...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Magiczne Bieszczady
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa
Werchowyna
Chata Smerek


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustianowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin

Rajd "Połoniny" 2010
04.07.2010

O tym, że Bieszczady najpiękniejsze są jesienią, nie trzeba nikogo przekonywać. Chyba nie ma osoby, która nie znałaby choć jednej zwrotki turystycznej piosenki. Na hasło "rajd studencki" wielu reaguje żywszym biciem serca. Wędrówka, piosenka i wielkie ognisko - wszystko już we wrześniu, oczywiście w cieniu połonin.

Radziejowa, tu zaplanowano ześrodkowanie
foto: P. Szechyński

Rajd "Połoniny" jest cykliczną imprezą organizowaną przez Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie. Odbywa się we wrześniu każdego roku w Bieszczadach. Jest adresowany głównie do studentów, jednak uczestnikami mogą być zarówno licealiści, jak i wiecznie młodzi turyści, którzy urodzin już nie obchodzą, a czasy akademickie mają dawno za sobą.

Od przeszło pół wieku przewodnicy SKPB z Warszawy prowadzą ludzi po górach, pokazując im najpiękniejsze i najbardziej urokliwe zakątki. Rajd "Połoniny" jest najstarszą imprezą organizowaną przez Koło, tym razem będzie to jego 51. edycja. Ześrodkowanie, czyli spotkanie wszystkich uczestników, odbędzie się 25 września na polanie w miejscu nieistniejącej dziś wsi Radziejowa koło Stężnicy na południowy wschód od Baligrodu. Trasy nie są jeszcze znane; wiadomo, że będą prowadzić po bieszczadzkich szlakach i skrzyżują się w Radziejowej. Najlepiej śledzić informacje na rajdowej stronie internetowej (www.skpb.waw.pl/wyjazdy/poloniny/2010.html) - dzięki temu będzie można wybrać optymalną dla siebie trasę, odpowiednio długą, urozmaiconą oraz dostosowaną do własnych możliwości.

Radziejowa
foto: P. Szechyński

Ześrodkowanie rajdu co roku odbywa się w innym miejscu. Ostatnio była to Wola Michowa, wcześniej Solinka, a na przestrzeni ostatnich 50 lat między innymi również Wetlina, Dwernik i Duszatyn. Choć co rok pojawiają się inne atrakcje,to jednak każdy rajd rządzi się tymi samymi, odwiecznymi prawami. Wiąże się to z szeregiem zwyczajów oraz rytuałów obecnych podczas spotkania wszystkich uczestników. Zazwyczaj każdej edycji przyświeca myśl przewodnia, hasło lub symbol. Co to oznacza dla uczestników? Z pewnością będą do niej nawiązywać nazwy i programy tras. Wieczorem przy wspólnym ognisku każdą z grup czeka tzw. wykon na zadany temat, czyli autoprezentacja (w dowolnej formie, zwykle zabawnej, choć niekiedy zrozumiałej tylko dla wykonawców).

Radziejowa, widok na Horb
foto: P. Szechyński

Najważniejsze podczas ześrodkowania jest właśnie wielkie ognisko, które płonie cały czas i przy którym miejsca wystarczy dla wszystkich. Ognisko płonie po to, by wytrwać przy nim do rana i śpiewać "turystyczne pieśni stare" przy akompaniamencie gitar. W międzyczasie odbywają się zabawy oraz konkursy, w których - dzięki uprzejmości sponsorów - można wygrać atrakcyjne nagrody. Nocne śpiewogranie umila dodatkowo kubek gorącego "gluta", obowiązkowo z bakaliami ("glut" to popularna nazwa kisielu gotowanego w wielkim garze w ilości wystarczającej do nakarmienia wszystkich uczestników). Najciekawszym rajdowym zwyczajem, wzbudzającym tyleż emocji co kontrowersji, jest "czołg", który najczęściej kończy się w strumieniu ("strumolu", jeśli chcemy trzymać się terminologii rajdowej). Jest to zabawa - choć może trafniej byłoby określić go mianem wyczynu lub temu podobnych - która odbywa się w niedzielę rano i polega na przetaczaniu się w stronę najbliższej płynącej wody. Jak to wygląda? Śmiałkowie kładą się na ziemi w szeregu, blisko siebie, po czym kolejno turlają się po swoich grzbietach w określonym kierunku. Ruch przypomina posuwającą się gąsienicę czołgu, stąd nazwa. Im więcej błota i innych "atrakcji" po drodze, tym lepiej. Wygrywa ten, kto pierwszy znajdzie się w "strumolu".

