...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Bieszczader Biuro PodryZima w górach, co warto wiedzieć:Trzeba podejść (a tu fok zabrakło) Trzeba podejść (a tu fok zabrakło)
foto: Tomasz Ostrowski

Człowiek najwięcej ciepła traci przez głowę - należy pamiętać o czapce, oraz goglach.

Pogoda może zmienić się błyskawicznie i zaskoczyć nas w najmniej oczekiwanym momencie. Przy np. 5m widoczności, szczególnie na odkrytym terenie, łatwo stracić orientację. Gdy pogoda jest niepewna, zastanówmy się czy warto iść, aktualny stan pogody można sprawdzić w schronisku, lub placówce GOPR (np. telefonicznie). Jeśli wychodzimy ze schroniska, zostawmy wiadomość o tym gdzie idziemy, oraz podajmy przyblizoną godzinę powrotu.

Jeżeli decydujemy się iść w sporym śniegu, czas naszej wyprawy znacznie się wydłuży i nie należy w tym wypadku sugerować się czasami podanymi na mapie, gdyż odnoszą się one do warunków letnich. Zabierzmy ze sobą termos z gorącą herbatą, oraz słodycze, np. kilka tabliczek czekolady. Dobrze jest zabrać ze sobą "komórkę".
Zimą należy uważać również na słońce: w wyniku działania promieni słonecznych może dojść do oparzeń, uszkodzenia wzroku czy przegrzania. Bardzo wskazane są okulary z filtrem UV.

Stopnie zagrożenia lawinowego:

Nawisy śnieżne, oraz lawiny stanowią w Bieszczadach znacznie mniejsze zagrożenie niż np. w Tatrach, czy Sudetach - w żadnym wypadku nie należy ich jednak lekceważyć. Warto pamiętać, aby nie stawać na nawisach, gdyż grozi to ich oberwaniem.
W Bieszczadach zazwyczaj ogłaszany jest I i II stopień zagrożenia lawinowego, rzadziej III, natomiast bardzo rzadko IV. Wynika to ze specyfiki gór, nie oznacza jednak, iż niebezpieczne lawiny nie mogą mieć miejsca.

Alpejskie śniegi Szerokiego Wierchu "Alpejskie" śniegi Szerokiego Wierchu
foto: T. Ostrowski

Stopnie zagożenia lawinowego - co oznaczają:

 • I stopień (zagrożenie nieznaczne)
  Występuje stabilna pokrywa śnieżna, przez dłuższy czas nie ma opadów śniegu, zejście lawiny jest możliwe tylko przy bardzo dużym obciążeniu.
  Są to warunki w których uprawianie turystyki lub ski-alpinizmu dla określonego terenu jest stosunkowo bezpieczne.
 • II stopień (zagrożenie umiarkowane)
  Wystąpił opad 10 do 20 cm świeżego śniegu, pokrywa śnieżna jest średnio związana, do zejścia lawiny może dojść przy dość znacznym obciążeniu np. (grupy narciarzy) na stromych, lawiniastych stokach. Należy zwiększyć ostrożność przy pokonywaniu stoków zawietrznych i przełęczy.
 • III stopień (zagrożenie znaczne)
  Wystąpił opad 20 do 40 cm świeżego śniegu, pokrywa śnieżna na stromych stokach jest związana słabo, zejście lawiny może spowodować skok narciarza lub pieszy turysta. Uprawianie turystyki pieszej i ski-alpinizmu wymagają dużego doświadczenia (należy omijać niektóre miejsca), zachować szczególną ostrożność na stokach z nawianym śniegiem, omijać bezwzględnie strome stoki zawietrzne.
 • IV stopień (zagrożenie duże)
  Wystąpił opad 40 do 70 cm świeżego śniegu, na stokach stromych wszędzie jest słabo związana pokrywa śnieżna, istnieje możliwość samoistnego zejścia lawiny. Należy bezwzględnie ograniczyć przebywanie w terenie, można poruszać się tylko po bezpiecznych trasach z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i bezpieczeństwa.
 • V stopień (zagrożenie bardzo duże)
  Wystąpił opad 70 do 100 cm świeżego śniegu, jest bardzo słabo związana pokrywa śnieżna na wszystkich stokach, lawiny powstają samorzutnie.
  Obowiązuje bezwzględny zakaz wszelkich wyjść w góry!

Zagrożenie lawinowe może być podawane dla określonego rejonu, masywu, bądź grzbietu górskiego.

Dane o stopniach zagr.lawinowego wg GOPR


 

Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2022