...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Gospodarstwo Aleksa
Werchowyna
Chata Smerek
Magiczne Bieszczady
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustianowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin

» Szlaki piesze | Smerek z Zatwarnicy / ścieżka "Suche Rzeki - Smerek"

Smerek (1222 m n.p.m.) - szlakiem żółtym i ścieżką przyrodniczą BdPN "Jodła" Suche Rzeki - Smerek

Zatwarnica - Suche Rzeki - Smerek

Szlak żółty na Przełęcz Orłowicza (a docelowo na Riabą Skałę) skąd można wyjść na Smerek (1222 m n.p.m) bierze swój początek (lub ma koniec gdy idziemy w stronę przeciwną) w Zatwarnicy. Początek trasy przy drodze na wysokości kościoła rzymskokatolickiego, skąd podążamy drogą główną na południe.

Suche Rzeki Suche Rzeki, Terenowa Stacja Edukacji Ekologicznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Ten obiekt już nie istnieje, 2014
foto: M. Piela

Mijamy m.in. remizę OSP oraz sklep spożywczy po lewej a także hotel BARR po prawej stronie i dochodzimy do końca wsi. Wcześniej, tuż za hotelem warto zwrócić uwagę na stary cmentarz oraz pomnik milicjantów poległych w walkach z UPA. Przy końcu wsi należy iść nadal prosto drogą szutrową, zgodnie z oznakowaniem szlaku. W lewo natomiast odbija droga prowadząca do wodospadu Szepit na potoku Hylaty.

Podążamy wspomnianą drogą wzdłuż potoku Rzeka mając go cały czas po lewej stronie. Pierwszy etap trasy jest dość monotonny, aczkolwiek las piękny - dojście do Suchych Rzek zajmie ok. 3/4h, odcinek ma ok. 4km.

Suche Rzeki stacja BdPN Suche Rzeki, Terenowa Stacja Edukacji Ekologicznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego - nowy budynek
foto: P. Szechyński

Po niespełna 3 km docieramy (kiedyś mijało się drewnianą bramę Bieszczadzkiego Parku Narodowego - obecnie jej już nie ma) do terenowego ośrodka BdPN "Suche Rzeki", który znajduje się w budynku widocznym po prawej stronie drogi. Jest to obiekt nowy, oddany do eksploatacji kilka lat temu w miejsce wysłużonego budynku z dość spartańskimi warunkami. Obok punkt kasowy, gdzie należy nabyć bilet wstępu do parku. Tu bierze swój początek ścieżka przyrodnicza Suche Rzeki - Smerek, której biegiem będziemy podążać aż na szczyt Smreka (szlak żółty z Przełęczy Orłowicza schodzi do Wetliny). Ścieżka i szlak żółty biegną równolegle na odcinku Suche Rzeki (stacja BdPN) - Przełęcz Orłowicza.

Oznaczenia ścieżki przyrodniczej Jodła Oznaczenia ścieżki przyrodniczej "Jodła", przystanek nr 1
foto: P. Szechyński

Vis a vis ośrodka tablica ze schematem trasy, opisem ścieżki oraz rozmieszczeniem przystanków a także przystanek ścieżki nr 1 - Ekosystem potoku górskiego. Można zejść nad sam potok wyraźną dróżką gruntową. Ten odcinek potoku zamieszkują m.in. chruściki, jętki, widelnice, kiełże, wypławki oraz ryby: pstrąg potokowy - z charakterystycznymi czerwonymi kropkami na bokach a także strzebla potokowa i głowacz pręgopłetwy.

Teraz prosto drogą, po chwili dochodzimy do rozwidlenia gdzie skręcamy lekko w prawo zgodnie z oznakowaniem. W lewo odchodzi szlak konny na Połoninę Wetlińską oznaczony kolorem pomarańczowym (kropki). Mijamy kolejne przystanki ścieżki: nr 2 - Oczko wodne.

