...Twoje Bieszczady - serwis dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady

Aktualności dla narciarzy - sezon 2005/2006:

Wiosenne narty. 2006-03-25 08:47:34

Za oknem pogoda niemal wiosenna, ale na podkarpackich stokach narciarskich wciąż zima. Właściciele zapewniają przy tym, że warunki do jazdy są bardzo dobre. W wyższych partiach gór i tam gdzie stoki były mocno naśnieżone nawet do metra śniegu. Tak jest na Laworcie w Ustrzykach, na Magurze Małastowskiej, w Puławach i Arłamowie. Niewiele mniej bo ok. 70cm w Bystrem, Weremieniu Karlikowie czy Rymanowie a bliżej Rzeszowa w Strzyżowie. Na mniejszych wyciągach w centrum regionu śnieg ma ok. lub nieco poniżej pół metra.

Dodajmy że o 8 rano w górach notowano 10 do 14 stopni mrozu a nawet w centrum regionu było 2, 3 stopnie poniżej zera. Teraz słońce rozgrzało już nieco powietrze ale jest bezchmurnie - a więc nie ma oczywiście niszczącego śnieg na stokach deszczu A jeśli dodać że dzień jest już stosunkowo długi to warto chyba polecić weekendowy wypoczynek na nartach.

źródło: Radio Rzeszów

Puchar Kiczery w narciarstwie alpejskim - 18.03.2006r. 2006-03-11 07:37:34

Stok w Puławach Stok w Puławach.

Wyciąg Narciarski Kiczera-Puławy oraz Beskidzkie Towarzystwo Turystyczne "Przełom Wisłoka" zaprasza wszystkich miłośników białego szaleństwa na I Puchar Kiczery w Slalomie Gigancie. Zawody odbęda się w sobotę, 18 marca br. na wyciągu narciarskim Kiczera-Puławy w Puławach Górnych.

Rozpoczęcie zawodów planowane jest na godzinę 15:00. Zgłoszenia zawodników do wszystkich kategorii przyjmowane będą w dniu zawodów od godziny 12:00 do godziny 14:00 w biurze zawodów. Wpisowe dla zawodników w wysokości 20zł należy wpłacić podczas zgłaszania zawodnika. W ramach wniesionej opłaty będzie można skorzystać z 5 wjazdów kolejką krzesełkową. Zinteresowani zawodnicy mogą już dzień wcześniej potrenować na stoku, gdzie od godziny 16:00 będą rozstawione tyczki na trasie przejazdu.

W zawodach może brać udział osoba, która uiściła opłatę wpisową. Każdy uczestnik bierze udział w zawodach na własne ryzyko. Wpłacając wpisowe oświadcza, że posiada umiejętność jazdy na nartach w stopniu, który umożliwia bezpiczeny start w zawodach. Organizator ze swojej strony zapewnia opiekę ratowników GOPR, którzy czuwać będą nad bezpiecznym przebiegiem zawodów. W przypadku odwołania zawodów przez organizatora wpisowe będzie zwrócone natomiast wpisowe niewykorzystane z winy zawodnika nie będzie podlegało zwrotowi.

Osoby, które będą chciały skorzystać z piątkowych treningów oraz pozostać do soboty w Puławach mogą skorzystać z oferty noclegowej gospodarstw agroturystycznych.

Kategorie wiekowe:
0 - dla najmłodszych zawody z KUBUSIEM PUCHATKIEM na małym wyciągu do 10lat,
I - do rocznika '91r. Kobiety/Mężczyźni,
II - od rocznika '90r. do rocznika '86r. K/M
III - od rocznika '85r. do rocznika '66r. K/M
IV - od rocznika '65r. i wiecej K/M

źródło: Wyciąg narciarski Kiczera - Puławy

II Polsko - Słowackie zawody narciarskie starostów, prezydentów, burmistrzów i wójtów. 2006-01-24 20:55:54

Wyciąg w Komańczy
Wyciąg w Komańczy.
foto: Łukasz Krogulecki

W dniu 18 lutego 2006 na stoku narciarskim w Komańczy odbędą się Drugie polsko-słowackie Zawody Narciarskie Starostów, Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów z województwa Podkarpackiego z ich odpowiednikami po stronie Słowackiej.

Pomysłodawcą i organizatorem zawodów jest Wójt Gminy Komańcza Stanisław Bielawka, natomiast honorowy patronat nad imprezą objęli Wojewoda Podkarpacki Ewa Draus; Poseł na Sejm RP Elżbieta Łukacijewska; Marszałek Województwa Podkarpackiego Leszek Deptuła.

