...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa
Swobodne wycieczki
Chata Smerek
Werchowyna
Magiczne Bieszczady
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustjanowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin

» Warto wiedzieć | Bieszczady z psem

Z psem w Bieszczady

Wielu turystów - z różnych przyczyn - przyjeżdża w Bieszczady ze swoimi czworonogimi pupilami, którymi głównie są oczywiście psy. Warto przypomnieć kilka podstawowych informacji potrzebnych do spokojnego spędzenia urlopu ze zwierzakiem w Bieszczadach.

Bieszczady z psem, owczarek niemiecki Kąpiel w potoku Osławica
foto: P. Szechyński

Od pewnego już czasu, ale nie wszyscy jeszcze o tym wiedzą, zabronione jest wprowadzanie psów na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego powyżej dolnej granicy lasu na szlaki turystyczne. Wymóg ten nakłada na Park ustawa o Ochronie Przyrody z roku 2004, która w art.15 pkt.16 mówi:

Wprowadzanie psów na obszar parku dozwolone jest wyłącznie w obszarze ochrony krajobrazowej. Zabrania się wprowadzania psów na szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze, za wyjątkiem odcinków prowadzących wzdłuż dróg publicznych.

Aktualny regulamin BdPN (2024) w pkt.3 mówi:

"Zabrania się wprowadzania psów oraz innych zwierząt na szlaki turystyczne i ścieżki przyrodnicze, za wyjątkiem odcinków prowadzących wzdłuż dróg publicznych. Psy obligatoryjnie muszą być prowadzone na smyczy i w kagańcu.

Dopuszcza się wprowadzanie psów na smyczy i w kagańcu na następujących odcinkach szlaków:

  • od Przełęczy Wyżniańskiej do Schroniska Pod Małą Rawką,
  • od Nasicznego i Bereżek na Przełęcz Przysłup Caryński,
  • od Tarnawy Niżnej do Dźwiniacza Górnego (ścieżką po płytach betonowych w obydwie strony).

Osoby niepełnosprawne mają prawo poruszać się po szlakach i ścieżkach przyrodniczych wraz ze specjalnie oznaczonym psem asystującym."

Brus, owczarek niemiecki. Bieszczady z psem W Sękowcu
foto: P. Szechyński

Wraz z początkiem sezonu 2023 zaszły jak widać drobne zmiany, nie da się jednak ukryć, że są to zmiany kosmetyczne. BdPN wyznaczył 3 w/w lokalizacje, gdzie można wejść z psem. Dla posiadaczy psów to kropla w morzu, ale można też cieszyć się tym co jest. Ścieżka do Dźwiniacza to bardzo przyjemna trasa w terenie płaskim i na spacerek z pieskiem nadaje się znakomicie. Szlak żółty na Przysłup jest dość krótki, ale można go sobie przedłużyć idąc do Caryńskiego, gdzie również można przebywać z psem. Przy czym informacja jakoby udostępniona została dla psów również droga Nasiczne - Caryńskie - Przełęcz Przysłup Caryński (czyli od strony przeciwnej niż Bereżki), niczego nowego nie wnosi, ponieważ ta droga zawsze była dostępna dla psów. Nic się na niej nie zmieniło, ponieważ jest to droga gminna (a jej początkowy odcinek jest poza parkiem), podobnie jak krótki odcinek z P. Wyżniańskiej do bacówki Pod Małą Rawką. Wymóg prowadzenia psa w kagańcu na wymienionych odcinkach jest dość kuriozalny. Suma sumarum: pies w Bieszczadzkim Parku Narodowym nie jest mile widziany i nie warto go tam zabierać.

Owczarek niemiecki, przy wodospadzie na Hylatym Przy wodospadzie na Hylatym
foto: P. Szechyński

W celach kronikarskich należy wspomnieć, że plan ochrony dopuszczał jeszcze w roku 2005 możliwość wprowadzania psów w kilka innych wyznaczonych przez dyrektora parku miejsc (były to m.in. szlak żółty na Połoninę Wetlińską czy ścieżka przyrodniczo-historyczna Bukowiec - Sianki. W roku 2006 zrezygnowano z tej możliwości zasłaniając się ustawą - mimo, że od 2004 roku jest ona niezmienna. Gdyby wyłącznie Ustawa o tym decydowała, byłyby jednolite zasady we wszystkich parkach narodowych a wiemy, że jest w Polsce kilka parków, które nie zabraniają wprowadzania psów. Zatem możliwość jest, jednak bieszczadzki park nie bardzo chce z niej skorzystać w szerszym zakresie.

Jak zatem widać z powyższego - o chodzeniu z psem po połoninach należy zapomnieć. Zakaz ten, podobnie jak wiele innych budzi liczne kontrowersje, nie mniej obowiązuje i należy go przestrzegać. Warto również zapoznać się i starać zrozumieć argumenty BdPN, gdyż nie są one bezpodstawne. Jak pisze na swojej stronie Bieszczadzki Park Narodowy:

"Wiemy, że większości z Państwa ciężko jest się rozstać nawet na chwilę ze swoim ukochanym pupilem, ale nie bądźmy egoistami i pomyślmy też o zwierzęcych gospodarzach tego terenu. Nie jest tajemnicą, że nasi przyjaciele zostawiają po sobie obce dla dzikiej fauny substancje zapachowe mogące zaburzać naturalny rytm aktywności gatunków silnie terytorialnych. Podobnie ma się sprawa z psimi odchodami, zawierającymi nierzadko groźne patogeny jak wirusy, bakterie czy robaki pasożytnicze. W przeciwieństwie do domowych pupili dzikie zwierzęta nie poddają sie szczepieniom ochronnym czy odrobaczaniu. To co jest niegroźne dla naszego zwierzaka może być przyczyną choroby, a nawet śmierci jakże już nielicznych przedstawicieli rodzimych drapieżników. Prócz tego hałas (szczekanie, wycie) mający szczególnie negatywny wpływ na populacje dzikich zwierząt w okresie związanym z rozrodem i wyprowadzaniem młodych."