Jest to niewielkie oczko o powierzchni kilku metrów kwadratowych, mocno zarośnięte ze względu na słabo natlenioną wodę. Z powodzeniem żyją tu m.in. pijawki końskie, traszki karpackie oraz kumak górski - charakterystyczna żaba z żółto-czarnym lub żółto-pomarańczowym ubarwieniem części brzusznej. Można również zaobserwować drapieżnego chrząszcza - pływaka żółtobrzeżka, który żywi się głównie kijankami. Innym występującym tu owadem jest dość popularny nartnik powierzchniowiec. Spotykamy go często w rowach, kałużach - nazwa pochodzi od charakterystycznego poruszania się po powierzchni wody do złudzenia przypominającego ślizganie się na nartach. Pluskwiak ten może "biegać" po powierzchni wody oraz startować z niej pionowo do lotu dzięki włoskowatym zakończeniom odnóży.

Potok Rzeka Potok o nazwie Rzeka w Suchych Rzekach
foto: P. Szechyński

Mijamy kolejne przystanki ścieżki nr 3 - Działalność potoku górskiego oraz nr 4 - Dolina potoku górskiego i dochodzimy do miejsca po harcerskiej bazie "Ostoja" w Suchych Rzekach. Harcerskie Schronisko Turystyczne "Ostoja" było zarówno bazą namiotową w sezonie jak i całorocznym punktem noclegowym w pokojach budynku. Schron pełnił również rolę punktu informacyjno-kasowego BdPN. Został zlikwidowany wiosną 2008r.

Jeśli już o literaturze mowa, warto dodać, że jeśli planujemy podczas trasy zapoznawać się z kolejnymi przystankami ścieżki przyrodniczej "Jodła" warto kupić przewodnik "Ścieżka przyrodnicza Suche Rzeki - Smerek" Tomasza Winnickiego i Grażyny Holly. Ten liczący blisko 60 stron przewodnik opisuje dokładnie wszystkie przystanki ścieżki, zawiera również rysunki i kolorowe zdjęcia. Jest to o tyle istotne, że przystanki ścieżki oznaczone są tabliczkami z kolejnym numerem przystanku, nie zawierają natomiast części opisowej. Przeciętny turysta nie będzie w stanie wychwycić na co twórcy ścieżki chcieli zwrócić uwagę przy poszczególnych przystankach. Zatem jeśli traktujemy tę trasę tylko jako szlak dojściowy bez broszurki się obejdzie, jeśli natomiast interesuje nas ścieżka - zakup przewodnika wydaje się niezbędny. Warto - zwłaszcza, że kosztuje ok. 2zł.

Rusałka admirał Rusałka admirał w Suchych Rzekach
foto: P. Szechyński

Mijamy byłą "Ostoję" i nadal szutrówką podążamy lekko pod górę. Tuż za schronem, po lewej stronie kilka czerepów przybitych do drzewa - co bardziej spostrzegawczy na pewno zauważą. Na krótko wychyla się połonina Smreka, by po chwili zniknąć za parasolem lasu. Po 10 minutach kończy się szutrówka, w lewo odbija szlak koński, ścieżka "Jodła" oraz szlak żółty prowadzą nadal prosto. Wychodzimy na niewielką polanę.

Polana owa, stanowi 6 przystanek ścieżki przyrodniczej. Dawniej był tu skład drewna. Polana jest miejscami podmokła co powoduje iż jest dobrym stanowiskiem dla roślin typowych dla łąk wilgotnych, spotkamy tu m.in.: sitowie leśne, knieć górską, ostrożnia błotnego, niezapominajkę błotną, przetacznika bojowniczka czy popularną na tym terenie miętę długolistną oraz gatunki pionierskie: wiechlinę roczną i podbiał pospolity. Latem licznie występują tu motyle, najłatwiejsze do zaobserwowania to popularna rusałka pawik i admirał. Obchodzimy polanę i zagłębiamy się w las.

