...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa
Chata Smerek
Swobodne wycieczki
Werchowyna
Magiczne Bieszczady
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustianowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin

» Szlaki piesze | Halicz

Halicz z Wołosatego

Opis trasy Wołosate - Przełęcz Bukowska - Rozsypaniec - Halicz - Przełęcz Goprowska (1160 m n.p.m.) - Przełęcz pod Tarnicą (Siodło, 1286 m n.p.m.) - Tarnica - Wołosate

Halicz (1333 m n.p.m.) jest trzecim co do wielkości szczytem w polskiej części Bieszczadów. Wierzchołek Halicza znajduje się na końcowym odcinku Głównego Szlaku Beskidzkiego (kolor czerwony), który biegnie tu z Ustrzyk Górnych i kończy swój bieg w Wołosatem.

Wołosatka Potok Wołosatka
foto: P. Szechyński

Szlak pieszy przez Halicz jest jednym z najpopularniejszych bieszczadzkich szlaków (z tego powodu nazywany czasem bieszczadzkim klasykiem) i w połączeniu z wejściem na Tarnicę (1346 m n.p.m.) stanowi ciekawą propozycję na spędzenie dnia. Krótsza (łącznie ok. 5 h) jest trasa z Wołosatego a w związku z tym nieco częściej wybierana. Poniżej opis szlaku z Wołosatego - pętla kończąca się również w Wołosatem.

Ponieważ proponowana trasa stanowi - jak wyżej wspomniano - pętlę, można ją pokonać w dowolnym kierunku. Wybór zależy od predyspozycji i upodobań co do chodzenia po górach - szlak biegnący najpierw drogą w kierunku przełęczy Bukowskiej posiada łagodniejsze podejście i więcej zejść. Jeśli ktoś natomiast woli najpierw sporo podchodzić, by kończyć wycieczkę długim zejściem powinien wybrać kierunek odwrotny. Tu opisujemy wariant, gdzie trasa początkowo biegnie łagodnie pod górę, długim i nieco monotonnym podejściem starą drogą, wybudowaną kiedyś przez Lasy Państwowe.

Straż Graniczna Droga na p. Bukowską - na quadach porusza się tędy Straż Graniczna
foto: P. Szechyński

Ruszamy z Wołosatego, turyści zmotoryzowani mogą zostawić samochód na parkingu BdPN (20 zł - opłata dzienna). Po minięciu zabudowań wsi i cmentarza dochodzimy do punktu kasowego Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Do niedawna stał przed cmentarzem i obsługiwał obie trasy. Teraz są dwa osobne punkty. Należy tu nabyć bilet na szlak lub ścieżkę. Równolegle do przebiegu "naszej" trasy biegnie ścieżka przyrodnicza "Pierwiosnka długokwiatowa". Bilety na szlak do niedawna były nieco droższe, ponieważ BdPN jest zobowiązany odprowadzać 15% wpływów z biletów na GOPR. Od wpływów z biletów na ścieżkę park nie musi odprowadzać na GOPR nic - toteż nietrudno się domyślić w jakim celu ścieżki w parku biegnące trasą szlaków rosły kiedyś jak grzyby po deszczu. Wstęp obecnie kosztuje 9 zł normalny i 4,50 zł ulgowy, bez względu na trasę.

Przełęcz Bukowska Wiata BdPN na p. Bukowskiej
foto: P. Szechyński

Po zakupie biletów zostawiamy punkt kasowy (wcześniej po lewej stronie będzie cmentarz oraz miejsce po cerkwi w Wołosatem - zajrzymy tu na końcu trasy) i drogą kierujemy się zgodnie z oznaczeniem szlaku. Po dobrych kilkunastu minutach marszu droga będzie się rozwidlać. Należy tu skierować się lekko w lewo, natomiast "asfalt" w prawo prowadzi na przełęcz Beskid (785m n.p.m.), skąd schodzi do miejscowości Łubnia na Ukrainie. Droga ta nie jest dostępna dla turystów (regulamin BdPN), nie ma również możliwości przekroczenia granicy.

