...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

BieszczadyPolecamy:

Brak obsługi Adobe Flash. Zainstaluj odpowiednią wtyczkę.
Brak obsługi Adobe Flash
Brak obsługi Adobe Flash
Brak obsługi Adobe Flash.
Brak obsługi Adobe Flash. Zainstaluj odpowiednią wtyczkę.
Brak obsługi Adobe Flash. Zainstaluj odpowiednią wtyczkę.
Brak obsługi Adobe Flash
Brak obsługi Adobe Flash. Zainstaluj odpowiednią wtyczkę.
Brak obsługi Adobe Flash. Zainstaluj odpowiednią wtyczkę.
Brak obsługi Adobe Flash. Zainstaluj odpowiednią wtyczkę.
Brak obsługi Adobe Flash. Zainstaluj odpowiednią wtyczkę.
Brak obsługi Adobe Flash. Zainstaluj odpowiednią wtyczkę.
Brak obsługi Adobe Flash. Zainstaluj odpowiednią wtyczkę.
Brak obsługi Adobe Flash. Zainstaluj odpowiednią wtyczkę.


» Miejscowości «

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustianowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

» Dawne wsie «

Balnica
Beniowa
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zubeńsko
Żurawin

Rabe k. Baligrodu i rezerwat Gołoborze

Wycieczkę w okolice dawnego Rabego, którą niniejszym chcielibyśmy zaproponować, rozpoczynamy w miejscowości Bystre k. Baligrodu. Bystre to niewielka miejscowość przy trasie obwodnicy, pomiędzy Baligrodem a Kołonicami. Obecnie typowo letniskowa osada - kilka ośrodków, sporo domków letniskowych i innych kwater.

Kamieniołom Rabe Droga do Zakładu Górniczego Rabe (2007)
foto: P. Szechyński

Mniej więcej przy końcu Bystrego (w kieruku Baligrodu) odszukujemy po lewej stronie drogi most przez potok Jabłonka, który kawałek dalej przechodzi w Hoczewkę i skręcamy w drogę na most. Obok jeden z dużych ośrodków wczasowych, za nim wzgórze Dzidowa z widoczną charakterystyczną przecinką leśną, którą wypełnia wyciąg narciarski. Na lekkim zakręcie, po prawej stronie, kilkadziesiąt metrów za mostkiem znajduje się pamiątkowy głaz z cytatem z "Trzy po trzy" A. Fredry:
"Za Baligrodem granica świata. Wjeżdża się jak w czarne gardło, droga i rzeka to jedno i to samo, a wokół wznoszą się czarne ściany jodeł i smreków".

Kierujemy się prosto wspomnianą drogą, omijając lekkim łukiem w/w ośrodek, basen, a chwilę potem korty tenisowe (asfalt). Droga lekko podchodzi pod górę i po prawej stronie będą dwa kolejne ośrodki z domkami letniskowymi. W tym miejscu kończy się Bystre.

Kamieniołom Rabe Kamieniołom Rabe zwany "Grubym" (2005)
foto: P. Szechyński

Droga biegnie teraz łagodnie, wzdłuż rozległej polany po lewej oraz zalesionych zboczy po prawej stronie.

Po 10 minutach duży plac i droga odchodząca w prawo. Stoi tu zakaz ruchu i tablica informująca, że za chwilę wejdziemy na teren Odkrywkowego Zakładu Górniczego "Huczwice". Jest także napis informujący o zakazie wstępu na teren kamieniołomu. Sam kamieniołom znajduje się kilkaset metrów dalej, za zakrętem. W roku 2014 powstał tu nowy parking. Można bezpiecznie zostawić samochód i udac się zarówno w głąg Rabskiej doliny, jak i na ścieżkę do kamieniołomu.

