...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa
Swobodne wycieczki
Chata Smerek
Werchowyna
Magiczne Bieszczady
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustjanowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin

» Ski-tour | Matragona

Matragona (990 m) - leśna góra, z muzyką w tle

Matragona to szczyt leśny, znajdujący się w Bieszczadach Zachodnich, w Paśmie Granicznym. Szczyt tworzy dość długi, płaski grzbiet, opierający się o dolinki Osławy i Solinki. Leży przy drodze z Cisnej do Woli Michowej, niedaleko Przełęczy Prislup. Z narciarskiego punktu widzenia najciekawsza jest jednolicie nachylona i piękna wschodnia ściana Matragony, która przy dobrym ośnieżeniu gwarantuje doskonałe zjazdy do Doliny Solinki. Natomiast ściana zachodnia, a raczej zachodnie stoki tego leśnego bieszczadzkiego szczytu także są atrakcyjne, choć zdecydowanie mniej strome.

Parametry techniczne wycieczki: przewyższenie ok. 500 - 800 metrów (w zależności od wariantu i ilości podejść), długość podejść: 6 km, długość zjazdów: 6 km, długość wycieczki: 12 km, czas trwania: 3-4 godziny, czas podejść: 3 godziny, czas zjazdów: 1 godzina. Najlepszy termin: styczeń - luty. Wycieczka dość trudna orientacyjnie.

W krainie narciarskiej przygody W krainie narciarskiej przygody
foto: W. Szatkowski

Wycieczka narciarska na Matragonę wymaga pewnego wyjaśnienia. Nie jest to bowiem szczyt często odwiedzany przez skiturowych narciarzy, będących w Bieszczadach. Składa się na to kilka ważnych elementów, a głównym jest to, że jest to szczyt leśny, a więc nie ma panoramy. W sieci znalazłem tylko dwa linki z filmami osób, które wpisały Matragonę do swojego narciarskiego CV, a jedną z nich był znany narciarz freeridowy Piotr Pinkas. Wejście na szczyt jest trochę utrudnione, bo nie ma nań znaków, więc posługiwać się powinniśmy nawigacją GPS lub przez telefon komórkowy (takie aplikacje z mapami Bieszczadów są w sieci, bardzo się przydają w Bieszczadach), lub w zestawie minimum mapą i kompasem. Dobrze też iść na Matragonę w towarzystwie kogoś bardziej doświadczonego. Będąc miłośnikiem pozaszlakowej turystyki narciarskiej w Bieszczadach Zachodnich wybrałem właśnie ten szczyt na cel wycieczki i się nie zawiodłem. Oto relacja z narciarskiego wejścia na szczyt Matragony w lutym 2017 roku.

Pierwszy fragment podejścia z Przełęczy Pryslipce Pierwszy fragment podejścia z Przełęczy Pryslipce
foto: W. Szatkowski

Celem kolejnej bieszczadzkiej wyrypy jest więc Matragona (nazwa Matrahuna na mapie Wojciecha Krukara i wydawnictwa Ruthenus, szczyt o wysokości 990 metrów). To był ostatni, piąty już dzień naszej bieszczadzkiej, narciarskiej przygody. Mieliśmy w nogach nieprzyzwoicie dużą liczbę przejechanych i przechodzonych na nartach kilometrów i chcieliśmy zakończyć ten pobyt czymś nadzwyczajnym. I udało się, bo wybór Matragony na ostatnią wyrypę lutowego pobytu okazał się trafiony. W wycieczce wzięło udział czterech narciarzy: Marcin Kuś z Warszawy, dobry narciarz, taternik i miłośnik gór, Marcin Rząsa z Zakopanego, znany artysta, przewodnik tatrzański i dobry jak pozostali narciarz, Krzysiek Rutka z Tychów i ja, inicjator tego przejścia. Miałem pewne zadawnione porachunki z Matragoną, gdyż w 2016 roku z racji słabej zimy nie udało mi się wejść na nią na nartach.

Drugie podejście na Matragonę Drugie podejście
foto: W. Szatkowski

Po pysznym śniadaniu w "Przystanku" ruszamy w góry. Jedziemy autem w stronę Żubraczego i Przełęczy Pryslipce. Matragona za oknem i "Matragona" w aucie. Muzyka zespołu muzyki dawnej "Matragona" rozbrzmiewa w aucie mnogością instrumentów i brzmień. Wejście na szczyt wymaga pewnego wysiłku, gdyż na Matragonę nie prowadzi żadna znakowana ścieżka, żaden szlak. Leśną stokówka na ten szczyt zaczyna się kilkaset metrów poniżej przełęczy Prislipce. Jest to więc w pełni tego słowa znaczeniu wyprawa w nieznane. Tutaj uwaga: na jednym z drzew na wschodniej ścianie Matragony znaleźliśmy jakieś żółte, stare znaki, na białym podkładzie (patrz zdjęcie), ale tylko na jednym z bukowych drzew, bez dalszej kontynuacji, zaznaczam więc tylko, że takie dawne oznaczenie na Matragonie zostało kiedyś naniesione. Szczyt Matragony nęci za oknem swoim pięknem i rozległością masywu, muzyka bieszczadzkiej grupy "Matragona" uspokaja i wprowadza w coś w rodzaju krainy łagodności. Dwa światy. Dwa różne odczucia wywołane Bieszczadami, muzyką, inspirowaną tymi górami.

