...Twoje Bieszczady - strona dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Werchowyna
Chata Smerek
Magiczne Bieszczady
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustianowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin
Aktualności z regionu.
GOPR znowu ratował.
2007-03-10 15:49:00

Godzine trwała akcja bieszczadzkich goprowców, którzy ze szlaku na Połoninę Wetlińską zwozili 2 turystki. Warunki w wyższych partiach gór są trudne - wciąż zalega tam głęboki śnieg. Nieprzygotowane do tego kobiety wybrały się z Wetliny przez przełęcz Orłowicza na Połoninę Wetlińską. Wyruszyły na wycieczkę późno i gdy zaczął się zbliżać zmierzch wezwały pomoc, bojąc się zgubienia szlaku w ciemnościach.

Ratownicy GOPR szybko do nich dotarli i przewieźli je skuterem do schroniska na Połoninie. Uratowane turystki to Amerykanki które pracują na Ukrainie we Lwowie.

źródło: Radio Rzeszów


III stopień zagrożenia lawinowego.
2007-03-03 08:51:00

W górnych partiach Bieszczadów obowiązuje III stopień zagrożenia lawinowego. Zagrożenie lokalne, dotyczy głównie północnych stoków powyżej górnej granicy lasu o nachyleniu powyżej 35st. i z dużą ilością nawianego śniegu, pokrywa śnieżna utrwalona umiarkowanie lub słabo. Uwaga na stoki zawietrzne. Tendencja zagrożenia lawinowego-stała.

Warunki w górach: śnieg mokry a w partiach szczytowych miejscami zmrożony. Pokrywa śnieżna: w płatach na wysokości Ustrzyk Górnych i do 90cm powyżej górnej granicy lasu. Szlaki przetarte, warunki turystyczne trudne.

W dolinach bezwietrznie lub słaby wiatr, widzialność dobra, dobre warunki turystyczne. Śnieg w płatach.

źródło: GOPR


XXV Jubileuszowy Ogólnopolski Bieszczadzki Rajd Narciarski.
2007-01-16 09:33:00

Rajd narciarski

Bieszczadzki Park Narodowy, Grupa Bieszczadzka GOPR w współpracy z Urzędem Gminy w Lutowiskach i Cisnej oraz Stowarzyszeniem Rozwoju Wetliny, mają przyjemność poinformować i równocześnie zaprosić Państwa na "XXV Jubileuszowy Ogólnopolski Bieszczadzki Rajd Narciarski", który odbędzie się w dniach 22-25 lutego 2007 r. z bazą w Smereku koło Wetliny.

Celem Rajdu, jest propagowanie przyjaznych dla środowiska form turystyki zimowej, w tym tradycyjnych wędrówek narciarskich po szlakach górskich na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego i otulinie.

Niepowtarzalna zimowa sceneria i urok bieszczadzkich połonin będą sprzyjać poznawaniu piękna przyrody Karpat Wschodnich oraz wzajemnej integracji wszystkich uczestników Rajdu.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w rajdzie.

Szczegółowy program rajdu: www.bdpn.pl/skirajd

źródło: BdPN


Przyczyny pożaru cerkwi w Komańczy.
2007-01-04 18:51:00

Komańcza
Pogorzelisko (fot. P.Szechyński)

Prokuratura Rejonowa w Sanoku nie ustaliła sprawcy pożaru cerkwi w Komańczy i umorzyła postępowanie w tej sprawie. Biegli ustalili, że przyczyną było nieostrożne posługiwanie się ogniem podczas zapalania świec intencyjnych w świeczniku znajdującym się przy ikonostasie.

Mogła to być zapałka z której odprysnął kawałek siarki i wpadł w szczelinę podłogi, mogło też dojść do strącenia palącej się świeczki przez jednego z uczestników wycieczki, która w tym właśnie dniu zwiedzała świątynię. Wprawdzie proboszcz parafii prawosławnej w Komańczy po wyjściu grupy sprawdził wszystko i zgasił świece jednak biegli nie wykluczyli, że taki właśnie był powód pożaru. Wykluczyli natomiast zwarcie instalacji elektrycznej i celowe podpalenie świątyni.

Cerkiew prawosławna w Komańczy pochodząca z początku dziewiętnastego wieku (pierwotnie greckokatolicka) spłonęła doszczętnie 13 września 2006 r. Pozostała jedynie dzwonnica i dwa krzyże. Parafia prawosławna prowadzi zbiórkę pieniędzy na odbudowę świątyni, która ma się rozpocząć wiosną tego roku.