Wierzchołek Kamiennej Góry powyżej rezerwatu Wierzchołek wzgórza w rezerwacie "Gołoborze" - część niedostępna dla turystów (2010)
foto: P. Szechyński

Jeśli już koniecznie ktoś musi wejść na teren tego kamieniołomu poza ścieżką, pomimo zakazu, należy poruszać się z dużą rozwagą. "Huczwice" (potocznie zwany "Drobnym"), to w przeciwieństwie do kamieniołomu "Rabe" jedna bardzo wysoka ściana, do której pod żadnym pozorem nie należy się zbliżać. Co chwilę spadają tu mniejsze i większe odłamki skalne, sprzyja temu strome zbocze, oraz sama budowa geologiczna - kawałki spadają samoczynnie, pociągając za sobą kolejne. Nawet niewielki kamyczek (bo takie zazwyczaj się odrywają) spadając z tej wysokości, może zagrozić zdrowiu. W roku 2005 udostępniona została przez Nadleśnictwo Baligród ścieżka przyrodniczo-geologiczna z której można oglądać ten kamieniołom i nie ma już potrzeby wchodzenia na jego teren - zwłaszcza, że obecnie jest strzeżony. Pełny opis ścieżki: Huczwice - ścieżka geologiczna

Po powrocie z kamieniołomu "Huczwice" do drogi, należy skręcić w prawo. Po chwili mostek na Rabskim Potoku i dochodzimy do leśniczówki, która znajduje się po lewej stronie drogi. Lasy w tej dolinie to leśnictwo Czarne.

Kamieniołom Rabe Kamieniołom Rabe zwany "Grubym" (2006)
foto: P. Szechyński

Jest to obecnie w zasadzie jedyne zabudowanie na terenie dawnej wsi Rabe. Kawałek za leśniczówką, po przeciwnej stronie drogi stoi zbudowana przez Nadleśnictwo Baligród duża wiata turystycza. Powstała w roku 2014, można tu zarówno schronić się przed deszczem, jak i zorganizować np. ognisko. Po chwili będzie skrzyżowanie. Odchodząca w lewo droga prowadzi do Zakładu Górniczego Rabe. Można minąć szlaban oraz tablicę z zakazam ruchu i lekko pod górę podejść w kierunku kamieniołomu - przy czym obowiązuje zakaz wstępu. Zatem można, ale nie wolno.

Po kilku minutach, będzie tablica informacyjną oznajmiająca, że przylegające do drogi wzgórze po jej prawej stronie to Gołoborze oraz utworzony tu rezerwat o tej samej nazwie.

Rezerwat Gołoborze Choroby drzew, rez."Gołoborze" (2007)
foto: P. Szechyński

Z tego miejsca odchodzi wyznakowana przez Nadleśnictwo Baligród i oznaczona kolorem niebieskim ścieżka przyrodnicza przez rezerwat "Gołoborze". Zanim jednak tu wejdziemy, proponujemy podejść jeszcze kilkaset metrów dalej drogą, aby zobaczyć kamieniołom. Nie tylko zresztą ze względu na sam kamieniołom, ale przed wszystkim z tego powodu, iż od strony kamieniołomu doskonale widoczne jest wzgórze zwane potocznie Gołoborze - niczym wielki, usypany z kamieni i porośnięty dosć rzadkim z tej strony lasem kopiec. Jeśli zdecydujemy się na wejście do kamieniołomu, który na pewno jest bardzo ciekawym, choćby ze względu na kolor skał miejscem, nie zapominamy o daleko posunietej ostrożności. Przez cały teren kamieniołomu przechodzi droga, można nią podejść na nieco wyższy poziom kamieniołomu. W żadnym wypadku nie należy zbliżać się zbytnio do krawędzi drogi, oraz nie podchodzić do ścian kamieniołomu - tu w każdej chwili może się coś obsypać.

Gołoborze Gołoborze - naturalne rumowisko skalne (2010)
foto: P. Szechyński

Przydałaby się ścieżka, którą można by było dojść do punktu widokowego na kamieniołom, takiej niestety na razie brak. Ze względu na rezerwat musiałaby ona być poprowadzona po lewej stronie drogi do kamieniołomu. Wówczas ciekawscy nie musieliby łamać przepisów.

