...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa
Werchowyna
Chata Smerek
Magiczne Bieszczady


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustianowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin

» Trasy samochodowe | Śladem cerkwi

Wycieczka samochodowa śladem cerkwi

Będąc w Bieszczadach warto zaplanować sobie zwiedzanie jakże charakterystycznych i ważnych kulturowo dla tego regionu obiektów sakralnych jakimi są cerkwie. Największe skupisko zachowanych i użytkowanych do dziś cerkwi (głównie jako kościoły rzymskokatolickie) znajduje się na odcinku obwodnicy pomiędzy Ustrzykami Górnymi a Ustrzykami Dolnymi a więc niejako na pograniczu Bieszczadów i Gór Sanocko-Turczańskich. Większość z tych obiektów ulokowana jest się głównej drodze, do kilku będzie trzeba nieznacznie zboczyć, jednak na pewno warto poświęcić kilka godzin na taką wycieczkę - o ile kogoś interesują pamiątki i zabytki architektury sakralnej.

Hoszów - cerkiew Hoszów. Cerkiew na planie krzyża greckiego
foto: P. Szechyński

Odległość pomiędzy Ustrzykami Górnymi a Dolnymi to blisko 50 km, do tego trzeba dołożyć 25-30 km na dojechanie do cerkwi znajdujących się dalej od drogi. Całość nie powinna przekroczyć 80 km.

Zakładając, że wycieczkę rozpoczynamy w Ustrzykach Górnych, należy trasą obwodnicy skierować się na Lutowiska i Czarną. Po minięciu Pszczelin, Stuposian i Procisnego, na 15 km trasy będzie skrzyżowanie oraz drogowskaz w lewo na Zatwarnicę. Tu należy skręcić, będzie to pierwsze miejsce gdzie trzeba zjechać z głównej drogi, a później na nią powrócić. Po przejechaniu Dwerniczka oraz Dwernika, kierujemy się do miejscowości Chmiel (9 km). Po wjechaniu do Chmiela, po krótkim czasie będzie można zauważyć pierwszy cel wycieczki: cerkiew pw. św. Mikołaja z roku 1904. Cerkiew znajduje sie tuż przy drodze, po jej lewej stronie, nie sposób nie zauważyć. Na teren cerkwi wchodzi się przez furtkę, sama cerkiew jest zamknięta, za wyjątkiem nabożeństw, które odbywają się w każdą niedzielę. Obok cerkwi stary przycerkiewny cmentarz oraz niegdyś oparta o tylną ścianę cerkwi a dziś ładnie wyeksponowana płyta nagrobna Fieronii Orlickiej z 1641 roku z inskrypcjami w języku starocerkiewnym. Cerkiew w Chmielu zasłynęła również z innego powodu - została wykorzystana (oraz pobliskie zabudowania) podczas kręcenia "Pana Wołodyjowskiego" J. Hoffmana - więcej na ten temat: Bieszczady w filmie. Szerszy opis świątyni: Cerkiew w Chmielu.

Smolnik, cerkiew bojkowska z 1791r Smolnik, cerkiew bojkowska z 1791r.
foto: Justyna Szechyńska

Powrót na trasę obwodnicy tą samą drogą. Na skrzyżowaniu należy skręcić w lewo i nie rozpędzać się zbytnio, ponieważ po niecałym kilometrze, po prawej stronie drogi dojrzymy na wzgórzu kolejną cerkiew. Przy drodze będzie tabliczka z napisem "Zespół krajobrazowo-historyczny "Smolnik - wieś", a kawałek dalej tabliczka Szlaku Architektury Drewnianej i betonowa droga do cerkwi (w prawo, 1200 m). Zachowała się tu cerkiew bojkowska św. Michała Archanioła z 1791 roku, wpisana na listę dziedzictwa kultury UNESCO. Jest to najstarsza tego typu cerkiew w Polsce zachowana na pierwotnym miejscu. Cerkiew zachowana jest w doskonałym stanie, obok niewielki stary cmentarz. Więcej: Cerkiew w Smolniku n.Sanem

Wracamy do samochodu, kierując się na Lutowiska (w samych Lutowiskach ciekawy kościół, po prawej stronie drogi, dawny cmentarz po lewej oraz kirkut - 200 m od szosy po prawej stronie), które mijamy i wspinamy się najpierw nieco pod górę, potem zjazd w dół. Miniemy po lewej kamieniołom, jeszcze kilka kilometrów i dojeżdzamy do Czarnej Górnej. Na początku Czarnej będzie drogowskaz w prawo na Lipie, Bystre i Michniowiec i tam właśnie należy skręcić. Dobrze dla łatwiejszej orientacji mieć przy sobie mapę. Po minięciu Lipia dojeżdzamy do rozwidlenia.

Cerkiew Michniowiec Cerkiew w Michniowcu
foto: P. Szechyński

W prawo droga prowadzi do Michniowca, gdzie znajduje się kolejny cel wycieczki: cerkiew w Michniowcu z 1863r zbudowana na planie ośmioboku. Cerkiew znajduje sie pod koniec wsi, na wzgórzu po lewej stronie drogi, będzie widoczna. Obok dzwonnica. W Michniowcu rzucają się również w oczy przydrożne krzyże, których jest tu sporo.