Turzyca drżączkowata Turzyca drżączkowata, tzw. "trawa morska"
foto: P. Szechyński

Teraz mocno pod górę maszerujemy wzdłuż potoku. Mijamy kolejne przystanki w tym nr 7 - Zespół buczyny karpackiej oraz nr 8 - Śródleśna młaka. Tutejsza młaka, czyli teren podmokły, zabagniony to niewielka polanka często odwiedzana przez zwierzynę. Nadal pod górę zostawiamy przystanek nr 9 - Sztuczny drzewostan modrzewiowo-świerkowy a następnie nr 10 - Zarastająca leśna droga. Ten ostatni sygnalizuje , iż znajdujemy się na tzw. stokówce. System tego typu dróg, służących do zwózki drewna został zbudowany na zboczach Smreka i Połoniny Wetlińskiej w latach 1980-90. Droga jest dość podmokła, gdyż wysącza się na nią woda z podciętego zbocza.

Po chwili mijamy przystanek nr 11 - Zespół kwaśnej buczyny i wychodzimy na polankę, tym razem nieco większą od poprzedniej. Polanę odwiedzają jelenie, sarny i żubry, nocą poluje tu puszczyk. Rzuca się w oczy piękny, charakterystyczny dla tej wysokości kwiat: goryczka trojeściowa oraz znacznie rzadszy fiołek dacki. Opuszczamy polanę ponownie zagłębiając się w las. Teraz ścieżka prowadzi łagodnie, trawersując zbocze niemal równolegle. Dochodzimy do niewielkiego strumyka przez który przerzucono niewielką drewnianą kładkę-pomost. Strumyk ten (przystanek nr 13 - Nisza źródliskowa) wypływa zaledwie kilkadziesiąt metrów wyżej. Można tu zaobserwować salamandrę plamistą oraz charakterystycznego bezmuszlowego ślimaka - pomrowa błękitnego.

Smerek - Nisza źródliskowa Nisza źródliskowa
foto: P. Szechyński

Jeszcze kilka minut trawersujemy zbocze, po czym ścieżka skręca w lewo ponownie pnąc się do góry. Mijamy kolejno miejsca w których rozmieszono drewniane schody w celu ochrony zbocza przed nadmiernym osuwaniem. Sposób jest lekko nietrafiony, a raczej nie sposób tylko wykonanie. Z obserwacji wynika, że turyści najczęściej omijają schody idąc obok nich, przez co strome w tych miejscach zbocze jest nadal wydeptane a ziemia i kamienie osuwają się pod butami. Dzieje się tak, dlatego że schody mają stopnie obliczone na człowieka o wzroście od 250 cm wzwyż... Mniejsi mają duży problem z dopasowaniem kroku do ich rozstawu, co zniechęca do poruszania się po schodach. Zwłaszcza, jeśli ktoś idzie z dołu - ponieważ od przystanku nr 6 praktycznie cała trasa jest non stop pod górę - w tym miejscu odczuwa już pewne zmęczenie a tak skonstruowane schody wymuszają jeszcze większy wysiłek w ich pokonaniu. Śmieszne, ale praktyka pokazuje że prawdziwe.

Przełęcz Orłowicza Przełęcz Orłowicza
foto: P. Szechyński

Wychodzimy na kolejną niewielka polankę będącą jednocześnie przystankiem nr 15 - Zbiorowisko z panującą turzycą drżączkowatą. Tytułowa turzyca jest najbardziej charakterystyczną dla tego miejsca rośliną - rzucają się w oczy rozległe połacie "trawy" o cienkich i długich liściach. Jest to tzw. "trawa morska" i była dawniej dość często wykorzystywana do produkcji materacy. Spało się na tym całkiem przyzwoicie (autopsja). Turzyca zawiera również niesmaczną krzemionkę, dlatego zwierzęta ją omijają.