Po obejrzeniu kamieniołomu, wracamy do początku ścieżki prowadzącej do rezerwatu "Gołoborze", o pow. 13,24 ha, który jest naturalnym głazowiskiem piaskowców istebniańskich nad Rabiańskim (Rabskim) potokiem, ze zbiorowiskiem roślinności naskalnej, oraz rzadkimi minerałami. Rezerwat utworzono w roku 1969, a z tablicy informacyjnej na miejscu możemy wyczytać między innymi, iż zamieszkuje go 18 gatunków roślin objętych ochroną gatunkową (m.in. tojad mołdawski, parzydło leśne, ciemiężnica zielona, widłaki), oraz grupa porostów i mszaków licznie porastających zagłębienia skalne. Występują tu także czerwone kryształy kwarcu - wzdłuż spękań budującego "Gołoborze" piaskowca.

Cała ścieżka ma ok. 350 metrów długości i rozwidla się - wychodząc na górę Gołoborza, trzeba będzie się wrócić z powrotem do "skrzyżowania" ścieżki i iść nią dalej.

Źródło "Anna" powiększ tablicę (2004)
foto: P. Szechyński

W tym miejscu należą się słowa uznania dla Nadleśnictwa Baligród, któro ścieżkę tą przygotowało. Mamy w Bieszczadach do czynienia z wieloma ścieżkami dydaktyczno-przyrodniczymi i historycznymi, jednak dydaktyczność ścieżki wiąże się z odpowiednim jej przygotowaniem - nie wystarczy umieścić jednej tablicy i nazwać ścieżkę dydaktyczną - jej rola dydaktyczna będzie w tym wypadku bardzo mizerna. Natomiast w rezerwacie "Gołoborze" mamy naszym zdaniem przykład, jak należy to zrobić poprawnie i ciekawie. Jest tu tablica informacyjna z mapką i opisem całego rezerwatu, kosze na śmieci na początku i na końcu ścieżki, ale przede wszystkim bardzo dużo mniejszych, rozstawionych miejscami nawet co parę metrów tabliczek informujących m.in. jakie rośliny występują w danym miejscu, jak nazywa się dane drzewo czy krzew, jakie zwierzeta i owady żyją w zwalonym pniu. Pokazano w ten sposób również niektóre choroby porastających teren drzew.

góra kamienna Kamienna (2010)
foto: P. Szechyński

Tabliczek jest dużo i doskonale na konkretnym przykładzie pokazują daną potencjalną ciekawostkę. Tablice ustawione są nie tylko na terenie rezerwatu - można je spotkać także przy drodze do Rabego. Jedyny minus ścieżki jaki dostrzegamy, to fakt, iż nie udało się jej "zapętlić". Niestety moment wymuszenia na turystach podejścia pod "Gołoborze" i następnie powrót do tej samej ścieżki, powoduje, że nie wszyscy potrafią uszanować ten piękny rezerwat (można podejść tylko kawałek, nie ma możliwości wejścia na wierzchołek). Podczas, ostatniego pobytu, również spotkaliśmy turystów schodzących z Gołoborza do kamieniołomu Gruby "na przełaj".

Przechodząc całą ścieżkę, dochodzimy do stalowego mostku nad Rabskim potokiem (Riabym, Rabym, Rabiańskim - w obiegu jest wiele nazw), przechodzimy go i wychodzimy na drogę - tą samą, którą przyszliśmy z Bystrego. Tuż przy mostku znajduje się studnia. Niegdyś była tu tablica informująca o znajdującym się w tym miejscu źródle "Anna" z analizą fizykochemiczną zawartości wody. Jest to jedno z dwóch taki źródeł w Polsce (drugie jest w Kudowie). Zawarte w źródle wody są niezwykle użytecze w leczeniu wielu chorób, między innymi schorzeń serca. Woda została zaklasyfikowana do klasy czystości Ia - to jest najwyższej. Obecnie przy studni znajduje się nowa tablica z opisem źródła "Rabskie". W pobliżu rezerwatu znajduje się również stara sztolnia długości 13m.

