...Twoje Bieszczady - strona dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Gospodarstwo Aleksa
Werchowyna
Chata Smerek
Magiczne Bieszczady
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustianowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin
Aktualności z regionu 2005

Młode wilki polują.
2005-07-27 17:20:34


Martwy byk.
foto: Straż Leśna Nadl. Wetlina
Drapieżniki w okresie lata wychowują swe młode, stąd większe ich zapotrzebowanie na pożywienie. Młode wilki muszą też nauczyć się polować, by zdobyć pokarm.

Niecodzienną scenę z życia drapieżników i ich ofiar zaobserwowali kilka dni temu turyści na terenie Nadleśnictwa Wetlina. Zauważyli tęgiego jelenia, który poraniony chodził wzdłuż rzeki Wetlinki. Najwyraźniej uciekł wilkom (a może niedźwiedziowi) wskakując do wody. Miał wyszarpane duże fragmenty ciała, uszkodzoną tylna nogę. Zanurzał się w wodzie, która dawała mu ochłodę i ulgę w bólu. Tam zaczął słabnąć i słaniać się na nogach. Turyści powiadomili Nadleśnictwo Wetlina, skąd przybyła straż leśna dla rozpoznania sprawy. Po konsultacji z Powiatowym Lekarzem Weterynarii i na jego polecenie dostrzelono poranionego byka. Tuszę zgodnie z dyspozycją weterynarza pozostawiono na brzegu.

Był to jeleń w doskonałej kondycji, tzw. dziesiątak, którego poroże okryte skórą, czyli tzw. scypułem, wciąż jeszcze rosło. Latem poroże jelenia nie jest żadnym orężem przeciw drapieżnikom, gdyż końcówki grotów są miękkie, łatwo je uszkodzić a poza tym całe poroże jest mocno ukrwione i unerwione, co przy każdym uderzeniu powoduje ból.

Rzadko obserwuje się ataki drapieżników na zwierzynę latem i do tego w biały dzień, stąd opisana sytuacja jest ewenementem. Kondycja pokaleczonego jelenia i jego wspaniałe poroże każą krytycznie spojrzeć na selekcyjną rolę wilka, w sytuacji, gdy występuje on w dużych ilościach przy ograniczonym dostępie do pożywienia.


źródło informacji: RDLP Krosno


Gwałtowne ulewy w Bieszczadach.
2005-07-26 20:53:29

Podtopione budynki, osunięcie pobocza drogi,kilka ewakuacji ludzi i mienia - to niektóre skutki burz, które we wtorek przeszły nad powiatami leskim i sanockim w Bieszczadach - poinformował oficer dyżurny podkarpackiej straży pożarnej w Rzeszowie, starszy kapitan Ireneusz Szpyrka

- W powiecie leskim gwałtowne opady deszczu podtopiły budynki w Zahoczewie, Mchawie, Roztokach, Cisowcu, Żernicy i Nowosiółkach w okolicach Baligrodu; Polańczyku, Górzance, Rybnem w gminie Solina oraz Hoczwi i Średniej Wsi koło Leska. Z kolei w powiecie sanockim kilkanaście podtopień budynków zanotowano w Komańczy, a także w Średniej Wielkiej, Tarnawie Dolnej, Tarnawie Górnej i Łukowem w gminie Zagórz" - powiedział Szpyrka.

Bezpośrednio po burzy na rzece Hoczewce w Hoczwi stan alarmowy został przekroczony o ponad dwa metry. Na drodze pomiędzy Zahoczewiem a Mchawą osunęło się pobocze.

W Średniej Wielkiej koło Sanoka z dwóch gospodarstw ewakuowano ludzi i mienie, a z kolejnych pięciu inwentarz. Wiatr zerwał dach z budynku mieszkalnego w Wisłoku Wielkim.

Trwa usuwanie skutków gwałtownych burz.

źródło: www.gazeta.pl


Ośrodek Muzealny PTTK w Ustrzykach Górnych zaprasza.
2005-07-14 19:20:30

Tym, którzy juz wiedzą przypominamy a tych, którzy jeszcze nie wiedzą informujemy, że w Ustrzykach Górnych działa Ośrodek Muzealny PTTK poświęcony turystyce górskiej w Karpatach Wschodnich i Huculsczyźnie.

Muzeum - zwane potocznie "Zielonym domkiem" czynne będzie w lipcu i sierpniu w godz. 17:00 - 19:00. Wstęp wolny.

