...Bieszczady Serwis - strona dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Gospodarstwo Aleksa
Werchowyna
Chata Smerek
Magiczne Bieszczady
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustianowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin
Aktualności wydawnicze.

Bieszczady - nowa mapa wyd. Compass.
2008-07-03 15:34:18

Mapa Bieszczady 2008 Nakładem wydawnictwa Compass ukazało się 9 już wydanie mapy turystycznej "Bieszczady" w skali 1: 50000.

Jest to zaktualizowane i poprawione wydanie mapy obejmującej jeden z najpopularniejszych górskich rejonów Polski. Na dwustronnej, cieniowanej mapie przedstawiono obszar sięgający po Lesko i Ustrzyki Dln. na północy, Komańczę na zachodzie oraz granicę ze Słowacją i Ukrainą na południu i wschodzie, szlaki piesze i rowerowe, ścieżki przyrodnicze i dydaktyczne, dokładna klasyfikacja kościołów i cerkwi, informacje turystyczne, czasy przejść szlaków.

Na mapie znajduje się obszerna baza noclegowa w Bieszczadach: od hoteli począwszy, po chatki studenckie oraz bazy namiotowe. Rozbudowany schemat szlaków turystycznych (czasy przejścia). Nazewnictwo uzupełniono w oparciu o badania Wojciecha Krukara.

Mapa konsultowana przez przewodników ze Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty" z Sanoka oraz z krakowskiego Studenckiego Koła Przewodników Górskich.
Mapa posiada siatkę GPS. Dostępna również w wersji na CD i do programu Treek Buddy na telefon komórkowy z modułem GPS.

Tytuł: Bieszczady
Rok wydania: 06'2008
Wydanie: 9
Wydawca: Compass Kraków
Skala: 1:50 000
ISBN: 978-83-60240-52-6


Nocne niebo śpiewa aniołami.
2008-05-06 13:41:34

Nocne niebo śpiewa aniołami Z wielką przyjemnością zawiadamiamy, że 5 maja 2008 - dokładnie w dzień urodzin autorki - ukazał się nowy tomik wierszy Wiesławy Kwinto - Koczan "NOCNE NIEBO ŚPIEWA ANIOŁAMI". Kilkadziesiąt nowych wierszy - niektóre znane czytelnikom ze strony internetowej autorki, a także te śpiewane przez Małżeństwo z Rozsądku - oraz twarda oprawa składa się na to długo oczekiwane wydanie.

"Może najbardziej spektakularnym cyklem o miłości autorki, Wiesławy Kwinto-Koczan, do przyrody, otoczenia wiejskiego i najprostszych gestów, jest cykl bieszczadzki w najnowszym tomiku wierszy tej autorki. Ileż wielkiego uroku, ekwilibrystyki słów i skojarzeń mieści ten cykl. Tu bukowe cienie schodzą w doliny, noc rozświetla snop iskier, pod Soliną wzgórza "poszły na wieczorne nieszpory", a zapora błyszczy "światełkami jak paciorki różańca." Tu słychać granie na źdźbłach trawy, "choć zabrakło dyrygenta", tu Chrystus bieszczadzki trzyma w dłoni kij sękaty, lśnią pagórki Łopienki, trwa poszukiwanie człowieka, "co się zgubił".

(...) Cały ten cykl jest urokliwy, gra na strunach duszy bardziej niż rzeczywistości codziennej, chwyta tony wysokie i jakby nie z tego świata. Piękne są obrazy wilków, kobiet bieszczadzkich (które autorka nazywa ziemskimi aniołami), starych buków, nocnego nieba i nocy sierpniowej.

(...) W różnorodnym wachlarzu propozycji utworów tej bardzo ciekawej poetki, niezwykle utalentowanej, mieszczą się jeszcze akcenty silniejszych drgnień serca. To zdradza osobowość poetki, jeżeli można tę osobowość odbierać przez podmiot liryczny wierszy: pełną empatii, otwarcia na drugiego człowieka, najchętniej przebywającego wśród przyrody. Owszem, autorka zdradza się z jednym kontekstem urbanistycznym, z Toruniem, który opisuje poprzez obrazy listopadowe. Ale właśnie to samoujawnienie się, każe dziwić się, że poetka, mieszkanka Torunia, choć dalece błądzi cały czas, przez wszystkie prawie wiersze, po miejscach najbardziej egzotycznych kraju, szczególnie po Bieszczadach, w istocie rzeczy przebywa w dużym ośrodku ludnościowym. Czym to wytłumaczyć? Gdzie tkwi źródło jej postawy? Jak należy to rozumieć? Może autorka to rozświetli w następnym zbiorku swoich wierszy, pewnie jeszcze lepszym i składniejszym.

