...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady

Polecamy:

Brak obsługi Adobe Flash. Zainstaluj odpowiednią wtyczkę.
Brak obsługi Adobe Flash
Brak obsługi Adobe Flash
Brak obsługi Adobe Flash.
Brak obsługi Adobe Flash
Brak obsługi Adobe Flash. Zainstaluj odpowiednią wtyczkę.
Brak obsługi Adobe Flash. Zainstaluj odpowiednią wtyczkę.
Brak obsługi Adobe Flash. Zainstaluj odpowiednią wtyczkę.
Brak obsługi Adobe Flash. Zainstaluj odpowiednią wtyczkę.
Brak obsługi Adobe Flash. Zainstaluj odpowiednią wtyczkę.
Brak obsługi Adobe Flash. Zainstaluj odpowiednią wtyczkę.
Brak obsługi Adobe Flash. Zainstaluj odpowiednią wtyczkę.
Brak obsługi Adobe Flash. Zainstaluj odpowiednią wtyczkę.
Brak obsługi Adobe Flash. Zainstaluj odpowiednią wtyczkę.
Brak obsługi Adobe Flash. Zainstaluj odpowiednią wtyczkę.


» Miejscowości «

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustianowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

» Dawne wsie «

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin

Na narty w Bieszczady

Bieszczady, góry leżące na samym krańcu Polski w jej południowo-wschodniej części, czyste, spokojne, gęsto porośnięte lasami - warto je odwiedzić również zimą. A jeśli zimą, to dlaczego nie zabrać ze sobą nart?

Bieszczady zima Wielka Rawka widziana z P. Wetlińskiej
foto: P. Szechyński

Średni czas zalegania pokrywy śnieżnej w Bieszczadach waha się w okolicach 140 dni, na obszarach położonych powyżej 800 m n.p.m, oraz około 90 dni na terenach powyżej 500 m n.p.m.

Ponieważ ostatnimi laty nie tylko w Polsce klimat płata niesamowite figle, dlatego w tej chwili dość trudno (co jeszcze dwadzieścia lat temu nie było wielką filozofią) jednoznacznie stwierdzić kiedy warunki narciarskie w Bieszczadach staną się na tyle wystarczające, aby założyć narty.

Podobnie rzecz się przedstawia z zakończeniem sezonu, z tym, że tu sporą rolę odgrywa samo położenie wyciągów narciarskich, czyli wysokość, położenie stoku względem stron świata, oraz to w jakim stopniu stok jest osłonięty od wiatru.

Charakterystyka bieszczadzkich wyciągów narciarskich oraz warunki na stokach:

wyciąg / temperatura oC / pokrywa śnieżna / czynny:

» Arłamówb/db/dnieczynny
» Bystre k.Baligrodub/db/db/d
» Bukowiecb/db/dnieczynny
» Cisnab/db/dnieczynny
» Dwerniczekb/db/db/d
» Huzele k.Leskab/db/dnieczynny
» Karlikówb/dbraknieczynny
» Kalnicab/db/dnieczynny
» Komańczab/db/dnieczynny
» Polańczykb/db/dnieczynny
» Puławyb/db/dnieczynny
» Ropienkab/db/dnieczynny
» Solinab/db/dnieczynny
» Ustrzyki Dln. "Gromadzyń"b/db/dnieczynny
» Ustrzyki Dln. "Laworta"b/db/dnieczynny
» Ustrzyki Górneb/db/dnieczynny
» Weremień "Lesko-Ski"b/db/dnieczynny
» Zagórzb/db/dnieczynny
» Danova-ski (Sk)b/db/dnieczynny

aktualizacja: 16.12.2014, godz. 8.45

Nie są Bieszczady z całą pewnością narciarskim rajem, gdzie wyszaleje się na swoich ulubionych "deskach" każdy entuzjasta tego sportu, ale mniej wybredni na pewno znajdą i tu przyjemność z połączenia narciarstwa z wypoczynkiem, a jeśli chodzi o początkujących narciarzy góry te wydają się dla nich wprost idealne.