Tą samą drogą należy wrócić do rozwidlenia i skierować się tym razem na Bystre. Droga miejscami kiepska, wyrwy w asfalcie, żwir. Przejeżdżamy niemal całe Bystre i tuż przy końcu wsi ujrzymy po prawej stronie drogi przepiękną cerkiew z 1902 r. w ukraińskim stylu narodowym, pod wezwaniem Michała Archanioła. Obok cerkwi (po przeciwnej stronie drogi) cmentarzyk z kamiennymi nagrobkami. Więcej: Cerkiew w Bystrem

Cerkiew Czarna Cerkiew w Czarnej
foto: P. Szechyński

Ta samą trasą wracamy do głównej drogi czyli do Czarnej. W Czarnej zobaczyć można dośc ciekawą cerkiew z roku 1834 (ob. kościół) pw. św. Dymitra. Obiekt znajduje się przy drodze do Czarnej Dolnej. Ciekawostką, której nie spotkamy w żadnej innej bieszczadzkiej cerkwi jest drewniana fasada zwieńczona trójkątnym szczytem. Szczyt wspiera sie na 6 kolumnach, które imitują murowane kolumny doryckie - w rzeczywistości wykonane są z drewna.

Z Czarnej kierujemy się dalej na północ. Już po 4 km dojeżdzamy do wsi Żłobek, gdzie po prawej stronie drogi znajduje się kolejna interesująca cerkiew. Jest to cerkiew Narodzenia NMP z 1830 roku, która obecnie służy jako kościół rzymskokatolicki. Bardzo charakterystyczny wygląd. Ze Żłobka kierujemy sie do następnej wioski, którą będzie Rabe - tu również ciekawa Cerkiew w Rabem tuż przy drodze, po jej prawej stronie. Wewnątrz można obejrzeć ikony z rozebranej w 1980 roku cerkwi w Lutowiskach.

Równia, przepiękna cerkiew z I poł XVIIIw Równia, przepiękna cerkiew z I poł XVIIIw.
foto: P. Szechyński

Z Rabego, po minięciu Zadwórza dojeżdzamy do Hoszowa, gdzie po prawej stronie, na wzgórzu znajduje się przepiekny obiekt jaką jest hoszowska cerkiew. Po betonowych schodach wspinamy się do góry i wchodzimy na teren cerkwi. Ten bardzo ładny obiekt powstał w roku 1930 a zbudowano go na planie krzyża greckiego.

Więcej: Cerkiew w Hoszowie

Z Hoszowa powrót ok.3 km tą samą drogą do najbliższego skrzyżowania, na którym należy skręcić w prawo na Hoszowczyk i Równię - dwa kolejne cele naszej wycieczki.

Cerkiew w Hoszowczyku znajduje sie po prawej stronie drogi, będzie widoczna z daleka, stojąca na wzgórzu - należy skręcić w dróżkę w prawo i można dojechać niemal pod samą cerkiew (kilkadziesiąt metrów). Jest to cerkiew Narodzenia NPM z 1926 r. Kolejną wioską za Hoszowczykiem będzie Równia. Cerkiew znajduje się niemal w centrum, po prawej stronie drogi - należy dojechać około 150 m wąską dróżką. Przed cerkwią znajduje się parking. Jest to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów na tym terenie. Niewielka, ale niesamowicie piękna znajdująca się tu cerkiewka powstała w I połowie XVIII wieku. Obecnie służy jako kościół. Zdecydowanie warto ten obiekt zobaczyć - również wewnątrz. Równia jest ostatnim celem naszej wycieczki, stąd albo wracamy trasą obwodnicy do Ustrzyk Górnych, albo jedziemy dalej, gdzie po kilku kilometrach wjedziemy do Ustrzyk Dolnych.

Żłobek cerkiew Cerkiew w Żłobku (Żołobek)
foto: P. Szechyński

Wspomniane tutaj cerkiewki nie są oczywiście wszystkimi tego typu obiektami na tym terenie, jest to jednak największe ich skupisko, pozwalające na zwiedzenie w kilka godzin. Z kilku innych bieszczadzkich cerkwi, na szczególną uwagę zasługują jeszcze m.in. cerkwie w Turzańsku i Rzepedzi (Rzepedź-wieś), jedyne zachowane cerkwie w stylu wschodniołemkowskim (typ północno-wschodni, wariant bezwieżowy) oraz w Szczawnem i Radoszycach (wariant wieżowy). Szczegółowe opisy większości cerkwi:

cerkwie drewniane
cerkwie murowane

Warto również zwrócić uwagę na dawne cmentarze, znajdujące się na ogół przy cerkwiach, miejscach po cerkwiach oraz na terenie dawnych wsi. Więcej na ten temat wraz z opisami cmentarzy: cmentarze w Bieszczadach

Zdjęcia wyżej wymienionych oraz pozostałych cerkwi regionu, znajdują się w naszej galerii: Cerkwie w Bieszczadach - zdjęcia

P. Szechyński

Bystre cerkiew Cerkiew w Bystrem
foto: P. Szechyński
Rabe cerkiew Cerkiew w Rabem nocą
foto: P. Szechyński
Jałowe cerkiew Cerkiew w Jałowem k. Ustrzyk Dolnych
foto: P. Szechyński
Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006

 

Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2024