źródło: Radio Rzeszów


A w Bieszczadach nadal jesień...
2006-12-11 21:14:00

Ustrzyki Górne
Niedzielna (10.12.2006) szaruga w Ustrzykach Górnych. Jedyne żywe osobniki to Staż Graniczna.
foto: Henryk Myśliwiec

Jesiennie jest jeszcze w Bieszczadach, mimo że Mikołaj już za nami. Bardzo ładna pogoda sprzyjała wędrówkom pieszym w miniony weekend, szlaki wyjątkowo suche (dawno nie padało), jest ciepło.
Bardzo mały ruch turystyczny, jednak można spotkać pojedyncze grupki na szlaku. Oznacza to że ruch nie zagasł zupełnie. Całkowicie uśpiona jest natomiast baza turystyczna.

Od dziś niewielkie ochłodzenie oraz miejscami opady deszczu, które moga przechodzić stopniowo w deszcz ze śniegiem. Pochmurno, wiatr słaby, zachodni. Rano na Połoninie Wetlińskiej zanotowano -4st.C. Na prawdziwą bieszczadzką zimę trzeba jeszcze troszkę poczekać.

Więcej pięknych jesiennych zdjęć z minionego weekendu: » Jesień - galeria

Henryk Mysliwiec


Żubrzyca Pierwiosnka już na wolności.
2006-11-22 06:48:00

żubrzyca Pierwiosnka

W ubiegłym tygodniu żubrzyca Pierwiosnka została wypuszczona na wolność z zagrody aklimatyzacyjnej, w której przebywała od końca sierpnia. Przybyła tu z praskiego ZOO. Ponad dwumiesięczną kwarantannę przeszła pomyślnie, przybrała na wadze, jest zdrowa. Samo wypuszczenie jej do lasu miało też element oficjalny – symboliczną wstęgę przecięli: Jan Kraczek, dyrektor DLP w Krośnie i doc. Kajetan Perzanowski, kierownik Stacji Badawczej Fauny Karpat PAN w Ustrzykach Dolnych.

- To dobry moment na uwolnienie żubrzycy, - Twierdził doc. Perzanowski – gdyż dziko żyjące stado podeszło w okolice zagrody i wykazywało zainteresowanie "czeszką". To już siódmy żubr z zagranicy który w ciągu ostatnich kilku lat dołączył do swych dzikich pobratymców.

Na podstawie badań telemetrycznych stwierdzono, że stado żubrów przebywa akurat kilkaset metrów od zagrody, a więc w odległości, z której zwierzęta mogą się wyczuwać.

- Dużo i dobrze mówi się ostatnio o dzikiej populacji żubra w Bieszczadach. – Mówił dyrektor Jan Kraczek. – Jako leśnicy możemy odczuwać satysfakcję, że zwierzęta sprowadzone niegdyś do Nadleśnictwa Stuposiany doskonale się zaaklimatyzowały a nasze ponad czterdziestoletnie działania na rzecz tego gatunku przynoszą efekt w postaci największej i najzdrowszej obecnie dzikiej populacji żubra w Europie, bo tak właśnie określane są obecnie bieszczadzkie stada.

Urodziła się 21 maja 2005 roku w ZOO w Pradze i z uwagi na to, że była pierwszym żubrzym potomkiem w sezonie nazwana została PRVOSENKA (po polsku :pierwiosnka). O tym, że to ona, powinna żyć na wolności w Bieszczadach zdecydowały jej geny. Żubrzyca pochodzi z linii kaukaskiej, górskiej, a tylko takie zwierzęta mogą trafić w Bieszczady. Wprowadzanie do stad wolno żyjących zwierząt z innych roŹdzin ma służyć wzbogacaniu puli genetycznej bieszczadzkich żubrów.

źródło: Edward Marszałek
Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


Kurs przewodnicki w SKPB Lublin.
2006-10-24 20:34:00

Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich przy Oddziale Akademickim PTTK w Lublinie zaprasza na Kurs przewodników górskich na Bieszczady, Beskid Niski, Sądecki (cz. wschodnia) oraz przyległe Pogórza.

Informacje i zapisy:

- na kolejnych wykładach:
wtorki i czwartki godz. 18:30
(pierwsze: 24.10, 26.10, 07.11 itd.)
Wydział Chemii UMCS, sala "B"
Pl. Marii Curie-Skłodowskiej 2

- na spotkaniach SKPB:
środy, godz. 19.30
Dom Studencki "Ikar"
ul. Czwartaków 15

- oraz: » www.skpb.lublin.pl/kurs2006
kurs(małpka)skpb.lublin.pl

Czas trwania kursu: październik 2006 - grudzień 2007.
Wpisowe wynosi 140 zł (nie obejmuje kosztów wyjazdów szkoleniowych).
Przewodnicy SKPB Lublin nie pobierają wynagrodzenia z tytułu organizacji i prowadzenia kursu.