Bieszczady z psem, Radziejowa Bieszczady z psem. Brus w Radziejowej
foto: P. Szechyński

Warto również pamiętać, że poza BdPN na terenie lasu oraz w miejscach publicznych pies powinien być prowadzony na uwięzi (smycz, linka). W lasach - wbrew powszechnemu przekonaniu - nie ma obowiązku prowadzenia psa dodatkowo w kagańcu.

Gdzie można z psem

Wszędzie poza parkiem. Są to bardzo rozległe tereny, znacznie większe niż sam Park Narodowy. Jadąc w Bieszczady z psem jest gdzie chodzić a jeśli ktoś chce również odwiedzić BdPN, może psa zostawić na kwaterze. Z bardziej znanych turystycznie miejsc, gdzie można zabrać psa, wymienić można: całe pasmo Wysokiego Działu z Chryszczatą, Jeziorkami Duszatyńskimi, Jawornem i Wołosaniem. Całe pasmo Łopiennika, szlak graniczny od Łupkowa przez Balnicę, Jasło i Okrąglik, aż po granicę parku, całe pasmo Otrytu, Dwernik-Kamień, Magura Stuposiańska, Korbania. Cała dolina Osławy, okolice Zalewu Solińskiego, dolina Sanu z Krywem, Hulskiem i Tworylnem, Łopienka, Sine Wiry, dolina Rabskiego Potoku i wiele, wiele innych. Trzeba pamiętać, że na terenie rezerwatów przyrody można się poruszać wyłącznie po znakowanych trasach a do rezerwatów ścisłych psów nie wprowadzamy.

Jak najprościej ustalić gdzie można chodzić z psem w Bieszczadach? Wziąć do ręki lub otworzyć w internecie jakąkolwiek przyzwoitą mapę Bieszczadów i zobaczyć jak przebiegają granice Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Z psem można chodzić wszędzie poza terenem objętym tymi granicami, czyli poza parkiem, nie licząc oczywiście 3 udostępnionych w roku 2023 mikro-tras na terenie parku, które wymieniliśmy wyżej.

Bieszczady z psem, Tarnawa Niżna Bieszczady z psem: Diego w Tarnawie Niżnej
foto: P. Szechyński

Pamiętajmy że nie każdy lubi gdy podbiega do niego pies (choćby nie wiadomo jak łagodny) celem obwąchania lub przywitania. Poza tym pies nie ma na czole napisane, że jest łagodny i nieszkodliwy - a reakcje ludzi, zwłaszcza na większe psy bywają różne (od zachwytu po ataki histerii) co może skończyć się nieprzyjemnościami lub "pyskówką".

Sporo obiektów noclegowych chętnie przyjmuje czworonogi pod swój dach. Część pobiera dodatkowe opłaty za pobyt psa, jednak jak na razie w wielu pobyt psa jest bezpłatny. Koszt w obiektach płatnych waha się w granicach 5-30 zł/doba. Rezerwując nocleg warto uprzedzić jakiej rasy będzie to pies. Bywa tak, że pomimo iż w ofercie napisane jest standardowe: "możliwość przyjazdu ze zwierzętami", właściciel ma na myśli coś niezbyt dużego :) Dlatego jeśli mamy zamiar przyjechać z 70 kilogramowym pupilkiem, lepiej uprzedzić jaki to będzie pies, aby uniknąć późniejszych nieporozumień. Niestety przybywa również obiektów, w których pies nie jest mile widziany i ta tendencja rośnie.

Wychodząc w góry (w miejsca dozwolone) nie zapomnijmy zabrać psu wody, zwłaszcza w gorące dni. Na wycieczki dolinami i w niższych, zalesionych partiach raczej jest to zbędne ze względu na liczne potoki i źródełka występujące w terenie. Natomiast powyżej granicy lasu zazwyczaj jest z tym problem. Należy również poważnie traktować możliwość spotkania psa ze żmiją zygzakowatą. Dla niewielkiego, kilkukilogramowego pieska ukąszenie może skończyć się śmiercią lub poważnymi problemami zdrowotnymi.

P. Szechyński

Bieszczady z psem, Diego na łąkach Tworylnego Diego na łąkach Tworylnego
foto: P. Szechyński
owczarek niemiecki Diego w Bieszczadach Diego w Bieszczadach
foto: P. Szechyński
Bieszczady z psem, Diego w Kołonicach Kołonice
foto: P. Szechyński
owczarek niemiecki Diego w Balnicy Diego w Balnicy
foto: P. Szechyński
owczarek niemiecki Diego Diego na drodze do rezerwatu Sine Wiry
foto: P. Szechyński
Pies na Hulskim Górny wodospad na Hulskim
foto: P. Szechyński
Pies w Bieszczadach W potoku Osławica
foto: P. Szechyński
Bieszczady z psem, Owczarek niemiecki Brus, okolice Rabego Brus, okolice Rabego
foto: P. Szechyński
Owczarek niemiecki Brus, okolice Stężnicy Brus, zima k. Stężnicy
foto: P. Szechyński
Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006

 

Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2024