrów od drogi przechodzącej przez Rabe. Aby do niej trafić, należy - idąc od Bystrego - po minięciu rezerwatu "Gołoborze". Bespośrednio spod kapliczki wypływa źródełko uchodzące za cudowne, pomocne zwłaszcza przy leczeniu chorób oczu. ak głosi jedna z legend, kapliczkę wybudowano w tym miejscu na pamiątkę ukazania się Matki Boskiej.

Kapliczka na Hrabie Kapliczka na Hrabie. Rajskie. Murowana kapliczka w Rajskiem wzniesiona została w XIX wieku na wzgórzu zwanym Hrab (Grab). Dziś to jedna z nielicznych pamiątek po dawnej wsi, nie licząć resztek wysadzonej w powietrze w roku 1980 cerkwi oraz przycerkiewnego cmentarza. Kapliczka owa, pierwotnie zwana kapliczką na Hrabie dziś często nazywana jest również kapliczką na Skale, aczkolwiek żadnej skały tu nie ma.

Kapliczka w Radoszycach Kapliczka w Radoszycach i cudowne źródło. Radoszyce. Jadąc drogą publiczną po dawnym trakcie handlowym w kierunku samochodowego przejścia granicznego na Przełęczy Beskid nad Radoszycami, tuż za wsią można dostrzec za potokiem, widoczną w lesie między drzewami (Leśnictwo Radoszyce - oddz. 150c), wybudowaną niedawno murowaną kapliczkę. Powstała ona w 1999 roku w pobliżu miejsca nieistniejącej, przydrożnej, murowanej kapliczki.

Kapliczka Dubowa Kapliczka Dubowa. Sakowczyk. Kapliczkę tę ufundował mieszkający nieopodal Iwan Dub - stąd potoczna nazwa "kapliczka Dubowa". Dokładna data budowy nie jest znana, wiadomo, że miało to miejsce w II połowie XIXw. Kapliczka została wzniesiona na planie ośmioboku, kryta jest blaszanych dachem. W pobliskim Rajskiem istniał przed wojną klasztor sióstr Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo

Kapliczka w Studennem Kapliczka w Studennem - nieistniejąca. Studenne. Studenne to nieistniejąca dziś miejscowść w dolinie Sanu, pomiędzy Rajskiem a przysiółkiem Obłazy. Po dawnej zabudowie wsi nie zachowały się żadne pamiątki. Do niedawna jedyna z nich była stojąca przy drodze kaplica - obecnie pozostały tylko fragmenty muru. Wzniesiona została w roku 1873 z fundacji tutejszego gospodarza Hryhorija Jawornićkoho.

Kaplica na p. Hyrcza Kapliczka na przełęczy Hyrcza. Tyskowa. Przy drodze z Tyskowej do Łopienki stoi sobie samotnie murowana kapliczka, zwana potocznie kapliczką na przełęczy Hyrcza. Dokładniej rzecz biorąc sama przełęcz (709m n.p.m) znajduje się ok. 220 metrów na północny-wschód od kapliczki. Stojąca tu obecnie kaplica została zbudowana po I wojnie światowej, za sprawą Jerzego Gondora z pobliskiej Woli Górzańskiej. Wzniesiono ją na miejscu poprzedniej, która datuje się na XVIIIw.

CDN.

Zobacz także:

Galerię zdjęć bieszczadzkich kapliczek
Cerkwie drewniane
Cerkwie murowane
Cmentarze - dawne oraz miejsca po cerkwiach i dawne cerkwie.Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006

 

Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2024