Jednocześnie informujemy, że w m-cu sierpniu w Ośrodku czynny będzie Terenowy Referat Weryfikacyjny Górskiej Odznaki Turystyczej (GOT) PTTK.

źródło informacji: Ośrodek Muzealny PTTK w Ustrzykach Górnych.


W górach jest wszystko co kocham... cz. IV - śladami mistrza Bellona.
2005-07-13 16:54:40


Okładka płyty.
Właśnie ukazała się czwarta już z serii płyta "W górach jest wszystko co kocham...". Płyta szczególna, bo dedykowana pamięci Wojciecha Belona, zmarłego przed dwudziestu laty poety i barda, autora najbardziej do dziś popularnych piosenek na górskich szlakach. Któż nie zna takich piosenek jak choćby "Majster Bieda", "Sielanka o domu" czy "Chodzą ulicami ludzie"?

Płytę otwiera wspomniana już powyżej "Sielanka o domu" śpiewana wspólnie przez wykonawców projektu "W górach..." a zamykają równie nieśmiertelne "Pejzaże harasymowiczowskie". Większość utworów na płycie stanowią kompozycje wykonawców z płyty do wierszy Wojtka Belona, pozostałe zaś to piosenki autorskie. Płyta stanowi jedną zwartą kompozycyjną całość, dojrzała poetycko i muzycznie. Więcej o płycie możecie poczytać na stronie projektu www.wgorach.art.pl gdzie znajduje się specjalny serwis o niej. A w nim między innymi fragmenty mp3, teksty piosenek i historia każdej z nich a także "Piosenka dla Dośki" piosenka stanowiącą bonus do płyty dostępna tylko dla internatów! I możecie oczywiście ową płytę tam zamówić oraz dowiedzieć się gdzie na żywo piosenki z tej i innych płyt projektu można będzie usłyszeć.

O koncertach "W górach jest wszystko co kocham..." będziemy informowali na Was na bieżąco.

Spis utworów:

1.. Sielanka o domu (Majstrowie Gór) 4:07
2.. Jasnej (Dom o Zielonych Progach) 2:54
3.. List o czekaniu (Dom o Zielonych Progach) 2:53
4.. Dom mój gdy wracam (Dom o Zielonych Progach 2:41
5.. Piosenka dla przyjaciela (Enigma) 3:45
6.. Pieśń o poszukiwaniu (Enigma) 3:07
7.. Erotyk prosty (Tomasz Fojgt) 4:18
8.. Zakończenie (U Pana Boga za Piecem) 3:54
9.. Niedokończona jesienna fuga (U Pana Boga za Piecem) 1:45
10.. Dom mój gdy wracam (U Pana Boga za Piecem 5:08
11.. Jak (U Pana Boga za Piecem) 2:49
12.. O wierszach (Przejście) 2:28
13.. Górom na do widzenia (Pelton) 3:44
14.. Jak wiatr (Pelton) 3:59
15.. W drodze do marzeń (Pelton) 3:25
16.. Kołysanka dla Nieznajowej (Apolinary Polek 3:07
17.. Pejzaże harasymowiczowskie (Na Bani) 4:49
18.. Piosenka dla Dośki (Majstrowie gór) – pełna wersja Mp3, tylko dla internatów!


źródło informacji: www.wgorach.art.pl


Odpust w Radoszycach.
2005-07-03 08:52:17


Kapliczka w Radoszycach
foto: P. Szechyński

To skromne miejsce raz do roku przyciąga setki ludzi wzorem tysięcy, które przybywały tam jeszcze przed drugą wojną światową. To właśnie Radoszyce koło Komańczy, gdzie odbył się wczoraj (sobota) greckokatolicki odpust, jeden z najważniejszych w kalendarzu liturgicznym. Przybyli wierni i duchowni z Polski, Słowacji i Ukrainy.

Od rana ze Słowacji ciągnęli do Polski pielgrzymi. Korzystając z niedawno otwartego przejścia granicznego przybywali samochodami, na rowerach, a nawet pieszo. Polacy ściągali do Radoszyc z głównie Przemyśla oraz wiosek Bieszczadów i Beskidu Niskiego.



Cudowne źródełko
foto: P. Szechyński

Wszystkich przyciąga do Radoszyc źródełko, które przed laty ponoć uleczyło wiejską dziewczynę, dlatego obok niego wzniesiono kaplicę. W ozdrowieńczą moc wody wierzy pani Ewa Jahwak, która przyjechała tu aż z ukraińskiego Sambora i pamięta przedwojenne odpusty w Radoszycach. Zdaniem pielgrzymów najbardziej uzdrawia jednak wiara i modlitwa.