Wetlińska zima Na połoninie Wetlińskiej
foto: P. Szechyński

Jak wiadomo Bieszczady to góry stosunkowo niskie, stąd "wyczynowcy" przyzwyczajeni do tras w polskich lub słowackich Tatrach o Alpach nie wspominając, mają prawo poczuć się tu narciarsko "niespełnieni".

Samo zaplecze noclegowo-gastronomiczne, także nie jest tu tak rozbudowane jak np. w w/w górach, ale z głodu z pewnością nie umrzemy a i noclegów nie powinno zabraknąć.

Sytuację z noclegami unormowało wprowadzone kilka lat temu rozporządzenie o prawie województw do samodzielnego decydowania o terminie ferii zimowych dla szkół. Wcześniej, gdy termin ferii był jeden z noclegami w tym okresie bywało rzeczywiście trudno.

Narty biegowe Na nartach biegowych
foto: P. Szechyński

Coraz większą popularnością cieszą się również narty biegowe. Przygotowano kilka tras do narciarstwa biegowego, m.in. w Woli Michowej, Wetlinie oraz okolicy Ustrzyk Dolnych (pasmo Żukowa; Ustianowa - Holica). W styczniu odbywa się bieg narciarski torami Bieszczadzkiej Kolejki Wąskotorowej. Dotychczas rozgrywany na trasie Wetlina - Wola Michowa a w roku 2011 kolejność została odwrócona: z Woli Michowej do Wetliny. Bieg nosi nazwę "Od Niedźwiedzia aż do Kija" a w związku ze zmianą kierunku w roku 2011: "Z Kijem do Niedźwiedzia". Popularność zdobywa również nowa dyscyplina zwana Snowglidingiem - jazda na nartach przy wykorzystaniu czegoś w rodzaju żagla.

W sezonie narciarskim 2013/2014 w szeroko rozumianych Bieszczadach powinno być czynnych około 6-7 wyciągów narciarskich. Dołączamy do nich także należący do MKS Stal Sanok wyciąg w Karlikowie, który leży poza ustaloną granicą Bieszczadów, jednak jest oddalony od Komańczy tylko o 11 km a jest wyciągiem dość atrakcyjnym głównie ze względu na długość (1200m) oraz m.in. wyciągi w Arłamowie i Ropience a także otwarty w roku 2005 wyciąg krzesełkowy w Puławach, znajdujący się w Beskidzie Niskim, jednak w dość bliskiej odległości od granicy z Bieszczadami, posiadający również snowpark dla miłośników snowboardu. Od kilku lat nie działają wyciągi w Ustrzykach Górnych, Polańczyku, Komańczy czy Zagórzu.

Komańcza ratrak Ratrak
foto: W. Gosztyła

Niestety ostatnie lata nie są łaskawe dla gestorów wyciągów. Wyraźne ocieplenie klimatu sprawia że ogólna liczba wyciągów na tym terenie jest czysto teoretyczna. W praktyce pracuje zaledwie kilka z nich: Ustrzyki Dolne, Weremień, Puławy, Karlików i Arłamów a więc głównie wyciągi posiadające sztuczne nieśnieżanie oraz sporadycznie 2-3 inne. Reszta stoi ze względu na brak śniegu a i okres pracy w/w wyciągów jest dość krótki, gdyż aura nie zawsze pozwala na dośnieżanie. Warunki do pracy wyciągów zaczynają się na dobre zazwyczaj dopiero po Nowym Roku. Porządna zima to luty i marzec.

W celach kronikarskich należy wspomnieć, że nowością w sezonie 2002/2003 była stacja narciarska "Lesko-Ski" w Weremieniu k.Leska, położona na stokach Gruszki. Nowoczesny kompleks, dwie nitki wyciągów, oraz rynna snowboardowa, to tylko niektóre z atrakcji, które miała oferować nowa wówczas stacja "Lesko-Ski". I oferuje do dziś.