Jeszcze parę metrów i osiągamy górną granicę lasu na wysokości ok. 1050m n.p.m. Widać stąd wyższy z wierzchołków Smreka oraz - za plecami - dolinę Sanu i pasmo Otrytu. Teraz wąską ścieżką wśród karłowatej buczyny i borowin lekkim łukiem dochodzimy do krzyżówki szlaków. Krzyżuje się tu "nasz" szlak żółty ze szlakiem czarnym, który w prawo prowadzi do Jaworca i dalej przez Falową do Dołżycy skąd wspina się na Łopiennik. Przy jednym z drzew odnaleźć można tabliczkę pamięci Karola Gruszczyka, byłego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Bielsku-Białej, który zmarł tu w roku 1998. Jest ona słabo widoczna, ze względu na umiejscowienie - zdjęcia na dole strony.

Krzyż na Smereku Smerek, krzyż na szczycie (2005). Obecnie jest nowy
foto: P. Szechyński

Należy tu skręcić w lewo, zgodnie z oznakowaniem szlaku. Do Przełęczy Orłowicza szlak żółty i czarny biegną razem (czarny zaczyna bieg właśnie na P. Orłowicza). Teraz kwadrans maszerowania połoniną wśród rozległych borowin. Doskonałe widoki na północ. Osiągamy Przełęcz Orłowicza.

Przełęcz Orłowicza (1078m n.p.m) to węzeł szlaków turystycznych. Rozpoczyna tu bieg w/w szlak czarny oraz krzyżuje się szlak żółty i czerwony oraz ścieżka konna i ścieżka przyrodnicza "Jodła". Szlakiem żółtym można zejść do Wetliny, czerwonym udać się na Smerek i dalej aż do Komańczy - natomiast w stronę przeciwną (wschód) szlak czerwony biegnie przez całą Połoninę Wetlińską i podąża najbardziej widokowymi szczytami do Wołosatego. Opis odcinka od wsi Smerek po Brzegi Górne w tekście: Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne Dla tych, którzy kończą tu wycieczkę będzie ona także dobrym punktem widokowym, co prawda nie takim jak Smerek, ale równie ciekawym.

Smerek Smerek, widok na zachód. Z prawej widoczny rów grzbietowy jaki wytworzył się pomiędzy wierzchołkami
foto: P. Szechyński

Kręcimy z prawo zgodnie z oznakowaniem ścieżki (szlak żółty zostawiamy, gdyż schodzi on do Wetliny) i po mocno kamienistym gołoborzu podążamy w kierunku szczytu. Mijamy kolejny przystanek ścieżki, dzięki któremu poznamy niektóre zbiorowiska połoninowe a wcześniej rośliny murawy alpejskiej takie jak: prosienicznik jednogłówkowy, pięciornik złoty, macierzankę halną, podbiałek alpejski, lilię złotogłów czy czosnek siatkowaty.

Wychodzimy na szczyt Smereka, przy jego końcu charakterystyczny metalowy krzyż ustawiony dla upamiętnienia turysty, który zginął od pioruna - tak głosi wrośnięta już w świadomość ludzi plotka, jednak jest to tylko plotka. W rzeczywistości krzyż ustawiono w roku 1977 z inicjatywy ks. Antoniego Kołodzieja celem upamiętnienia 600-lecia Diecezji Przemyskiej. Ze względu na kiepski stan techniczny pierwszego krzyża, kilkanaście lat temu postawiono kolejny a jesienią 2018 następny - z tych samych powodów.

Na Smereku Smerek, widok na wschód. Roh (z lewej) i Hnatowe Berdo
foto: P. Szechyński

Po prawej stronie (północ) wyższy, niedostępny dla turystów wierzchołek Smereka. Został on zamknięty w roku 1997, a przebieg szlaku zmieniony - do dziś widoczna jest ścieżka, którą niegdyś szlak prowadził na ten cenniejszy przyrodniczo wierzchołek. Zamieszkują go 3 gatunki ptaków alpejskich: siwerniak, płochacz halny oraz nagórnik. Można tu również zaobserwować kruka i drozda obrożnego. Pomiędzy oboma wierzchołkami wyraźny rów grzbietowy, który powstał w sposób naturalny.