(...) W każdym razie na tym już etapie sztuki poetyckiej Kwinto-Koczan zasługuje na miano poetki niezwykle zdolnej, oryginalnej i dostarczającej niezwykłych doznań estetycznych. Niby technika wierszowania tradycyjnego, obecność tu i ówdzie rymów, sylabizm nie powinny wróżyć nic dobrego, a tu nie: wszystko, choćby najbardziej tradycyjne, podane ze smakiem, ze spontanicznością, z wielką mądrością i wielkim sensem. Niech każdy czytelnik tego szuka w tomiku na własną odpowiedzialność."

Stanisław Stanik - poeta, dziennikarz, krytyk literacki

Tytuł: Nocne niebo śpiewa aniołami
Autor: Wiesława Kwinto-Koczan
Rok wydania: 2008
Ilość stron: 80, oprawa twarda
Format: 12,5 x 19,5cm
ISBN: 978-83-920788-5-2

Zapraszamy na stronę internetową autorki: www.kwinto.com/wuka.htm oraz zachęcamy do kontaktu pod adresem: wieslawakwinto@o2.pl


Przystanek Bieszczady.
2008-04-27 12:38:19

Przystanek Bieszczady Nakładem wydawnictwa Libra, ukazała się nowa książka A. Potockiego.

Tytuł: Przystanek Bieszczady
Autor: Andrzej Potocki
Rok wydania: 2008
Wydanie: pierwsze, Rzeszów 2008
Ilość stron: 208, oprawa twarda
Format: 137 x 205mm
ISBN: 978-83-89183-34-7

Andrzej Potocki, dziennikarz, poeta ipublicysta, wiele lat mieszkał w Bieszczadach i wydarzenia, którym nadał literacki kształt w swoich opowiadaniach, przeżył osobiście lub zetknął się z ich uczestnikami. Opowiedział nam "swoje Bieszczady", októrych pisze, że "to wciąż tajemnica bolesna", ale zpewnością każdy Czytelnik znajdzie tu coś dla siebie: świadectwo historii (Z archiwum Chrynia, Zbrodnia NKWD w Lesku), interesującą relację (Przerwany lot), wstrząsający ludzki los (Odyseja po bieszczadzku), ciekawego bohatera (Poeta), atmosferę, którą zapamiętał zmłodości (Przystanek Bieszczady), ale też doskonały język ipoczucie humoru. Jest to książka dla miłośników Bieszczadów i dobrej literatury, którą Autor kończy zdaniem: Tak więc moje Bieszczady to także tajemnica radosna.

Tytuły opowiadań:

1.Przystanek Bieszczady
2.Plaża nieboszczyków
3.Byli , minęli
4.Sprofanowane sacrum
5.Dwa ostrza miecza
6.Tragedia Terki
7.Zbrodnia NKWD w Lesku
8.Z archiwum "Chrynia"
9.Odyseja po Bieszczadzku
10.Ruski bachor
11.Poeta
12.Syberyjska młodość Heleny Michajłowny
13.Pies mojego dzieciństwa
14.O tym jak we śnie obciąłem sobie ucho
15.Bydlęcy żywot Teodora S.
16.Jednonogi
17.Krzyż
18.Strzeżcie się fałszywych proroków
19.Przerwany lot
20.Moje Bieszczady

Z Przedmowy Katarzyny Fornal:

Przystanek Bieszczady to jedna z wielu książek autora, ale zapewne pierwsza z tak wszechstronnym spojrzeniem na rzeczywistość, w którym wyczucie historycznej osnowy jest idealnie scalone z bardzo indywidualnym potraktowaniem losu człowieka - bohatera i zarazem ofiary dziejowej zawieruchy. Bardzo dojrzałe i skrupulatne udokumentowanie wzajemnego przenikania stanowi udaną próbę pokazania prawdy, ale także jest polem dla stawiania wielu trudnych pytań na drodze do zrozumienia.


