...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Chata Smerek
Werchowyna
Magiczne Bieszczady
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa
Swobodne wycieczki


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustjanowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin

» Trasy rowerowe | Wokół Otrytu

Wokół Otrytu - trasa rowerowa

Sękowiec - rezerwat Hulskie - Smolnik n.Sanem - Dwerniczek - Dwernik - Chmiel - Sękowiec

Trasa, trawersująca pasmo Otrytu od strony północnej, to propozycja dla ludzi ceniących piękno przyrody oraz względny spokój. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na liczącym ponad 20 km odcinku biegnącym drogą szutrową przez las, nie spotkamy nikogo. Las, porastający teren rezerwatu Hulskie jest jedyny w swoim rodzaju i wrażliwe na uroki natury oko od razu dostrzeże, na czym ta niepowtarzalność polega.

Barakowóz Barakowóz
foto: P. Szechyński

Puszcza wydaje się rosnąć bez ingerencji człowieka, pełno tu zwalonych drzew i pokrytych grubym dywanem mchu pni. Ze stoków spływają krystalicznie czyste strumyki, a wokół słychać jedynie śpiew ptaków. Rezerwat Hulskie oraz całe pasmo jest ostoją m.in. węża Eskulapa (którego spotkanie wcale nie musi należeć do rzadkości), wilka, rysia, żbika oraz niedźwiedzia brunatnego a także orlika i orła przedniego. Technicznie trasa nie powinna sprawić trudności nikomu, jednak pełna pętla wymaga dobrej kondycji ze względu na długość.

Sękowiec

0 km. Jako punkt początkowy trasy obieramy ośrodek Sękowiec, oddalony o kilkaset metrów od drogi głównej Dwernik-Zatwarnica oraz mostu na Sanie. Ruszamy z rozdroża. Po prawej znajduje się recepcja ośrodka, obok której biegnie droga do domku myśliwskiego, po lewej natomiast mamy leśniczówkę. Kierujemy się w lewo, pomiędzy leśniczówką a stojącymi na stoku po prawej domkami ośrodka i zaczynamy krótki podjazd podniszczonym asfaltem.

Rezerwat Hulskie Rezerwat "Hulskie"
foto: P. Szechyński

1 km. Skrzyżowanie. Po lewej łąki oraz punkt widokowy - ławeczki. Wieczorem ładne widoki na zachód słońca. Dobrze widoczna cała Połonina Wetlińska. Należy tu skręcić w prawo, na drogę szutrową biegnącą do góry. Droga prosto prowadzi do mostu na Sanie w Studennem, a docelowo do Rajskiego. Mijamy tablicę informacyjną rezerwatu Hulskie i zaczynamy podjazd.

1,7 km. Po lewej miejsce po wypale węgla drzewnego. Stoi tu kilka nieczynnych retort oraz drewniany barakowóz. Nadal podjeżdżamy, pokonując kilka zakrętów. Dokoła przepiękny las, poprzecinany niewielkimi parowami.

2,7 km. Wjazd na teren rezerwatu. Po prawej stronie tablica Hulskie, po lewej tabliczka z napisem "Rezerwat przyrody - wstęp wzbroniony". Ten drugi napis dotyczy oczywiście terenu poza drogą. Ponieważ jest to rezerwat ścisły, nie należy wchodzić do lasu.

Krzyż pamięci St. Maślaka Krzyż pamięci St. Maślaka
foto: P. Szechyński

3,2 km. Mijamy znaki szlaku rowerowego (niebieskie) po lewej stronie. Lekki zjazd. Droga jest kamienista z pasem trawy pośrodku. Jedzie się dość wygodnie.

3,3 km. Po lewej tablica "Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Hulskie". Zadaniem liczącej 3,2 km ścieżki jest ukazanie najpiękniejszych fragmentów starodrzewu bukowo- jodłowego o charakterze naturalnym. Część ścieżki biegnie drogą, którą aktualnie się poruszamy. Teraz kierujemy się łukiem w lewo i dalej zjeżdżamy.

3,8 km. Przystanek ścieżki Hulskie o nazwie "Płyta skalna", wraz z opisem osobliwości. Można wejść na chwilę do lasu aby obejrzeć tę osobliwość przyrody. Lekki zjazd, a następnie dłuższy podjazd.

5,5 km. Po prawej stronie, oznaczony tabliczką, potężny okaz sosny pospolitej. 50 metrów dalej opuszczamy rezerwat "Hulskie" i po chwili zaczyna się zjazd.

stokówka Stokówka
foto: P. Szechyński

5,9 km. Skrzyżowanie stokówek. Należy tu skręcić w prawo, zgodnie z kierunkowskazem szlaku rowerowego. Trzeba w tym miejscu bardzo uważać, żeby nie przegapić wspomnianej tabliczki, gdyż intuicja wydaje się podpowiadać kierunek na wprost. Ignorujemy jej podpowiedzi, gdyż w przeciwnym wypadku wyjedziemy w Polanie.

6,7 km. Koniec podjazdu, pedałujemy kawałek wzdłuż pieszego szlaku oznaczonego kolorem niebieskim.

9 km. Skrzyżowanie przy tzw. osadzie węglarzy, czyli wypale węgla drzewnego. Stoi tu jeszcze kilka retort oraz chatka pracowników, jednak już nie funkcjonują. Kręcimy w prawo, zgodnie z oznakowaniem trasy rowerowej. Po lewej umieszczono tablicę ze schematem tras rowerowych projektu "Zielony rower - Bieszczady". Lekki zjazd.