Ostatni fragment podejścia na Matragonę Ostatni fragment podejścia
foto: W. Szatkowski

W 15 minut z Cisnej przez Majdan i Żubracze do Przełęczy Prislipce (749 m), gdzie zostawiamy je na wygodnym parkingu po prawej stronie drogi - będzie miało ładne widoki na połoniny, a zwłaszcza na Połoninę Wetlińską i Smerek. Przy parkingu znajduje się kilkumetrowa wieża widokowa, zbudowana przez Nadleśnictwo Cisna. Nosi nazwę "Szczerbanówka". Wieża ma trzy poziomy obserwacyjne i powstała z inicjatywy leśników z Nadleśnictwa Cisna. Wieża znajduje się tuż przy parkingu, więc z pewnością nikt jej nie przeoczy. Warto na nią wejść, by nacieszyć oczy widokami. To nie jedyna wieża widokowa w okolicach Cisnej. Są tu jeszcze: wieża widokowa na szczycie Korbani (894 m) i wieża widokowa "Jeleni Skok".

Znaki szlaku na Matragonie Tajemnicze znaki
foto: W. Szatkowski

Wieża jest bardzo dobrym punktem obserwacyjnym. Ładnie prezentują się stąd połoniny oraz masyw Berda i Hyrlatej. Przechodzimy przez ulicę i zapinamy narty, idąc bez szlaku na wprost leśną, mało widoczną dróżką. Prowadzi dziarsko długim krokiem Marcin z Zakopanego, a ja filmuję uczestników. Zmrożony śnieg pięknie skrzy się w obiektywie aparatu fotograficznego. Oszronionie drzewa bukowe Matragony, wyglądają jak z baśni. Najpierw idziemy prosto za ścieżynką, potem po ok. 15 minutach marszu napotykamy na leśne ścieżki idziemy grzbietem leśnym lekko w lewo (na wschód), niezbyt stromo w górę, potem znowu prosto i po około 1-1,5 godziny (w zależności od zaśnieżenia) osiągamy na nartach szczyt Matragony (współrzędne GPS wierzchołka: 49°12'01"N; 22°14'17"E). Podejście ma 250 metrów przewyższenia i około 2 kilometrów długości. Uśmiechy towarzyszą nam w wejściu, bo trafiliśmy na idealne warunki. Ponad dziesięć centymetrów przemrożonego puchu na twardym i grubym podkładzie śnieżnym. Matragona to szczyt przeznaczony na jazdę w głębokich śniegach. Wtedy jest tu idealnie. Dodatkowo śnieg jest nietknięty nartą, żadnych narciarzy bowiem tutaj przed nami nie było. Pewną niedogodnością w moim przypadku jest złamane wiązanie (stało się to na Hyrlatej), ale naprawa Pawła (słynne "trytytki") działa.

Na szczycie Matragony Na szczycie Matragony
foto: W. Szatkowski

Po odpoczynku odpinamy foki i zjeżdżamy stromą wschodnią ścianą Matragony. Pomiędzy bukami jedzie się świetnie. Zjazd trwa około dziesięciu minut i ma około 1,5 kilometra długości i w górnej części jest dość stromy. Zjeżdżamy do jaru niewielkiego potoku. Zakładamy foki. Robi się ciepło i przyjemnie. Ponownie wchodzimy na fokach na szczyt Matragony i zjeżdżamy tym razem innym wariantem, wprost na Przełęcz Pryslipce. Zjazd ma niewielkie nachylenie (ok. 20 stopni), ale jakość śniegu czyni go wspaniałym. Po trzech powtórzeniach mamy zaliczony piękny skiturowy dzień, pełen pozaszlakowej jazdy freeride'owej. Maksymalne nachylenie terenu wschodniej ściany Matragony: 30 stopni, na Przełęcz Pryslipce: 20 stopni. Stopień trudności: 3. Popołudniową porą docieramy do auta na parkingu na Przełęczy i wracamy do Cisnej. W samochodzie włączamy jeszcze raz płytę zespołu Matragona, bezpośrednio inspirowaną Bieszczadami, samą górą oraz lokalną tradycją i historią. Czasami dają koncerty w Cisnej. Kilka uwag na temat wycieczki narciarskiej na Matragonę. Ten szczyt nie wymaga wcale pogody, można go wybrać na cel wycieczki w wietrzny dzień, a zjazdy są wspaniałe. Zjazd z Matragony można doskonale połączyć z narciarskim zwiedzaniem masywu Hyrlatej, może stawić przysłowiową "wisienkę na torcie". Wtedy przechodzimy przez masyw Hyrlatej od Roztok Górnych aż po Berdo i z Berda zjeżdżamy do Doliny Solinki, a po osiągnięciu dna doliny, zakładamy foki i wchodzimy na Matragonę. Zresztą powyższą trasę możecie dowolnie modyfikować. Czas na kolejną bieszczadzką wyrypę.

Wojciech Szatkowski

Filmik z trasy na Matragonę:
https://www.youtube.com/watch?v=WjwM5pXti5E

Oszronione buki Matragony Oszronione buki Matragony
foto: W. Szatkowski
Drugie podejście na Matragonę Drugie podejście
foto: W. Szatkowski
Ostatni fragment podejścia na Matragonę Ostatni fragment podejścia
foto: W. Szatkowski
Na szczycie Matragony Na szczycie Matragony
foto: W. Szatkowski
Matragona zimą Matragona
foto: W. Szatkowski
Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006


Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2024