Dawne Rabe Dawne Rabe (2007)
foto: P. Szechyński

Po stronie przeciwnej znajduje się Kamienna Góra (708 m n.p.m.), której stoki opadają stromo w kierunku drogi. Można tam podejść szukając pierwszej leśnej drogi odbijającej w prawo. Bardzo ładne miejsce, ciekawe skałki oraz liczne mchy, m.in. bielistka siwa (Leucobryum glaucum). Na stoku opadającym w kierunku "kruszarek" również znajdują się niewielkie gołoborza. Teren warty poświęcenia odrobiny czasu.

Idąc dalej dochodzimy do zakrętu drogi. Po lewej będzie kolejny stalowy mostek nad potokiem. Warto przejść i podejść ok. 200 m leśną drogą - dotrzemy w ten sposób do kapliczki z cudownym źródełkiem w miejscu zwanym Synarewo. Przed mostkiem tablica informacyjna i kolejna nowa wiatka-schron. Więcej na temat kapliczki: Synarewo - kapliczka

Rabe - tereny dawnej wsi

Po powrocie do drogi można kontynuować marsz - teraz dochodzimy do Zakładu Przerobu Kamienia, gdzie robi się drogowy tłuczeń. Za kruszarkami murowany budynek, będący dawniej hotelem robotniczym. Obok skrzyżowanie. Przy skrzyżowaniu drewniany budynek, który dawniej był stajnią parku konnego w Jabłonkach - dziś pełni fukcję sezonowego schronu turystycznego i działa pod nazwą "Chata w Huczwicach", choć do Huczwic jest stąd jeszcze dobry kawałek. Droga w prawo prowadzi własnie przez Huczwice do Jeziorka Bobrowego a docelowo do Kalnicy. Natomiast idąc prosto dotrzemy na tereny dawnej wsi Rabe, gdzie znajdują się m.in. pozostałości po wypale: Rabe - krajobraz po wypale. Ok. 200 m przed miejscem po wypale węgla drzewnego, po prawej stronie drogi będzie pamiątkowy krzyż a obok kilka podmurówek dawnych domów. Napis na krzyżu głosi, iż został postawiony na pamiątkę wydarzenia z wigilii roku 1936, kiedy to z rąk rabskich bandytów zginęło 5 osób rodziny Wołkowyjskich. Turuści zmotoryzowani w obu przypadakch muszą tu rozstać się z pojazdem. Zarówno droga na Huczwice, jak i na Przełęcz Żebrak to drogi leśne z zakazem ruchu. Zakaz na Żebrak stoi ok. 150 m za skrzyżowaniem, na Huczwice - na początku drogi.

Rabe, wiata turystyczna Rabe, wiata dla turystów (2014)
foto: P. Szechyński

Po chwili z prawej strony kończy się teren zalesiony i można zobaczyć rozległe łąki na wzgórzach, przedzielonych niewielką dolinką. Tuż po prawej miejsce po cerkwi greckokatolickiej z 1926 r., które poznamy po jedynym zachowanym nagrobku na cerkiewnym cmentarzu widocznym z drogi (15 metrów od niej). Więcej w temacie: cmentarz i miejsce po cerkwi w Rabem k. Baligrodu

Zaraz za cmentarzem w prawo odbija dróżka w głąb dolinki. Jak podaje "Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" z końca XIXw (1888 r.), Rabe składało się z dwóch grup domów, oddalonych od siebie ok. 2,5 km. Południowa miała cerkiew i była położona przy źródlisku potoku Rabskiego, północna to Huczwice u źródlisk potoku Huczwickiego, zaliczane wówczas do Rabego. Samo Rabe liczyło wówczas 38 domów i 233 mieszkańców (1 katolik rzymski, 271 grekokatolików oraz 21 Żydów). Tereny te otaczały lesiste szczyty Na Rywni (796 m n.p.m.), Żebrawski Las (730 m n.p.m.) od północy, od wschodu Żebrak (711 m n.p.m.), Potoki (782 m n.p.m.) i Michałów (810 m n.p.m.), od zachodu Wysoki Dział. Gleba była nieurodzajna, wydobywano tu żelazo i były czynne kuźnice hrabiów Fredrów (dziedzic Rabego Jacek Fredro był ojcem Aleksandra). Następnie Rabe było własnością Żyda Herscha Grossingera. W latach 1977 - 1983, kiedy to zmieniano nazwy wielu bieszczadzkich wsi, Rabe przemianowano na Karolów.

