...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady

» Trasy samochodowe | Śladem cerkwi

Wycieczka samochodowa śladem cerkwi

Będąc w Bieszczadach warto zaplanować sobie zwiedzanie jakże charakterystycznych i ważnych kulturowo dla tego regionu obiektów sakralnych jakimi są cerkwie. Największe skupisko zachowanych i użytkowanych do dziś cerkwi (głównie jako kościoły) znajduje się na odcinku obwodnicy pomiędzy Ustrzykami Górnymi a Ustrzykami Dolnymi a więc niejako na pograniczu Bieszczadów i Gór Sanocko-Turczańskich. Większość z tych obiektów znajduje się przy głównej drodze, do kilku będziemy musieli nieznacznie zboczyć, jednak na pewno warto poświęcić kilka godzin na taką wycieczkę.

Hoszów - cerkiew Hoszów. Cerkiew na planie krzyża greckiego
foto: P. Szechyński

Odległość pomiędzy Ustrzykami Górnymi, a Dolnymi to blisko 50km, do tego będziemy musieli dołożyć 25-30km na dojechanie do cerkwi znajdujących się dalej od drogi. Całość nie powinna przekroczyć 80km.

Zakładając, że wycieczkę rozpoczynamy w Ustrzykach Górnych, należy trasą obwodnicy skierować się na Lutowiska i Czarną. Po minięciu Pszczelin, Stuposian i Procisnego, na 15km trasy napotkamy skrzyżowanie oraz drogowskaz w lewo na Zatwarnicę. Skręcamy, będzie to pierwsze miejsce gdzie musimy zjechać z głównej drogi, a później na nią powrócić. Przejeżdzamy Dwerniczek, oraz Dwernik i kierujemy się do miejscowości Chmiel (9 km). Po wjechaniu do Chmiela, po krótkim czasie zauważymy pierwszy cel naszej wycieczki - cerkiew pw. św. Mikołaja z roku 1904. Cerkiew znajduje sie tuż przy drodze, po jej lewej stronie - nie sposób nie zauważyć. Na teren cerkwi wchodzimy przez furtkę, sama cerkiew jest zamknięta, za wyjątkiem nabożeństw, które odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 10:00. Obok cerkwi stary przycerkiewny cmentarz, oraz oparta o tylną ścianę cerkwi płyta nagrobna z 1641 roku z inskrypcjami w języku starocerkiewnym, oraz herbem Sas. Cerkiew w Chmielu zasłynęła również z innego powodu - została wykorzystana (oraz pobliskie zabudowania) podczas kręcenia "Pana Wołodyjowskiego" J. Hoffmana - więcej na ten temat: Bieszczady w filmie. Szerszy opis: Cerkiew w Chmielu.

Smolnik, cerkiew bojkowska z 1791r Smolnik, cerkiew bojkowska z 1791r.
foto: Justyna Szechyńska

Wracamy na trasę obwodnicy tą samą drogą. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i nie rozpędzamy się zbytnio, ponieważ po niecałym kilometrze, po prawej stronie drogi dojrzymy na wzgórzu kolejną cerkiew. Przy drodze będzie tabliczka z napisem "Zespół krajobrazowo-historyczny "Smolnik - wieś", a kawałek dalej tabliczka Szlaku Architektury Drewnianej i betonowa droga do cerkwi (w prawo, 1200m). Zachowała się tu cerkiew bojkowska św. Michała Archanioła z 1791 roku. Jest to najstarsza tego typu cerkiew w Polsce zachowana na pierwotnym miejscu. Cerkiew zachowana jest w doskonałym stanie (obecnie w remoncie), obok niewielki stary cmentarz. Więcej: Cerkiew w Smolniku n.Sanem

Wracamy do samochodu, kierując się na Lutowiska (w samych Lutowiskach ciekawy kościół, po prawej stronie drogi, dawny cmentarz po lewej oraz kirkut - 150m od szosy po prawej stronie), które mijamy i wspinamy się najpierw nieco pod górę, potem zjazd w dół. Miniemy po lewej kamieniołom, jeszcze kilka kilometrów i dojeżdzamy do Czarnej Górnej. Na początku Czarnej szukamy drogowskazu w prawo na Lipie, Bystre i Michniowiec, dobrze dla łatwiejszej orientacji mieć przy sobie mapę. Mijamy Lipie i dojeżdzamy do rozwidlenia.

Cerkiew Michniowiec Cerkiew w Michniowcu
foto: P. Szechyński

W prawo dojedziemy do Michniowca, gdzie znajduje się kolejny nasz cel: cerkiew w Michniowcu z 1863r zbudowana na planie ośmioboku. Cerkiew znajduje sie pod koniec wsi, na wzgórzu po lewej stronie drogi, będzie widoczna. Obok dzwonnica. W Michniowcu rzucą nam się również w oczy przydrożne krzyże, których jest tu bardzo dużo.

