...Twoje Bieszczady - strona dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Gospodarstwo Aleksa
Werchowyna
Chata Smerek
Magiczne Bieszczady
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustianowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin
Aktualności z regionu 2004/05

Pożegnanie Papieża na Tarnicy.
2005-04-06 19:54:02


Tablica pod krzyżem na Tarnicy
foto: P. Szechyński

W piątek 8 kwietnia, w dniu pogrzebu Jana Pawła II, odbędzie się jego pożegnanie na Tarnicy.

Złączmy się przy krzyżu na Tarnicy i oddajmy hołd Ojcu Świętemu w piątek o godz. 10:00. Wyjście o 7:30 niebieskim szlakiem z Wołosatego. Weźmy znicze i gitary. Akcja jest spontaniczna, nie ma organizatora, a pomysłodawcami są kandydaci na przewodników beskidzkich.

Karolina Smoleńska - kandydat na przewodnika beskidzkiego.


Papież chciał jechać w Bieszczady.
2005-04-06 08:26:42

Jan Paweł II chciał w Polsce odwiedzić jeszcze dwa miejsca - w Bieszczadach - powiedział na zakończenie narodowej mszy żałobnej w intencji papieża, arcybiskup Józef Michalik.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu podkreślał że Ojciec Święty znał jak mało kto i kochał ojczystą ziemię - przy wszystkich okazjach wypytując o miejsca, które kiedyś poznał.

Kiedy po ostatniej pielgrzymce biskupi pojechali do papieża by mu podziękować i ponownie zaprosić, Jan Paweł II odrzekł "Tak, to wszystko jest piękne ale chciałbym jeszcze odwiedzić dwa miejsca - obydwa są w Bieszczadach" mówił arcybiskup Michalik, nie precyzując jednak o które miejsca chodzi.


W Bieszczadach, rok 1953.

Papież jako turysta był w Bieszczadach 5 razy. Pierwszy raz w 1953 roku przeszedł od najwyższych szczytów - Tarnicy i Halicza po Komańczę - trasą pokrywającą się praktycznie z najpopularniejszym bieszczadzkim czerwonym szlakiem.

W 1957 roku był dwukrotnie, znów wchodząc m.in. na najwyższy bieszczadzki szczyt Tarnicę. Podczas pobytu w 1958r. prawdopodobnie odprawiał mszę w ruinach cerkwi w Hulskiem.

W 1963 znów był w okolicach Ustrzyk Górnych. W 1968 r. w Jasieniu poświęcił cudowny obraz Matki Boskiej Bieszczadzkiej - później skradziony - dotychczas nie odnaleziony.

Dodajmy że w sierpniu 1978 r. był także w sąsiednim Beskidzie Niskim - w Rudawce Rymanowskiej. Tu 6 sierpnia dowiedział się o śmierci Jana Pawła I. Przerwał urlop, pojechał do Rzymu i 70 dni później był już papieżem.

źródło informacji: Radio Rzeszów


7 Rajd III Baców - Bieszczady'2005.
2005-03-29 11:06:10

W dniach 06-11 kwietnia 2005 odbędzie się kolejna edycja Rajdu Trzech Baców, nierozłącznie skupiona wokół trzech bieszczadzkich schronisk: Bacówki PTTK "Jaworzec", Bacówki PTTK "Pod Małą Rawką" oraz Bacówki PTTK "Pod Honem".

W tym roku - na siódmą już edycję Rajdu, organizatorzy przygotowali 3 trasy. Trasa klasyczna zwyczajowo będzie prowadzić szlakiem trzech bieszczadzkich bacówek. Wyrypa, znana już z zeszłego roku, wytyczona została tak, aby objąć całe Bieszczady. I tegoroczna nowość: trasa BIK NOVA - trzy schroniska, ale pięć noclegów. Coś dla tych, którzy chcą pochodzić też bez plecaków.
Trwają także prace nad zorganizowaniem trasy rowerowej.

Jeśli więc macie ochotę przetrzeć szlaki, posmakować klimatu górskiego schroniska, pośpiewać i pogitarzyć przy świecach czy przy kominku - zapraszają organizatorzy.

Więcej informacji na stronie organizatorów: www.rajd.csd.pl


Szlakiem bunkrów nad Sanem.
2005-03-23 11:19:17

Bieszczadzkie Towarzystwo Cyklistów wygrało konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Gospodarki i Pracy na wytyczenie i oznakowanie tematycznego rowerowo – samochodowego szlaku dziedzictwa przyrodniczo – historycznego "Szlakiem nadsańskich bunkrów". Koncepcja szlaku została opracowana przy współpracy z Wydziałem Promocji Urzędu Miasta Sanoka (autorami projektu są Robert Bańkosz i Arkadiusz Komski) oraz przedstawicielami Zawiązku Turystycznych Gmin Pogórza Dynowskiego.