Obecnie (2014) są tu jeszcze resztki po dawnym wypale węgla drzewnego, ale teren jest sukcesywnie czyszczony. Dziś w Rabem nie ma już retort. Zaraz za dawnym wypalem kolejna polna droga w prawo. Prowadzi ona na wzgórze po prawej stronie dolinki. Warto wyjść, bardzo ładne widoki na pasmo Wysokiego Działu oraz dolinę Rabego. Na wierzchołku drewniany krzyż z różańcem (2013. Tereny te są obecnie w prywatnych rękach.

Po powrocie do drogi można jeszcze kontynuować marsz w górę. Doprowadzi do Studenckiej Bazy Namiotowej "Rabe", która działa w sezonie letnim, natomiast drewniana chatka/wiata służy jako awaryjne miejsce noclegu o dowolnej porze roku. Jesienią 2013 obiekt ten został poddany gruntownemu remontowi ze względu na zły stan techniczny. Przed rozbiórką nakręcono tu kilka scen serialu "Wataha". Latem 2014 oddana zostanie wyremontowana od podstaw chatka na bazie. Do tego czasu nie ma możliwości noclegu poza okresem funkcjonowania bazy. Idąc jeszcze dalej, można dojść do Przełęczy Żebrak, gdzie droga ta krzyżuje się ze szlakiem czerwonym a następnie schodzi do Woli Michowej lub Mikowa. W roku 2014 ma zostać udostępniona nowa ścieżka przyrodnicza biegnąca m.in. przez całe Rabe i prowadząca do pasma Wysokiego Działu.

Do Bystrego, skąd rozpoczęliśmy wycieczkę trzeba wrócić tą samą drogą. Trasa ta (z wyjątkiem rez."Gołoborze") doskonale nadaje się również na wycieczkę rowerową. Rowerem sprawniej i szybciej można poznać tę okolicę a zapas czasu w stosunku do wyprawy pieszej, pozwoli podjechać jeszcze choćby do Bobrowego jeziorka lub też wrócić drogą leśną przez Kołonice. Znaki tras rowerowych znajdują się na wszystkich opisanych wyżej drogach.

P. Szechyński

Poniżej kilka zdjęć z tej interesującej okolicy:
foto: P. Szechyński

1. Rabe, nowa wiata turystyczna (2014).
2. Rabe, szałas przy ścieżce na Synarewo (2014).
3. Rabe, parking przy kamieniołomie "Huczwice" (2014).

4. Studencka Baza Namiotowa "Rabe" w trakcie remontu (2014).
5. Dawne zabudowania hotelu pracowniczego, obecnie niezamieszkałe (2014).
6. Rabe, tereny dawnej wsi (2014).

7. Miejsce po cerkwi w Rabem oraz cerkiewny cmentarz (2013).
8. Pozostałości po wypale a na wprost pod drzewem cerkwisko (2013).
9. Rabe, tereny dawnej wsi, widok w kierunku wschodnim (2013).

Dolina Rabskiego potoku Rabe, drewniany krzyż na wzgórzu

10. Rabe k.Baligrodu (2013).
11. Dolina Rabskiego Potoku (2013) (2013).
12. Rabe, drewniany krzyż na wzgórzu (2013).

13. Studencka Baza Namiotowa Rabe, stara chatka / wiata (październik 2013).
14. Studencka Baza Namiotowa Rabe, stara chatka / wiata, (październik 2013).
15. Studencka Baza Namiotowa Rabe, stara chatka / wiata, (październik 2013).