Już w dniach 16-19 listopada pierwsza impreza praktyczna:
objazd autokarowy zabytków zachodniej części terenu uprawnień z krótkimi wycieczkami pieszymi po Pogórzach.


Wrocławska aukcja na rzecz cerkwi w Komańczy.
2006-10-23 19:32:00

aukcja komańcza

Szanowni Państwo

W tym roku po raz trzeci organizowaliśmy plenerowe spotkania artystów w bieszczadzkiej Woli Michowej. Ostatnie dni pleneru zdominował emocjonalnie pożar zabytkowej cerkwi w Komańczy. Już wtedy powstał pomysł, aby pieniądze uzyskane z tegorocznej poplenerowej, charytatywnej aukcji przeznaczyć na fundusz odbudowy tego dwustuletniego świadka trudnej historii tych ziem.

W dniu 28.10.2006 odbędzie się w galerii wrocławskiego Browaru Mieszczań- skiego wernisaż prac powstałych na tegorocznym plenerze oraz aukcja obiektów przekazanych przez uczestników pleneru na rzecz odbudowy cerkwi w Komańczy.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, tym bardziej, że wieczór uświetni występ regionalnej kapeli "Kremenaros", która specjalnie przyjeżdża do Wrocławia na ten jeden koncert. Jeżeli nawet nie będą Państwo mogli stawić się we Wrocławiu osobiście to katalog z wyborem prac powstałych w tym roku w Woli Michowej można obejrzeć na naszych stronach internetowych www.technopomiar.pl/kultura lub klikając w odnośniki pod poniższym tekstem, a w licytacji można wziąć udział telefonicznie (wystarczy zgłosić chęć wzięcia udziału w licytacji drogą e-mailową, podać numery interesujących Państwa obiektów oraz swój numer telefonu).

Zobacz:

» Katalog z wyborem prac (pdf)
» Plakat imprezy (pdf)
» Zaproszenie (pdf)
» Fotorelacja z pleneru w Woli Michowej

Z poważaniem

Grzegorz Smakosz


Żubr w Bieszczadach - promocja albumu.
2006-10-18 17:14:00

Bieszczady żubr

Wydawnictwo BOSZ
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Urząd Gminy Lutowiska
Nadleśnictwo Lutowiska

zapraszają na promocję albumu:

Żubr w Bieszczadach

i spotkanie z autorami:
Tadeuszem Budzińskim i Kajetanem Perzanowskim

W programie m.in. - projekcja filmu Jacka Szarka "Historia żubrów bieszczadzkich".

Promocja odbędzie się w piątek, 27 października 2006 roku o godz. 11.00 w sali widowiskowo-kinowej w Lutowiskach (budynek Urzędu Gminy).

źródło: informacja nadesłana



Bieszczadzki Park Narodowy zaprasza do wzięcia udziału w aukcji koni.
2006-10-06 21:05:00

Hucuł
Koń huculski.

W samym centrum Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w pięknej wiosce Wołosate, na wysokości 700 m n.p.m., mieści się Zachowawcza Hodowla Konia Huculskiego.

Jesteśmy trzecią co do wielkości państwową hodowlą koni huculskich w Polsce. Nasze stado liczy 88 sztuk koni, które stanowią ważny element karpackiej bioróżnorodności. Posiadamy 28 licencjonowanych klaczy matek, przedstawicielek 6 rodzin żeńskich (Agatki, Bajkałki, Laliszki, Sroczki, Wołgi i Wyderki ). Klacze te, w połączeniu z najlepszymi huculskimi reproduktorami, dają co roku przychówek, który zażywa swobody na łąkach dolin Wołosatego i Sanu. Koń huculski w Karpatach Wschodnich wspaniale się rozwija, jest bowiem w swoim naturalnym środowisku, bardzo blisko historycznej Huculszczyzny na Ukrainie.

Już 14 października możecie Państwo nabyć elitarne klacze huculskie, objęte "Programem ochrony zasobów genetycznych", roczne i dwuletnie klaczki i ogierki oraz wałachy robocze, na grzbietach których spędzicie radosne chwile.

Serdecznie zapraszamy na aukcje koni huculskich – o godz. 11.00 do stadniny w Wołosatem oraz o godz. 15.00 do stanicy w Tarnawie Niżnej, w sobotę - 14 października 2006r.

Szczegółowe informacje nt. aukcji na stronie www.bdpn.pl

Dyrektor Bieszczadzkiego Parku Narodowego
dr Tomasz Winnicki


starsze newsy

Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006


Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2023