Tą samą drogą wracamy do rozwidlenia i kierujemy się tym razem na Bystre. Droga miejscami kiepska, wyrwy w asfalcie, żwir. Przejeżdżamy niemal całe Bystre i tuż przy końcu wsi ujrzymy po prawej stronie drogi przepiękną cerkiew z 1902r w ukraińskim stylu narodowym, pod wezwaniem Michała Archanioła. Obok cerkwi (po przeciwnej stronie drogi) cmentarzyk z kamiennymi nagrobkami. Więcej: Cerkiew w Bystrem

Cerkiew Czarna Cerkiew w Czarnej
foto: P. Szechyński

Ta samą trasą wracamy do głównej drogi czyli do Czarnej. W Czarnej zobaczyć można dośc ciekawą cerkiew z roku 1834 (ob. kościół) pw. św. Dymitra. Obiekt znajduje się przy drodze do Czarnej Dolnej. Ciekawostką, której nie spotkamy w żadnej innej bieszczadzkiej cerkwi jest drewniana fasada zwieńczona trójkątnym szczytem. Szczyt wspiera sie na 6 kolumnach, które imitują murowane kolumny doryckie - w rzeczywistości wykonane są z drewna.

Z Czarnej kierujemy się dalej na północ. Juz po 4km dojeżdzamy do wsi Żłobek, gdzie po prawej stronie drogi ujrzymy kolejną ciekawą cerkiew. Jest to cerkiew Narodzenia NMP z 1830 roku, obecnie służy jako kościół rzymskokatolicki. Ze Żłobka kierujemy sie do następnej wioski, którą będzie Rabe - tu również ciekawa Cerkiew w Rabem tuż przy drodze, po jej prawej stronie. Wewnątrz można obejrzeć ikony z rozebranej w 1980 roku cerkwi w Lutowiskach.

Równia, przepiękna cerkiew z I poł XVIIIw Równia, przepiękna cerkiew z I poł XVIIIw.
foto: P. Szechyński

Z Rabego, po minięciu Zadwórza dojeżdzamy do Hoszowa, gdzie po prawej stronie, na wzgórzu ujrzymy przepiekny obiekt jaką jest hoszowska cerkiew. Po betonowych schodach wspinamy się do góry i wchodzimy na teren cerkwi. Ten bardzo ładny obiekt powstał w roku 1930, a zbudowano go na planie krzyża greckiego.
Więcej: Cerkiew w Hoszowie

Z Hoszowa wracamy ok.3 km tą samą drogą (innej zresztą nie ma) do najbliższego skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo na Hoszowczyk i Równię - dwa kolejne cele naszej wycieczki.

Cerkiew w Hoszowczyku znajduje sie po prawej stronie drogi, będzie widoczna z daleka, stojąca na wzgórzu - należy skręcić w dróżkę w prawo i można dojechać niemal pod sama cerkiew (kilkadziesiąt metrów). Jest to cerkiew Narodzenia NPM z 1926r. Kolejną wioską za Hoszowczykiem będzie Równia. Cerkiew znajduje się niemal w centrum, po prawej stronie drogi - należy dojechać około 150m wąską dróżką. Przed cerkwią znajduje się parking. Jest to jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów na tym terenie. Niewielka, ale niesamowicie piękna znajdująca się tu cerkiewka powstała w I połowie XVIII wieku. Obecnie służy jako kościół. Zdecydowanie warto ten obiekt zobaczyć - również wewnątrz. Równia jest ostatnim celem naszej wycieczki, stąd albo wracamy trasą obwodnicy do Ustrzyk Górnych, albo jedziemy dalej, gdzie po kilku kilometrach wjedziemy do Ustrzyk Dolnych.

Żłobek cerkiew Cerkiew w Żłobku (Żołobek)
foto: P. Szechyński

Wspomniane tutaj cerkiewki nie są oczywiście wszystkimi tego typu obiektami na tym terenie, jest to jednak największe ich skupisko, pozwalające na zwiedzenie w kilka godzin. Z kilku innych bieszczadzkich cerkwi, na szczególną uwagę zasługują jeszcze m.in. cerkwie w Turzańsku i Rzepedzi (Rzepedź-wieś), jedyne zachowane cerkwie w stylu wschodniołemkowskim (typ północno-wschodni, wariant bezwieżowy) oraz w Szczawnem i Radoszycach (wariant wieżowy). Szczegółowe opisy większości cerkwi:

cerkwie drewniane
cerkwie murowane

Warto również zwrócić uwagę na dawne cmentarze, znajdujące się na ogół przy cerkwiach, miejscach po cerkwiach oraz na terenie dawnych wsi. Więcej na ten temat wraz z opisami cmentarzy: cmentarze w Bieszczadach

P. Szechyński

» Praktyczne «

Kamera w Czaszynie

Noclegi
Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

» Warto wiedzieć «

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

» Cerkwie i cmentarze «

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

» Wyprawy piesze «

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruské
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

» Warto zobaczyć «

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Ogród biblijny w Myczkowcach
CKE Myczkowce; miniatury cerkwi
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

» Ski-tour;

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

» Rowerem «

Trasy rowerowe

» Samochodem «

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

» Słowacja i Ukraina «

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006

 

Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2021