Przecięcie szlaku zielonego Przecięcie szlaku zielonego
foto: P. Szechyński

13,1 km. Wjeżdżamy na teren leśnictwa o nazwie Rosochate, obok drogi stoi stosowna tablica.

16,9 km. Skrzyżowanie. Jedziemy prosto, lekko pod górę. Zaczyna się asfalt, a dokładnie płaty asfaltu, niczym kępki trawy na pustyni. Poruszamy się dalej non stop lasem.

17,5 km. Po lewej stronie stoi niewielki krzyż z 1995 r. W tym miejscu zginął tragicznie jeden z pracowników leśnych, którego nazwisko widnieje na tabliczce przymocowanej do krzyża. Mkniemy w dół dość długim zjazdem.

20,2 km. Zjeżdżając, przecinamy pieszy szlak zielony, który w prawo prowadzi do Chaty Socjologa na Otrycie (40 min), a w lewo schodzi do Lutowisk (45 min).

Sękowiec Sękowiec
foto: P. Szechyński

21,3 km. Mijamy drugi na naszej trasie wypał węgla drzewnego.

21,6 km. Z prawej strony stoi leśniczówka. Wjechaliśmy na teren leśnictwa Dwerniczek.

22,8 km. Przejeżdżamy teraz obok szkółki leśnej, zajmującej się produkcją sadzonek. Po chwili zaczyna się Smolnik nad Sanem.

23,4 km. Opuszczamy las, pojawiają się pierwsze zabudowania Smolnika, które mijamy i dojeżdżamy do głównej szosy. Tu należy skręcić w prawo, zgodnie ze znakiem szlaku rowerowego: Procisne 4km.

24 km. Przejeżdżamy przez centrum Smolnika. Po drodze mijamy m.in. przystanek PKS oraz nieczynny zakład drzewny.

Koziołek Koziołek
foto: P. Szechyński

25 km. W lewo odchodzi dróżka, prowadząca do cerkwi w Smolniku. Znaki informują, że obiekt znajduje się 1200 m od szosy, zatem warto tam na chwilę zajechać. Ta drewniana cerkiew w stylu bojkowskim z 1791 r. jest najstarszą tego typu cerkwią w Polsce stojącą na pierwotnym miejscu. Obecnie służy jako filialny kościół rzymskokatolicki, jednak nabożeństwa odbywają się tu sporadycznie a obiekt jest remontowany. Więcej o cerkwi: Cerkiew w Smolniku.

26,1 km. Skrzyżowanie. Należy skręcić w prawo, zjeżdżając z głównej szosy. Według drogowskazów, do Dwernika pozostało jeszcze 5 km, do Zatwarnicy natomiast 13km.

26,6 km. Mijamy tablicę drogową, zaczyna się wieś Dwerniczek. Jedziemy łagodnie z góry, po 700 metrach miniemy "budkę" telefoniczną po prawej a kawałek dalej okazałą willę otoczoną wysokim ogrodzeniem. Miejscowi nazywają ten obiekt Disneylandem.

28,2 km. Po prawej stronie biegnie dróżka do ośrodka Rusinowa Polana.

30,4 km. Jadąc wzdłuż Sanu, docieramy do miejscowości Dwernik, o czym informuje nas tablica drogowa.

30,7 km. Skrzyżowanie. Trzeba tu skręcić w prawo, na Zatwarnicę. Droga prosto prowadzi do Berehów Górnych, przez Nasiczne. Mijamy sklepik (po prawej) oraz sezonowy bar zwany "Blaszakiem" (po lewej) i kierujemy się do Chmiela.

32,2 km. Po prawej stronie Ośrodek Górskiej Turystyki Jeździeckiej U Prezesa - jeśli spotkamy brodatego jeźdźca w kapeluszu, z towarzyszącymi mu czasem owczarkami podhalańskimi, zapewne będzie to właśnie Prezes.

33,4 km. Mijamy tablicę "Chmiel" oraz kilka domków letniskowych nad Sanem (po lewej). Po chwili także zjazd do baru, gdzie można co nieco zjeść.

33,8 km. Po lewej stronie stoi drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja z 1906 r., a obok niej dość prowizoryczna dzwonnica. Przetrwał też przycerkiewny cmentarz z kilkunastoma nagrobkami. Na tyłach świątyni znajduje się płyta nagrobna z 1641r., z inskrypcjami w języku staro-cerkiewno-słowiańskim i herbem Sas. Cerkiew służy obecnie jako filialny kościół rzymskokatolicki. Swego czasu zabytek zagrał w Panu Wołodyjowskim Jerzego Hoffmana. Zbudowano tu (i spalono) filmowy Raszków. Więcej: Cerkiew w Chmielu.

37,3 km. Skrzyżowanie. W prawo odchodzi droga do ośrodka Sękowiec, do którego dojazd pokazuje tabliczka informacyjna. Tam właśnie się kierujemy. Po chwili przejeżdżamy nad potokiem Otryt, który po lewej stronie wpada do Sanu, i kończymy trasę krótkim podjazdem.

Piotr Szechyński
wykorzystano przewodnik "Bieszczady na rowerze" - Pascal 2007.

Zobacz także:

Transgraniczną Trasę Rowerową: TTR Komańcza - Medzilaborce
Opis polskiego odcinka szlaku: Zielony rower z Leska na Słowację
Z Leska nad J. Myczkowieckie: Opis pętli
Trasy w okolicy Czarnej: Czarna i okolice
Inne trasy: Trasy rowerowe

Sękowiec, punkt widokowy o świcie Sękowiec, punkt widokowy o świcie
foto: P. Szechyński
Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006

 

Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2024