16. Chatka studencka Huczwice, mimo nazwy położona jest w Rabem na skrzyżowaniu obok kruszarek, przy drodze prowadzącej do Huczwic i Kalnicy. Dawniej była to stajnia parku konnego w Jabłonkach, potem przez wiele lat stała opuszczona i służyła czasem za awaryjne miejce noclegu. Stan na lipiec 2013.
17. Ujęcie wody źródła "Rabskie" (2013).
18. Tablica ze składem wody źródła "Rabskie" (2013).

19. Potok w Rabem na wysokości rezerwatu Gołoborze. W literaturze oraz przewodnikach przybiera on różne nazwy: Raby, Riaby, Rabski, Rabiański (2013).
20. Kładka do rezerwatu "Gołoborze" (2013).
21. Wejście do sztolni w Rabem. Ma ok. 13 metrów i jeden boczny korytarzyk (2013).

22. Rabe, skrzyżowanie przy kruszarkach (2013).
23. Ścieżka do rezerwatu "Gołoborze" (2010).
24. Rezerwat "Gołoborze" (2010).

25. Rabe, widok z wierzchołka gołoborza na kamieniołom "Gruby". Miejsce niedostępne dla turystów (2010).
26. W rezerwacie "Gołoborze" (2010).
27. Rabski potok po lekkim deszczu (2010).

28. Rabe, na stokach Kamiennej Góry (i nie tylko) można znaleźć m.in. takie pamiątki (2010).
29. Kamienna Góra (2010).
30. Kamienna Góra (2010).

31. Las na stokach Kamiennej Góry od strony Rabego (2010).
32. Rabe, tak kiedyś wyglądała obecna chatka studencka (2004).
33. Wypały węgla w retortach w Rabem zniknęły. Ten znajdował się na skrzyżowaniu z drogą na Kołonice (2004).

34. Rabski potok przy kładce na Gołoborze. Naturalne "bąbelki" wychodzące z dna potoku (2003).
35. Rabe, kładkę do rezerwatu Gołoborze porwała woda (2004).
36. Studnia w Rabem nad potokiem Rabski, obok kładki na Gołoborze (2004).

Więcej zdjęć w: galeriach "Baligród i okolice"

» Praktyczne «

Kamera w Wetlinie
Kamera w Polańczyku
Kamera w Czaszynie

Noclegi
Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Aktualności wydawnicze

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Rejsy po Zalewie Solińskim
Bieszcz. Centrum Nordic Walking
Z psem w Bieszczady
Wędkarskie eldorado na Sanie
Jazdy konne
Wyciągi narciarskie
Snowgliding w Bieszczadach
Jaskinie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Służba zdrowia
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory
Bieszczadzkie szybowiska
Geocaching

» Warto wiedzieć «

Trochę historii
Podział (granice)
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Wypał węgla drzewnego
Sery w Bieszczadach
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

» Cerkwie i cmentarze «

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej

Obelisk UPA

» Wyprawy piesze «

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Smerek z Zatwarnicy
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Chryszczata
Szlak Huczwice - Chryszczata
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruské
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Przysłup Caryński z Bereżek
Korbania z Bukowca
Korbania z Tyskowej i Łopienki
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Przysłup - Krywe
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

» Warto zobaczyć «

Wodospady i kaskady
Młyn w Hulskiem
Sine Wiry
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Rezerwat "Gołoborze"
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Wołosate"
Dziewiętnastka; pkt. widokowy
Przełęcz Wyżna; pkt. widokowy
Most wiszący w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Ogród biblijny w Myczkowcach
CKE Myczkowce; miniatury cerkwi
Sanktuarium w Jasieniu
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Zagroda pokazowa żubrów
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy
Rezerwaty Gór Słonnych
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku

» Rowerem «

Trasy rowerowe

» Samochodem «

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

» Słowacja i Ukraina «

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006

 

Serwis nasz a przede wszystkim współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Szczegółowe informacje na temat tych plików
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady / Bieszczady Serwis 2001-2014
Twoje Bieszczadyon