Teraz dość monotonnie maszerujemy wzdłuż potoku w zalesionym terenie. Droga wydaje się nużąca. Mija niewielkie rozlewisko i przechodzi potok Wołosatka, idąc jeszcze kawałek wzdłuż biegu potoku Zgniły, który wpada do Wołosatki poniżej mostu. Teren zaczyna się "podnosić" i podejście jest nieco bardziej "strome". Etap trasy od Wołosatego do p. Bukowskiej to ok. 1,5-2 h marszu wspomnianą drogą. Wiosną kwitnie tu m.in. wawrzynek wilczełyko a nieco wyżej rośnie czosnek niedźwiedzi, którego pod koniec podejścia można spotkać całe łany.

P. Bukowska - wiata BdPN Widok na stronę wschodnią
foto: P. Szechyński

Dochodzimy do miejsca w pobliżu przełęczy Bukowskiej (1107 m n.p.m.), gdzie szlak odbija w lewo. Dobre miejsce na odpoczynek, stoi tu drewniana wiata Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz znajdują się tabliczki czasów przejść szlaku E-8 (czerwonego) - dowiemy się, że na Halicz jest stąd jeszcze 1h a do Ustrzyk Górnych 4,5h. Od sezonu 2014 znajduje się tu również toaleta - pierwszy w kraju sanitariat typu alpejskiego wybudowany ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Jest tzw. sucha toaleta, bez użycia wody - z założenia ekologiczna.

Kolejny etap szlaku to intensywne podejście, ale w przeciwieństwie do pierwszego odcinka okraszone pięknymi widokami. Już kilkadziesiąt metrów za wiatą, bardzo ładny widok m.in. na Kińczyk Bukowski i stronę ukraińską. Po kolejnych kilku minutach odsłoni się widok na stronę południową, ponad drogą, którą tu przyszliśmy - będzie widoczna m.in. charakterystyczna Pliska (1068 m n.p.m). Dobre widoki również na stronę wchodnią z doliną Sanu.

Wychodnie skalne - Bieszczady Wychodnie skalne, okolice Rozsypańca.
foto: P. Szechyński

Mijając kilka ciekawych skałek na grzbiecie zwanym Berdo wchodzimy na Rozsypaniec (1280m n.p.m). Teraz nareszcie trochę zejścia - w ramach odpoczynku. Schodzimy na przełęcz 1235 i kolejne podejście - tym razem już pod Halicz, który osiągamy po kilkunastu (albo kilkudziesięciu) minutach. Dotarliśmy na Halicz, na którym znajdują się kolejne szlakowskazy, betonowy trójnóg geodezyjny (wieża triangulacyjna) oraz metalowy, importowany z Tarnicy krzyż. Pierwszy krzyż na Tarnicy ustawiony został w roku 1978, kolejny w roku 1987, potem był jeszcze odnawiany (2000), gdyż uległ złamaniu. Ten pierwszy trafił na Halicz, był przestawiany i zniszczony przez warunki atmosferyczne. Odnowiono i powiększono go w roku 2002, jak to zwykle w takich przypadkach bywa nie pytając nikogo o zdanie, ponieważ stawianie krzyży w górach jest z założenia zwolnione z poszanowania prawa.

Pod Haliczem Pod Haliczem - pogoda bywa tu zmienna
foto: P. Szechyński

Przed II wojną światową, widoczne po stronie wschodniej Sianki, były znaną miejscowością letniskową (schroniska, pensjonaty, restauracje, itp.) oraz stacją sportów zimowych (skocznia narciarska, tor saneczkowy). Wówczas to z Sianek prowadził szlak na Halicz. Dziś nie ma po nim śladu - szkoda, bo zejście stąd do np. Bukowca, byłoby czasem przydatne.