Celem zawodów jest integracja środowisk samorządowych zarówno po polskiej jak i słowackiej stronie, popularyzacja narciarstwa jako aktywnej formy wypoczynku wśród samorządowców i społeczności lokalnej. Efektem tej i podobnych imprez jest rozwój turystyki, kultury i sportu całego regionu.

Wyciąg w Komańczy
Wyciąg w Komańczy
foto: Łukasz Krogulecki

Już po raz drugi w malowniczo położonej Komańczy, na stoku Dyszowej odbędą się zmagania tych, którzy nie tylko sprawują odpowiedzialne za region funkcje, ale dowodzą, że nieobce są im sprawy promocji turystyki i rekreacji w gminach górskich, sami stanowiąc przykład aktywnego spędzania czasu wolnego.

Wszystkich sympatyków "białego szaleństwa" zapraszamy do kibicowania uczestnikom zawodów.
Bez tłoku na stokach. 2006-01-23 11:09:54

Nie ma tłoku na bieszczadzkich stokach narciarskich. Pomimo, iż trwają ferie dla województwa mazowieckiego, turystów i narciarzy z Warszawy jest mniej niż w poprzednich latach.


foto: J. Milczanowska

Jak mówi rzecznik prasowy stacji Laworta-Gromadzyń w Ustrzykach Dolnych, pan Wojciech Szot, Bieszczady przegrywają, choćby ze Słowacją. Nie ma w tym nic dziwnego - ludzie, którzy mają pieniądze chca poznawać nowe miejsca.

Jednak właściciele stoków nie dają za wygraną i poziom oferowanych usług jest z roku na rok wyższy. Kto zdecydował się na zimowy przyjazd w Bieszczady powodów do narzekań miał raczej nie będzie. Piękna, choć bardzo mroźna pogoda, dobre warunki na stokach, gościnni gospodarze i różne przygotowane przez nich atrakcje jak choćby możliwość korzystania z psich zaprzęgów, niewielka liczba narciarzy no i niepowtarzalne bieszczadzkie widoki na pewno zadowolą najbardziej wybrednych.

J. Milczanowska

2005-11-20 20:06:53

Pasmo Żukowa 20.11.2005, pasmo Żukowa.
foto: J. Milczanowska

Zima zawitała w Wasze ukochane górki. Całe Bieszczady pokryły się warstwą białego puchu.

W dolinach jest go mniej, w wyższych partiach więcej. Już późnym popołudniem chwyta niewielki mróz. Warunki do wędrowania trochę się pogorszyły.

Cienka warstwa świeżego śniegu i niezamarznięta jeszcze ziemia sprawiają, że jest dosyć ślisko. Uważać trzeba zwłaszcza w lesie. Na scieżkach leży teraz dużo suchych liści, które pokryte śniegiem mogą bardzo utrudniać marsz.

Wybierając się w góry pamiętajmy o odpowiednim ubraniu, o zabraniu czegoś gorącego do picia. Warto wybrać się teraz na wędrówke, ponieważ wczesna zima ma w sobie bardzo wiele uroku.

J. Milczanowska


Zima w Bieszczadach. 2005-11-19 08:48:39

Kolej linowa Puławy Kolej linowa Puławy.

Choć w kalendarzu jesień, za oknem - zima. Przynajmniej w Bieszczadach. Stęsknieni za białymi krajobrazami mogą już oglądać połoniny w śnieżnej szacie. Ale czy zima zawitała w góry już na dobre?

Wczoraj w godzinach porannych na wysokości popularnego schroniska Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej było minus 5 stopni i kilka centymetrów śniegu. Widoczność sięgała kilkudziesięciu kilometrów, dlatego mimo zimna najwytrwalsi turyści ciągnęli w góry. Generalnie jednak na szlakach pustki, dlatego punkty sprzedaży biletów wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego są zamknięte. Warunki do wędrówki są trudne - bo piesze trasy robią się na przemian błotniste i zmrożone. Ratownicy GOPR, którzy od ponad 40 lat śledzą pogodę na połoninach uważają, że na prawdziwą zimę przyjdzie nam jeszcze poczekać. W tę część Karpat łatwo za to dojechać samochodem. Wielka Pętla Bieszczadzka nawet w najwyższych partiach gór była dziś czarna i sucha, jedynie w zacienionych miejscach i na mostach można było napotkać zamarznięte kałuże. Kierowców i turystów niech nie zwiedzie ta piękna pogoda. W górach aura zmienia się bardzo szybko i zawsze trzeba być przygotowanym na gołoledź, śnieżycę czy silny wiatr.Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2022