Nowością w sezonie 2003/2004 był przede wszystkim wyciąg krzesełkowy w Ustrzykach Dolnych na Laworcie. Spore inwestycje czynione są także na wyciągu w Karlikowie. Od sezonu 2005/2006 o sztuczne oświetlenie wzbogacił się wyciąg w Cisnej. Sezon 2006/2007 to kolejne inwestycje na bieszczadzkich wyciągach m.in: trasa snowboardowa w Weremieniu, nowa trasa dla doświadczonych narciarzy w Puławach, nartostrada w Ustrzykach Dolnych z Laworty. W roku 2008 zakupiono ratrak na wyciąg w Komańczy - niestety wyciąg ten jest obecnie nieczynny ze względu na brak chętnych do jego dzierżawy.

Zobacz także galerię zdjęć: Zima w Bieszczadach

Zimą w Bieszczadach warto pamiętać:

Zima w górach, to nie żarty - nawet w Bieszczadach. Występują tu takie same zagrożenia jak w innych górach: wiatr, mgła, zimno, nawisy śnieżne oraz lawiny.
Zarówno na narty, jak i na wycieczki piesze należy być odpowiednio ubranym, ponieważ skutkiem działania zimna są przede wszystkim odmrożenia i wychłodzenie organizmu. W żadnym wypadku nie należy rozgrzewać się alkoholem. Alkohol rozgrzewa tylko pozornie i na bardzo krótki okres czasu. Warto pamiętać, że temperatura suchego powietrza, wraz ze wzrostem wysokości o 100 metrów spada o 1oC, natomiast powietrza wilgotnego o 0,5oC.
Więcej o zagrożeniach oraz stopnie lawinowe

Wzywanie pomocy w górach:

Znakiem wzywania pomocy w górach (międzynarodowym), jest sygnał dźwiękowy, lub świetlny nadawany 6 razy na minutę. Po tej serii powinna nastąpić minuta przerwy. Gdy sygnał zostanie odebrany potwierdzamy go 3 razy na minutę metodą dźwiękową, lub świetlną.

Sygnałem wzywania pomocy dla pilota śmigłowca jest uniesienie rąk do góry zachowując sylwetkę litery Y (YES). Nigdy nie należy bez uzasadnionej przyczyny używać tego sygnału. W razie gdy pomoc jest nam niepotrzebna podnosimy prawą rękę do góry, a lewą trzymamy lekko pochyloną w dół. Sylwetka powinna przypominać literę N (NO).

Kodeks narciarski FIS:

Miedzynarodowa Federacja Narciarska, przygotowała kodeks - zbiór zasad, o których należy pamiętać podczas jazdy na trasach narciarskich. Warto go stosować na wszystkich wyciągach, bez względu na stopień trudności trasy, więcej: Kodeks narciarski FIS

Trenerzy i instruktorzy narciarstwa i snowbordu:

Instruktorzy narciarstwa:

Zagórz:
mgr Andrzej Czech, tel. 46 222 84; 605 588 436
Jankowce:
mgr Mariusz Usyk, tel. 469 71 55; 605 35 64 61

Instruktorzy narciarstwa biegowego:

Zagórz / Wola Michowa:
Wojciech Gosztyła, 502 472 112

Instruktorzy snowboardu:

Zagórz:
mgr Dariusz Czech, tel. 46 231 51; 609 287 522

Trenerzy narciarstwa:

Ustrzyki Dolne:
Przemysław Nowak, tel. 461 28 20; 693 468 202

przygotowali:
P.Szechyński, G.Kowalewicz

Wyciąg narciarski w Komańczy Wyciąg narciarski w Komańczy
» Wyciągi narciarskie «

 Arłamów
 Bystre k.Baligrodu
 Bukowiec k.Polańczyka
 Cisna
 Dwerniczek
 Huzele
 Kalnica
 Karlików
 Komańcza
 Polańczyk
 Puławy (B.Niski)
 Ropienka k.Olszanicy
 Solina
 Ustrzyki Dolne
 Ustrzyki Górne
 Weremień
 Zagórz-Zakucie
 Danova-ski (Słowacja)