Wierzchołek Halicza to (przy sprzyjających warunkach) wspaniały punkt widokowy z panoramą 360 stopni. Doskonale widoczne są stąd m.in. Kopa Bukowska (1320), Krzemień (1335), Bukowe Berdo (1313), Połonina Caryńska (1297), Szeroki Wierch (1315), Tarnica (1346), Wielka Rawka (1307), Kińczyk Bukowski (1251), Pikuj (1405), Stińska (1212). Widoczna jest również Ostra Hora (1408), Połonina Równa (1482), Holica (1376), Jawornik (1021), Czeremcha (1133), Beskid Wołosacki (1104) i wiele innych. Przy inwersji powietrza widoczne są również Gorgany.

Halicz Halicz (1333m n.p.m.)
foto: P. Szechyński

Wg kolejnych tabliczek zostało 1¼ h do najbliższej przełęczy pod Tarnicą (Siodło, 1276m n.p.m, obecnie nazywana Przełęczą Krygowskiego), zatem rozpoczyna się schodzenie. Szlak omija Kopę Bukowską i Krzemień, na których szczyty nie wchodzi. Pod Kopą Bukowską, charakterystyczna malutka kapliczka. Po drodze ładne wychodnie skalne i gołoborza. Wiosną kwitną cebulice, przebiśniegi i wawrzynki. Coraz ciekawszy widok również na dolinę Wołosatki i łąki pod Kiczerką (1021m n.p.m). Widoczna jest również przełęcz Goprowców, na którą się kierujemy. Po chwili napotykamy kolejne tabliczki: przełęcz 1160 m - 30 minut. To właśnie p. Goprowska. Niegdyś nazwa potoczna, pochodząca od funkcjonującej tu latem dyżurki GOPR a od 01.01.2009 oficjalna nazwa geograficzna. Żeby było zabawniej od roku 2010 dyżurka nie funkcjonuje - z braku pieniędzy, ale też z większej obecnie mobilności goprowców i spadku wypadkowości w tym rejonie.

Dolina Wołosatki Dolina Wołosatki
foto: P. Szechyński

Na przełęczy Goprowskiej szlak czerwony zbiega się z niebieskim, który w prawo odbija na Bukowe Berdo i schodzi do Widełek. Nasza trasa wiedzie w kierunku przełęczy pod Tarnicą, dokąd oba te szlaki biegną równolegle. Kilkadziesiąt metrów od przełęczy Goprowców stoi drewniana wiata BdPN. Już na samej przełęczy czerwony szlak odbija do Ustrzyk Górnych a my schodzimy niebieskim do Wołosatego. Przedtem warto wejść na wierzchołek Tarnicy. Prowadzi tam krótki (15 minut) szlak łącznikowy w kolorze żółtym, zatem do czasu przejścia całej pętli należy dodać ten odcinek.

Zejście do Wołosatego to już zabawa, aczkolwiek też daje w kość, dlatego że po kilkugodzinnym górskim marszu mocno pracujące na zejściach mięśnie zaczynają o sobie przypominać. Dobrze jest również przygotować mięśnie twarzy i język na znaczny wysiłek (w sezonie). Podejście z Wołosatego na Tarnicę jest jednym z najliczniej uczęszczanych szlaków w Bieszczadach. Ze sznura idących z przeciwnej strony osób, na ogół co druga będzie nas pozdrawiać, bo to taki ponoć zwyczaj, jak ulał pasujący do tego typu deptaków. Po 20 takich "cześć" lub "dzień dobry" będziemy zdziwieni, po 40 lekko poirytowani a po 75 w..., znaczy będziemy marzyć, aby już jak najszybciej znaleźć się na łące w Wołosatem. Bo odpowiadać trzeba, by nie wyjść na niekulturalnego turystę, albo - o zgrozo - na "stonkę" nie znającą elementarnych górskich zwyczajów... Ten fragment trasy to również dobre miejsce na podziwianie w sezonie górskiej "mody": torebeczki, sandałki, obcasiki, czółenka, klapeczki czy wreszcie lakierki to jedne z częściej spotykanych tu jej elementów.