O SKPB

Radziejowa
foto: P. Szechyński

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Warszawie jest organizacją zrzeszającą zapaleńców-miłośników gór, którzy nie dość, że kochają po nich wędrować, to jeszcze chcą je pokazywać innym. Koło powstało w 1957 r. (niedawno świętowało pięćdziesięciolecie), w tym czasie uprawnienia zdobyło ponad 600 przewodników. Obecnie jest organizacją pożytku publicznego. Oprócz Rajdu "Połoniny" SKPB Warszawa organizuje m.in. coroczny Rajd "Beskid Niski" (w długi weekend majowy) oraz Akcję "Lato", w ramach której przewodnicy prowadzą obozy wędrowne przeważnie w Karpatach, lecz także w innych górach - zarówno w Polsce, jak i za granicą. Koło prowadzi również otwartą dla wszystkich chatkę w Teodorówce koło Dukli oraz bazę namiotową w Regetowie - obie w Beskidzie Niskim.

Radziejowa, droga na Horb
foto: P. Szechyński

Kto choć raz wziął udział w studenckim rajdzie, ten pewnie pojedzie znów i znów. Uczestnikami są zwykle miłośnicy śpiewania przy ognisku, wędrowania i podziwiania górskich panoramek. Co niektórzy zarażają się ideą rajdowania tak mocno, że trafiają na kurs przewodnicki. Pewien kursant powiedział kiedyś, że dawniej chłopcy stawali się mężczyznami w wojsku - dziś wystarczy im kurs w SKPB. Jest sporo racji w tym stwierdzeniu, ponieważ zanim zacznie się prowadzić rajdowe trasy, trzeba nauczyć się chodzić po nocy po szlakach i krzakach, mając do dyspozycji mapę, kompas oraz własną orientację w terenie. Na tym polega kurs przewodnicki - na kilometrach wydeptanych tras i godzinach spędzonych nad mapą. Jednak po żmudnych zmaganiach w końcu nadchodzi wrzesień, gdy świeżo upieczony przewodnik wyrusza z grupą rajdową na własną trasę, na bieszczadzki trakt.

"Glut" i "strumol" to tylko wierzchołek góry lodowej - udział w rajdzie wiąże się z przyswojeniem sobie podstawowego słownictwa slangu przewodników beskidzkich. Można się spotkać z określeniami, które brzmią jakby po polsku, ale nie do końca wiadomo, co oznaczają. Dobrze jest uczestniczyć w rajdzie i jednocześnie r o z u m i e ć, co zostanie powiedziane. Niżej przedstawiam kilka podstawowych terminów, z jakimi można spotkać się podczas rajdu: "krzal" (gęsto rosnące krzaki); "kosić jara" (pokonać jar, czyli wąwóz, najkrótszą drogą poprzez zejście w dół, a następnie wejście do góry); "beton" (pasztet), "strzelić buraka" lub "zburaczyć" (zgubić się).

***

Studenckie Koło Przewoników Beskidzkich w Warszawie zaprasza wszystkich kochających Bieszczady na 51. Rajd "Połoniny" 2010. Przewodnicy dołożą starań, aby czas spędzony w górach na długo pozostał w pamięci i sprawiał, by chciało się w nie wracać. Organizatorzy zapraszają na pysznego "gluta", ciepłą herbatę i niezapomniany czołg. Do zobaczenia w Radziejowej!

Szczegółowych informacji szukaj na www.skpb.waw.pl.

tekst: Joanna Stachowiak

Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006


Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2023