To święto było jednocześnie otwarciem kongresu eucharystycznego w grecko-katolickiej diecezji przemysko-warszawskiej. Nabożeństwu przewodniczył jej metropolita, arcybiskup Jan Martyniak. W homilii podkreślił, że pielgrzymka do skromnej radoszyckiej kaplicy to nauka pokory wobec życia i wieczności.

Uroczystości zakończyło poświęcenie radoszyckiego źródełka. Pielgrzymi zabierają wodę do domu wierząc, że da im siłę i zdrowie na cały rok.

źródło informacji: Telewizja Rzeszów


III edycja żeglarskiego Pucharu Soliny.
2005-06-25 07:39:16


Żagle na Solinie
foto: S. Orłowski
Rusza kolejna, trzecia już edycja żeglarskiego "Pucharu Soliny". Przez całe wakacje żeglarze ścigać się będą w cyklu regat, który ma wyłonić zwycięzcę. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie "Puchar Soliny" zrzeszające członków Rzeszowskiego i Krośnieńskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Żeglarze ścigać się będą w pięciu klasach. Z bogatego kalendarza imprez jachtowych na Jeziorze Solińskim organizatorzy wybrali siedem, najbardziej prestiżowych i te będą zaliczały się do klasyfikacji pucharu.

Witold Malinowski, komandor "Pucharu Soliny":
-"Wprowadziliśmy w stosunku do roku ubiegłego kilka zmian regulaminowych. Ma to na celu podniesienie rangi imprezy oraz podniesienie jej poziomu organizacyjnego."

Jedną z faworytek imprezy jest sanoczanka Edyta Pietryka, startująca na jachcie "Mansard". Ona sama uważa jednak, że jej szanse maleją, bo przed sezonem musiała zmienić skład załogi.

Edyta Pietryka:
-"Należy przetrenować, przećwiczyć nową załogę, nowe osoby w załodze. Natomiast konkurencja rośnie."

Pierwsze zawody zaliczane do "Pucharu Soliny" rozpoczną się dzisiaj na Wyspie Polańczyk. Będą to Regaty o Puchar "Radia Bieszczady".


źródło informacji: Telewizja Rzeszów


Pogrzeb Majstra Biedy.
2005-06-23 08:20:24

Żegnały go góry i przyjaciele.

Władek to był prawdziwy król gór, tylko nimi żył i tylko w nich mógł spocząć - mówią goprowcy. Wczoraj na cmentarzu w Jasieniu koło Ustrzyk Dolnych pożegnali Władysława Nadoptę, legendarnego Majstra Biedę. Nadopta zmarł w sobotę w Domu Pomocy Społecznej w Moczarach. - Kilka dni wcześniej wyszedł ze szpitala w Sanoku, gdzie leczył się na astmę - mówi Stanisław Leszega, dyrektor DPS. - A tu nagle serce odmówiło posłuszeństwa...

Pochowany obok Pietrka "Francuza" Majster Bieda nie zdążył powiedzieć przed śmiercią, gdzie chce być pochowany. - Pewnie marzyłby o miejscu gdzieś w Berehach Górnych albo Cisnej - snują przypuszczenia przyjaciele. - Szkoda, ale i tu go będziemy odwiedzać. Zresztą tuż obok leży inny bieszczadnik, Pietrek "Francuz".

Trumnę z Władkiem Nadoptą ponieśli goprowcy. Z nimi był najbliżej. Od nich dostał odznakę "Zasłużony dla ratownictwa górskiego". Grzegorz Chudzik, naczelnik Bieszczadzkiej Grupy GOPR: - Żegnamy człowieka wielkiego serca, niezwykle skromnego, który nigdy nie zabiegał o popularność, choć poprzez piosenkę "Majster Bieda" Wojtka Bellona i Wolnej Grupy Bukowina znany był w całej Polsce.

"Czerwony pas" na ostatnią drogę.
Na pogrzebie Władka był m.in. Lutek Pińczuk ze schroniska na Połoninie Wetlińskiej. - Pierwszy go w Bieszczadach witałem, początkiem lat 60. - wspomina. - Razem zbieraliśmy jagody, razem jedliśmy chleb ze słoniną. Na ostatnią drogę przyjaciele zaśpiewali Władkowi "Czerwony pas". Nieprzypadkowo. Dla niego rzeczywiście nie było życia jak na połoninie.

źródło informacji: Radio Bieszczady


starsze newsy

Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006


Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2023