Szczyt Smereka jest doskonałym punktem widokowym. W kierunku wschodnim widzimy najwyższe partie Połoniny Wetlińskiej: Roh (1255m n.p.m) oraz Hnatowe Berdo (1187m n.p.m). Na południu m.in. Wielka Rawka, Riaba (Rabia) Skała , Płasza, Okrąglik i Jasło a na pierwszym planie w dolinie wsie: Wetlina, Smerek i Kalnica. Od strony północnej dolina Sanu i pasmo Otrytu, widac także fragment Zatwarnicy i schron w Suchych Rzekach skąd podążaliśmy. Na północnym-wschodzie: Jawornik, Dwernik-Kamień (d. Dwernik; Holica) i odległa Magura Łomniańska. Więcej zdjęć ze Smereka można obejrzeć w naszej galerii, po wpisaniu hasła "smerek" w jej wyszukiwarkę.

Warto dodać, że podejście na Smerek od strony Suchych Rzek jest znacznie przyjemniejsze, niż od strony Wetliny. Nieporównywalna jest również liczba turystów na szlaku - podczas gdy z Wetliny czasem idzie się "sznurkiem" tu przy odrobinie szczęścia można spotkać parę osób, a wyjątkowi farciarze mogą nie spotkać nikogo - dotyczy to oczywiście tylko odcinka od Suchych Rzek do krzyżówki ze szlakiem czarnym powyżej górnej granicy lasu.

Ścieżka przyrodnicza Suche Rzeki - Smerek składa się z 20 przystanków, wykaz poniżej:

  • 1. Ekosystem potoku górskiego
  • 2. Poznajemy mieszkańców oczka wodnego
  • 3. Działalność potoku górskiego. Zespół olszynki karpackiej.
  • 4. Dolina potoku górskiego. Podstawowe gatunki lasotwórcze.
  • 5. Różnice pomiędzy olszynką karpacką a olszyną na gruntach porolnych.
  • 6. Polanka po dawnym składzie drewna.
  • 7. Zespół buczyny karpackiej.
  • 8. Śródleśna młaka.
  • 9. Poznajemy sztuczny drzewostan modrzewiowo-świerkowy.
  • 10. Zarastająca leśna droga (stokówka).
  • 11. Zespół kwaśnej buczyny.
  • 12. Leśna polana.
  • 13. Nisza źródliskowa.
  • 14. Buczyna karpacka z czosnkiem niedźwiedzim.
  • 15. Zbiorowisko z panującą turzycą drżączkowatą.
  • 16. Górna granica lasu.
  • 17. Przełęcz Orłowicza.
  • 18. Poznajemy niektóre zbiorowiska połoninowe.
  • 19. Ptaki połonin. Zamknięty szczyt Smereka.
  • 20. Budowa i rzeźba szczytu Smereka. Rozległa panorama.

Czasy przejść:
- szlakiem żółtym: Zatwarnica - Suche Rzeki (schron ZHP): ¾ h
Suche Rzeki - Przełęcz Orłowicza: 1½ h
Przełęcz Orłowicza - Smerek: ¼ h.
Całość: 2½ h, powrót: 2h.

P. Szechyński
w opisach przystanków skorzystano z przewodnika
"Ścieżka przyrodnicza Suche Rzeki - Smerek", wyd. BdPN.

Suche Rzeki Suche Rzeki, punkt informacyjno-kasowy
foto: P. Szechyński
Suche Rzeki Tablica ścieżki Suche Rzeki - Smerek
foto: Mirosław Piela
Suche Rzeki Suche Rzeki, punkt kasowy
foto: Mirosław Piela
Smerek Smerek, widok z wyższego wierzchołka na niższy
foto: Mirosław Piela
Tabliczka Karola Gruszczyka Tabliczka pamięci Karola Gruszczyka, b. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Bielsku-Białej, który zmarł w tym miejscu
foto: Mirosław Piela
Tabliczka Karol Gruszczyk Tabliczka pamięci Karola Gruszczyka, b. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Bielsku-Białej, który zmarł w tym miejscu w roku 1998.
foto: Mirosław Piela
Smerek jesienią Smerek jesienią, 2005
foto: P. Szechyński
Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006

 

Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2023