Zejście z Tarnicy Zejście z p. Krygowskiego - tu zasłonięta mgłą
foto: P. Szechyński

Dotarcie do Wołosatego nie powinno zająć więcej niż 1h. Po drodze warto zajrzeć jeszcze na stary cmentarz i miejsce po cerkwi, obok których biegnie ścieżka. Jest tu również stara piwnica oraz bardzo charakterystyczny drewniany żuraw i studnia. Więcej informacji na ten temat oraz zdjęcia: Cmentarz w Wołosatem.

Opisana wyżej trasa, to niemal obowiązkowa pozycja, zwłaszcza dla osób dopiero poznających Bieszczady, ale ze względu na doskonałe widoki chętnie odwiedzana również przez wytrawnych "bieszczadników" - warto się tu wybrać. Nie zapominajmy o odpowiednim ubraniu i obuwiu, warunki atmosferyczne potrafią zmienić się błyskawicznie.

Podsumowanie czasów przejść:

 Wołosate - Przełęcz Bukowska (1107): ok.2 h, w przeciwnym kierunku: 1½ h,
 P. Bukowska - Rozsypaniec - Halicz: ok.½ h, w przeciwnym kierunku: 1½ h,
 Halicz - Przełęcz Goprowska (1160): ok.1 h, w przeciwnym kierunku: ok. 1 h,
 P. Goprowska - Przełęcz Siodło (Krygowskiego): ½ h, w przeciwnym kierunku: &frac13 h,
 P. Siodło (Krygowskiego) - Wołosate: 1 h, w przeciwnym kierunku: 2 h,
Razem: 5 h, w przeciwnym kierunku: 6½ h

 Siodło pod Tarnicą (P. Krygowskiego) - Tarnica: ¼ h.


Zobacz także: Tarnica z Wołosatego - opis szlaku
Galeria zdjęć: Tarnica i Halicz - zdjęcia

P. Szechyński

Kilka zdjęć z proponowanej trasy:

1. Wołosate, punkt kasowy BdPN.
2. Wołosate, most na drodze do Łubni.
3. Mostek na potoku Wołosatka.

4. Przełęcz Bukowska - WC, toaleta.
5. Skałki pod Rozsypańcem.
6. Krzemień, Bukowe Berdo i Kopa Bukowska z Rozsypańca.

7. Halicz.
8. Halicz - szczyt.
9. Halicz - trójnóg geodezyjny na szczycie.

10. Widok z Halicza na dolinę Wołosatkiy.
11. Kopa Bukowska, widok ze szlaku.
12. Kopa Bukowska.

13. Skałki pod Kopą.
14. Krzemień.
15. Parkowa wiata na Przełęczy Goprowców.

16. Krzemień z podejścia na Przełęcz Siodło.
17. Szeroki Wierch z Przełęczy Siodło pod Tarnicą.
18. Przełęcz Goporwców.

19. Rozlewisko powyżej Wołosatego w początkowej części trasy.
20. Potok Wołosatka.
21. Drogę na przełęcz Bukowską często przemierza Straż Graniczna.

22. Przełęcz Bukowska.
23. Wiata BdPN na przełęczy Bukowskiej.
24. Widok z podejścia pod Rozsypaniec.

25. Widok z podejścia pod Rozsypaniec na Bieszczady Wschodnie.
26. Na Haliczu, pogoda w górach bywa zmienna.
27. Widok na dolinę Wołosatki spod Kopy Bukowskiej.

28. Szlak biegnie bokiem Krzemienia (z lewej), na wprost przełęcz Goprowska.
29. Widok z p. Goprowskiej.
30. Na przełęczy Goprowskiej.

31. Przełęcz pod Tarnicą, z lewej Tarnica.
32. Tarnica we mgle - zejście do Wołosatego.
33. Cmentarz i cerkwisko w Wołosatem.

Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006

 

Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2024