Przekształcenia krajobrazu wiejskiego Bieszczadów Wysokich.
2008-03-14 17:40:28

Przekształcenia krajobrazu wiejskiego Nakładem IGiPZ PAN ukazała się praca Przekształcenia krajobrazu wiejskiego Bieszczadów Wysokich w ciągu ostatnich 150 lat. Publikacja została opracowana w ramach projektu badawczego KBN

Tytuł: Przekształcenia krajobrazu wiejskiego Bieszczadów Wysokich w ciągu ostatnich 150 lat
Autor: Jacek Wolski
Rok wydania: 2007
Wydanie: Prace Geograficzne IGiPZ PAN, 214, 2007, 228s.
ISBN: 978-83-87954-97-7, PL-ISSN 0373-6547

Dystrybucja i sprzedaż detaliczna:
Dział Wydawnictw IGiPZ PAN
ul. Twarda 51/55, 00-818 Warszawa
tel.: (0-22) 697-88-59; fax: (0-22) 620-62-21
e-mail: wydawnictwa.igipz@twarda.pan.pl
cena: 30zł.

Odpływ ludności z terenów mniej urodzajnych jest zjawiskiem spotykanym niemal na całym świecie. W Europie występuje powszechnie w strefie śródziemnomorskiej i dotyczy zwłaszcza regionów górskich i wybrzeży, czyli tzw. obszarów marginalnych. To długotrwałe wyludnienie i jego następstwa warunkowane jest zespołem czynników przyrodniczych i społeczno-ekonomicznych. Inny charakter mają zmiany w środowisku geograficznym, wywołane gwałtownym przerwaniem antropopresji. W Polsce procesy te widoczne są najsilniej w Bieszczadach Zachodnich, gdzie w wyniku masowego wysiedlenia ludności w latach 40. XX w. » (patrz ryc. 1), względnie wyrównany i ustabilizowany przepływ materii, energii i informacji między układem krajobrazowym i społeczeństwem spadł do zera i rozpoczął się proces relaksacji.

Interesujące jest pytanie, czy naturalne dążenie przyrody do eliminacji efektów działalności człowieka może doprowadzić do zatarcia wszelkich pozostałości po formowanych przez kilka wieków układach antropogenicznych? Według F. Kienasta aktualny krajobraz jest tylko chwilowym stanem w całej historycznej ewolucji. Także O. Berninger twierdzi, że "obecny krajobraz jest "migawkowym zdjęciem" w jego zmiennym [...], nie zakończonym rozwoju." Zdaniem P. Trojana, zmiany w obrębie najmniejszych jednostek typologicznych nie mają znaczącego wpływu na całą strukturę wewnętrzną, która po zaniku antropopresji może powrócić do stanu pierwotnego. Zmiany można wówczas określić jako przejściowe, a układy antropogeniczne - niestabilne. Innego zdania jest M. Dobrowolska, pisząc że "[...] społeczeństwo pozostawia w krajobrazie w każdym okresie historycznym obraz swej epoki, ściślej mówiąc obraz swego sposobu przystosowania do warunków siedliska", składający się z "elementów przetrwałych i reliktów krajobrazowych nie związanych z życiem dzisiejszym". Także Z. Myczkowski stwierdza, że każdy krajobraz zachował w jakimś stopniu ślady lub elementy po swojej historycznej ewolucji. Łącznie tworzą one tradycję i kulturę miejsca (czynniki związane z całokształtem nawarstwień historycznych i mające swój aktualny wyraz w krajobrazie) oraz kanon, czyli formę (obraz) miejsca o obecnej lub źródłowo udokumentowanej postaci postrzeganej przez człowieka. [...]

[...] Za podstawowe kryterium wyboru obiektu badawczego uznano jego możliwie wysoką reprezentatywność przynajmniej dla Bieszczadów Wysokich, która powinna dotyczyć przede wszystkim: historycznej organizacji przestrzeni, kultury materialnej dawnych mieszkańców, form i natężenia wtórnej antropopresji oraz warunków abiotycznych i biotycznych. Założono także, że wybrany obszar musi obejmować pełne spektrum działalności antropogenicznej - zarówno w sensie przestrzennym, jak i funkcjonalnym. Powyższe kryteria spełniają trzy dawne bieszczadzkie wsie: Berehy Górne, Nasiczne i Caryńskie » (patrz ryc. 2).

Przedstawione powyżej poglądy i założenia oraz wyniki wcześniejszych badań terenowych autora stały się podstawą do sformułowania głównych hipotez roboczych:

  • 1. Przekształcenia wszystkich labilnych komponentów środowiska, jakie zaszły po 1946 r., są bezpośrednim lub pośrednim następstwem wysiedlenia ludności.
  • 2. W dawnym krajobrazie wiejskim Bieszczadów zachowały się obiekty i formy oraz zachodzą procesy i zjawiska będące pozostałościami lub współczesnymi konsekwencjami historycznej ewolucji tego krajobrazu.

» Szerszy opis ksiazki (okładka, spis treści, streszczenie, kilka ilustracji)

źródło: J. Wolski



» starsze pozycje «

Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006


Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2023