W ramach konkursu MGiP rozpatrzono 119 ofert, 104 oferty dotyczyły realizacji zadań z zakresu upowszechniania turystyki, 15 ofert dotyczyło zadań z zakresu znakowania i wytyczania szlaków turystycznych. Ze względów formalnych odrzucono 41 ofert. Ocenie merytorycznej poddano 78 ofert, z czego do realizacji i dofinansowania przyjęto 52 oferty. Wśród ofert dotyczących znakowania szlaków oferta BTC zajęła drugie miejsce.

Projekt ten umożliwi rozbudowę infrastruktury turystycznej oraz połączenie atrakcyjnych, a niewystarczająco zagospodarowanych turystycznie, gmin nadsańskich – szlakiem turystycznym umożliwiającym zwiedzenie jednych z najciekawszych i największych linii umocnień obronnych z drugiej wojny światowej tj. słynnej "Linii Mołotowa" oraz jej niemieckich, nadgranicznych odpowiedników. Umocnienia tej linii są jednymi z największych tego typu w Europie. Temat ten jest stosunkowo mało znany w kraju, w nieco większym stopniu za granicą, a zainteresowanie tematyką historycznych systemów umocnień jest obecnie ogromne zarówno w Polsce jak i w innych krajach.

Dodatkowym walorem projektu jest jego funkcja edukacyjna, pozwalająca poznać te jedne z najsłabiej znanych, a do niedawna owianych tajemnicą i legendami – kart współczesnej historii Polski.

Projekt "Szlak bunkrów nadsańskich" wzbogaca wcześniej realizowane szlaki dziedzictwa przyrodniczo – kulturowo - historycznego "Zielony Rower – Greenway – Bieszczady", "Extreme Bieszczady", "Śladami dobrego wojaka Szwejka", szlak ikon, szlak architektury drewnianej - o szlak tematyczny dotyczący historii II wojny światowej oraz ofertę turystyczną regionu. Adresatem nowego projektu są turyści preferujący turystykę aktywną, zainteresowani poznaniem dziedzictwa historycznego regionu, związanego z architekturą militarną zbudowaną na linii Sanu.

źródło informacji: Rynek turystyczny - pismo branży turystycznej; nr 3, marzec 2005


Międzynarodowe Targi Turystyczne ITB 2005 w Berlinie.
2005-03-22 20:32:44

W dniach 11-15 marca w Berlinie odbywały się Międzynarodowe Targi Turystyczne ITB 2005. Ta największa giełda turystyczna w Europie zgromadziła w tym roku rekordową liczbę wystawców, niemal ze wszystkich zakątków świata. Ekspozycjom i prezentacjom państw towarzyszyły specjalistyczne konferencje oraz seminaria.
Niezwykle ważne dla gospodarzy było uroczyste otwarcie targów. Spektakl połączony był z promocją organizowanych w 2006 roku przez Niemcy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.

Tegoroczne targi zapiszą się w pamięci kolejnym sukcesem Polski. Po raz drugi polskie stoisko narodowe otrzymało pierwsze miejsce dla najlepszego wystawcy. Przy ocenie pod uwagę brano kompetencję obsługi, imprezy towarzyszące prezentacji stoiska oraz kreatywność i ogólne wrażenie.

Województwo podkarpackie było jednym z wielu regionów Polski prezentujących się w pawilonie narodowym. Na stoisku Podkarpacia można było uzyskać pełną informację o atrakcjach turystycznych i przyrodniczych województwa, o bazie noclegowej, trasach turystycznych, zabytkach, uzdrowiskach, a także o możliwości najlepszego dojazdu do najbardziej popularnych miejsc w regionie.

Największą popularnością cieszyły się tematyczne szlaki turystyczne, a zwłaszcza Szlak Architektury Drewnianej, Szlak Ikon oraz szlaki rowerowe. Najbardziej poszukiwanymi materiałami były przewodniki, informatory oraz mapy województwa. Turyści indywidualni pytali również o uzdrowiska, zamki oraz dojazd do polecanych miejsc, a także jakość i cennik świadczonych usług. Natomiast podczas dni dla przedstawicieli branży turystycznej, tour operatorzy zainteresowani byli konkretną ofertą przyjazdową do naszego regionu dla grup zorganizowanych.