» Narciarskie newsy «

24.12.2013
Godziny pracy wyciągów w święta

zima W okresie świąt Bożego Narodzenia wyciągi narciarskie będą pracowały w następujących godzinach:

Kiczera - Puławy:

Wigilia 24.12.2013 - od godz. 9:00 do godz. 15:00
25.12.2013 - od godz 11:00 do godz. 21:00
W pozostałe dni wyciąg czynny od godz. 9:00 do godz. 21:00

Lesko-ski Weremień:

Wigilia 24.12.2013 - od 9.00 do 15.00
25.12.2013 - od 12.00 do 20.00
26.12.2013 - od 9.00 do 20.00

Ustrzyki Dolne:

Wigilia 24.12.2013 - od godz. 9.00 do godz. 16.00
25.12.2013 - od 11.00 do 20.00


22.02.2013
I Otwarte Zawody Narciarskie o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Lesko

Lesko-ski 23 lutego 2013 w Weremieniu k.Leska (Lesko-Ski) odbędą się I Otwarte Zawody Narciarskie o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Lesko. Zawody rozpoczną się o godzinie 9.00. Wyciąg będzie pracował normalnie.


09.01.2013
Pierwsze Mistrzostwa Karpat w Speedridingu

zima W dniach 23-24 lutego 2013 zapraszamy do Ustrzyk Dolnych, gdzie na stoku Kamiennej Laworty odbędą się pierwsze Mistrzostwa Karpat w Speedridingu - Carpathia Speedriding Cup 2013. Początek zawodów o godzinie 11.00. Szczegóły: Carpathia Speedriding Cup 2013 - zaproszenie


12.12.2012
Sezon narciarski 2012/13 rozpoczęty

zima Kilka dni temu - jako pierwszy - sezon narciarski rozpoczął wyciąg Kiczera-ski w Puławach. Ujemne temperatury pozwalają dosnieżać stoki i myśleć o uruchomieniu kolejnych stacji. Dziś (12 grudnia) rusza wyciąg Lesko-ski w Weremieniu. Start przewidziano na godzinę 15.00, karnety w dniu dzisiejszym na zjazdy od 15.00 do 20.00 w cenie tylko 20 zł. Dośnieżane są również stoki w Ustrzykach Dolnych - stacja Gromadzyń rozpoczyna sezon 14 grudnia o godzinie 13.00 i będzie czynna do 20.00. W kolejne dni wyciąg będzie pracował do 9.00 do 20.00.


05.12.2012
Zbliża się rozpoczęcie sezonu

zima Lekka zima zawitała w Bieszczady. Ujemne temperatury pozwalają myśleć o rozpoczęciu sezonu przez stacje posiadająće naśnieżanie. Jeżeli warunki pozwolą, już 7 lub 8 grudnia ruszy wyciąg w Puławach. Naśnieżanie planowane jest również na stacji Lesko-ski w Weremieniu. W ubiegłym roku zima na dobre rozpoczęła się dopiero po świętach, być tym razem sezon narciarski zacznie się znacznie szybciej - wszystko zależy od łaskawości natury. W bieżącym sezonie z powodu remontu nieczynny będzie wyciąg w Arłamowie.


12.12.2008
Nowa trasa biegowa

Trasa biegowa W Woli Michowej oddana została do użytku trasa do narciarstwa biegowego o długości 3300m, posiadająca dwustumetrowy podbieg i łagodny zjazd o długości 350m. Trasa rozpoczyna się i kończy naprzeciw wjazdu do schroniska "Latarnia Wagabundy" a oznakowana jest tyczkami koloru niebieskiego. Aktualne warunki na trasie, profil, itp. dostępne są na stronie: » Trasa do narciarstwa biegowego


 

Serwis nasz a przede wszystkim współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Szczegółowe informacje na temat tych plików
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady / Bieszczady Serwis 2001-2014
Twoje Bieszczadyon