źródło informacji: www.podkarpackie.pl


XXIII Ogólnopolski Bieszczadzki Rajd Narciarski.
2005-02-24 09:06:41

Bieszczadzki Park Narodowy, Urząd Gminy Lutowiska oraz Bieszczadzka Grupa GOPR zapraszają na:

XXIII OGÓLNOPOLSKI BIESZCZADZKI RAJD NARCIARSKI, który odbędzie się w dniach 3-6 marca 2005




KOMITET ORGANIZACYJNY RAJDU:

  • Dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego
  • Naczelnik Bieszczadzkiej Grupy GOPR
  • Wójt Gminy Lutowiska
  • Ośrodek Informacyjno-Edukacyjny BdPN w Lutowiskach

KIEROWNICTWO RAJDU:

  • Jan Komornicki - Dyrektor BdPN - komandor Rajdu
  • Wojomir Wojciechowski - kierownik Rajdu
  • Stanisław Sieradzki - przewodnik, kierownik trasy 1
  • Jerzy Żak - przewodnik, kierownik trasy 2
  • Franciszek Adamczyk - przewodnik, kierownik trasy 3

CELE I ZAŁOŻENIA ORGANIZATORÓW RAJDU:

Propagowanie przyjaznych dla środowiska form turystyki zimowej, w tym tradycyjnych wędrówek narciarskich po szlakach górskich na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Niepowtarzalna zimowa sceneria i urok bieszczadzkich połonin będą sprzyjać poznawaniu piękna przyrody Karpat Wschodnich oraz wzajemnej integracji wszystkich uczestników Rajdu.

Szczegółowy program rajdu, trasy, karta zgłoszeniowa oraz pozostałe informacje na stronie: www.bieszczady.pl/skirajd



Nie żyje Zdzisław Beksiński.
2005-02-22 11:19:41

Znany malarz Zdzisław Beksiński został zamordowany w nocy z poniedziałku na wtorek w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie - poinformowała PAP stołeczna policja.

Zdzisław Beksiński, jeden z najwybitniejszych malarzy współczesnych, urodził się 24 lutego 1929 roku w Sanoku. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej (1952). Do roku 1955 pracował w budownictwie, potem powrócił do rodzinnego miasta i poświęcił się sztuce.

Początkowo zajmował się fotografią artystyczną i rysunkiem, a następnie malarstwem i rzeźbą. Pierwszym poważnym sukcesem artystycznym Beksińskiego stała się wystawa zorganizowana w Warszawie w roku 1964 roku przez znanego krytyka Janusza Boguckiego.

W latach 70. i 80. Beksiński stał się popularny zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego obrazy pokazywane były w prestiżowych galeriach na całym świecie, m.in. we Włoszech, Niemczech, Francji, Belgii i wielu innych krajach. Zdzisław Beksiński jako jedyny Europejczyk ma stałą ekspozycję w muzeum sztuki w japońskiej Osace.

Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Historycznego w Sanoku.

źródło informacji: www.gazeta.pl


Premierze, pomóż odbudować szkołę.
2005-02-15 08:51:34

KOMAŃCZA. W tym tygodniu samorząd wystąpi do premiera RP o pomoc w odbudowie szkoły w Komańczy, która 3 lutego częściowo spłonęła. Władze gminy liczą na pieniądze z rezerwy budżetowej państwa.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Komańczy w zeszłym tygodniu zaczęli uczęszczać na zajęcia. Lekcje odbywają się w tej części budynku, która najmniej ucierpiała w wyniku pożaru. Zajęcia w podstawówce odbywają się na zmiany. Jest to w przypadku tej szkoły szczególnie uciążliwe, gdyż dojeżdżają do niej uczniowie z odległych miejscowości. Gimnazjaliści są natomiast dowożeni do ośrodka rekolekcyjnego w Rzepedzi. Dla gminy jest to dodatkowe obciążenie finansowe. Jest jednak nadzieja, że za 2 - 3 tygodnie gimnazjaliści wrócą do swojej macierzystej szkoły. Wtedy też lekcje będą prowadzone na jedną zmianę. Remont szkoły już się rozpoczął.
Niestety, ekspertyza wykazała, że konieczna jest wymiana całej, aluminiowej, instalacji elektrycznej. Do wymiany pójdą też posadzki, które zostały zalane wodą w trakcie akcji gaśniczej. Stare wykładziny i płytki z tworzywa sztucznego zostały już zerwane. Szkoła jest obecnie intensywnie osuszana. W następnej kolejności zostanie odmalowana.
W usuwaniu skutków pożaru pomagali mieszkańcy Komańczy. Naczelnik Zakładu Karnego w Łupkowie skierował do pracy grupę skazanych. Brakuje jednak pieniędzy. Sama wymiana spalonego dachu pochłonie około 300 tys. zł. Z gminnej rezerwy budżetowej gmina może przeznaczyć na ten cel tylko 40 tys. zł.
Wojewoda podkarpacki obiecał wesprzeć starania gminy o pozyskanie pieniędzy z rezerwy budżetowej państwa. Marszałek województwa podkarpackiego dał nadzieję, że do pomocy przyłączy się również Sejmik Wojewódzki. Wiadomo już, że podkarpacki kurator oświaty sprezentuje szkole kompletnie wyposażoną pracownię komputerową. Szkolny sprzęt komputerowy spłonął podczas pożaru.

Dorota Mękarska


starsze aktualności

Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006


Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2023