...Bieszczady Serwis - strona dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa
Werchowyna
Chata Smerek
Magiczne Bieszczady
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustianowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin
Aktualności wydawnicze.

Rekordy i ciekawostki w "Super Polsce".
2009-01-24 17:20:55

Super Polska Nakładem wydawnictwa Carta Blanca ukazała się nowa publikacja, która przedstawia miejsca rekordowe albo wyjątkowe, ale zawsze ciekawe i zaskakujące swoją oryginalnością i unikalnością w skali Polski. Nie zabrakło na tej liście "cudów" miejsc z Podkarpacia.

Gdzie jest najstarsza stacja benzynowa w Polsce, jak wygląda najmniejsza książka i ile mierzy najdłuższy zabytek? Te i inne ciekawostki można znaleźć w albumie "Super-Polska". Publikacja jest skarbnicą wiedzy o rekordach, ciekawostkach i osobliwościach w Polsce. Zestaw polskich "naj" został ułożony całkowicie subiektywnie, historie o poszczególnych obiektach są napisane z przymrużeniem oka a prawie 300 pięknych zdjęć pozwala z bliska przyjrzeć się atrakcjom, z których istnienia na co dzień nie zdajemy sobie sprawy.

Co zadziwia autorkę na Podkarpaciu? Przede wszystkim najstarsza trasa wąskotorówki czyli Bieszczadzka Kolejka Leśna. Także najstarszy szyb naftowy na świecie z 1854r. w Bóbrce. Kolejny temat to największa drewniana średniowieczna świątynia w Europie czyli gotycko kościół w Haczowie oraz najstarsza drewniana cerkiew w Polsce - św. Paraskewy w Radrużu. Nie mogło zabraknąć na liście największej pielgrzymki chasydzkiej w Europie zmierzającej co roku do Leżajska do grobu cadyka Elimelecha.

Książka służy głównie rozrywce, a wszystkie informacje przedstawione są w zabawny i przystępny sposób. To doskonała lektura na poprawę humoru, zwłaszcza na długie jesienne i zimowe wieczory.

Tytuł: Super-Polska
Autor: Marta Sapała
Rok wydania: 2009
Wydawca: Carta Blanca
Fotografie: Anna Olej-Kobus, Krzysztof Kobus


Śladami chasydzkich cadyków w Podkarpackiem.
2008-12-01 18:08:31

Śladami chasydzkich cadyków Unikalna w polskiej literaturze książka o cadykach ukazała się właśnie na Podkarpaciu. Nic dziwnego: to u nas mieszkało i nauczało kilkudziesięciu przywódców religijnych chasydyzmu - prądu religijnego, który zreformował judaizm. Ohele - kaplice nagrobne cadyków zachowały się w 37 miejscowościach naszego regionu.

Najważniejsze z nich to ohel cadyka Elimelecha w Leżajsku, Menachema Mendla i Cwi Hirsza w Rymanowie, Naftalego Horowica w Łańcucie, Cwi Elimelecha w Dynowie i Naftalego w Ropczycach. Nie jest to pełna lista. W rocznice ich śmierci ich groby odwiedzają dziesiątki tysięcy wiernych oraz tysiące turystów, prosząc o pomoc w życiu doczesnym. Chasydzi wierzą, że kto raz w życiu odwiedzi grób Elimelecha w Leżajsku na pewno nie umrze bez skruchy za grzechy. Do cadyków zwracali się nie tylko ich wyznawcy, lecz także ludzie innych wyznań: szlachta i okoliczni chłopi. Mówi się, że również dzisiaj Elimelech czyni cuda ludziom innych wyznań.

Chasydzi wnieśli do judaizmu radość z jaką oddawali cześć Jahwe. Czcili go przez taniec i pieśni, które towarzyszyły im nawet w drodze do komór gazowych w hitlerowskich obozach zagłady. Cadyk był pośrednikiem między miejscową wspólnotą religijną a Bogiem, z którym miał bezpośredni kontakt. Nic dziwnego, że życie takich społeczności pełne było cudownych wydarzeń. Na przykład oczekiwany przez tysiące lat Mesjasz zjawił się w Dynowie pod postacią obdartego żebraka, którego nikt nie chciał przyjąć w swoim domu i z którego naigrywali się miejscowi chłopcy. Wypędził go nawet rabin ze Strzyżowa, lecz przyjął dynowski cadyk aby dyskutować z przybyłym o tajemnicach Tory.

"Śladami chasydów" to piąta publikacja znanego regionalisty Andrzeja Potockiego o tematyce żydowskiej. We wprowadzeniu autor kreśli zarys historii chasydyzmu na naszym terenie. Druga część książki to opis historii społeczności żydowskich naszego regionu oraz ich przywódców, wzbogacony o niepublikowane dotąd zdjęcia miast i synagog. Bez tej książki historia Podkarpacia byłaby kaleka i niepełna.
Antoni Adamski, Nowiny

Tytuł: Śladami chasydzkich cadyków w Podkarpackiem
Autor: Andrzej Potocki
Rok wydania: 2008, wydanie I
Wydawca: Wydawnictwo "Carpathia"
Format: 165x235mm
Objętość: 152 strony, ilustracje - 60


Na bieszczadzkich obwodnicach. Część 1 Duża obwodnica - przewodnik.
2008-07-13 5:12:52

Na bieszczadzkich obwodnicach Nakładem Podkarpackiego Instytutu Książki ukazał się nowy przewodnik S. Orłowskiego i P. Taranowskiego pt. "Na bieszczadzkich obwodnicach". Książka zawiera m.in. 300 barwnych fotografii, informacja turystyczną, ciekawostki, sławne postacie, galerie, muzea, pracownie artystyczne, informacje o nabożeństwach. Rozpoczyna on serię (7 tomików) opisującą 7 obwodnic dla turystów podróżujących samochodami (3 trasy w Bieszczadach, 3 w Parku Krajobrazowym Gór Słonnych, 1 na Pogórzu Bukowskim).

To szczegółowy przewodnik o Bieszczadach oraz powiatach bieszczadzkim, leskim i sanockim. Wiedza o tym wspaniałym rejonie została pokazana w przejrzystej formie. Przewodnik zawiera przygotowaną ofertę turystyczną w formie propozycji wycieczek trasami komunikacyjnymi, a także wszelkie informacje niezbędne dla osób przybywających w Bieszczady. W przewodniku zamieszczone zostały kolorowe zdjęcia przedstawiające ważne miejsca, obiekty, zabytki poszczególnych miejscowości.

Niniejszy przewodnik ma na celu nie tylko zachęcić do odwiedzania regionu, ale także ułatwić podróżowanie i poszerzenie wiedzy na temat Bieszczadów.

Przewodnik ten można już kupić w Bieszczadach i w księgarniach Województwa Podkarpackiego oraz bezpośrednio u wydawcy: www.instytutksiazki.rzeszow.pl

Tytuł: Na bieszczadzkich obwodnicach. Część 1 Duża obwodnica
Autor: Stanisław Orlowski, Przemysław Taranowski
Rok wydania: 2008
Ilość stron: 264, oprawa miękka
Format: 140x220mm
ISBN: 978-83-89891-76-1


Jest gdzieś taki świat - nowy tomik R. Szocińskiego.
2008-07-14 23:05:35

Jest gdzieś taki świat cover 7 lipca 2008 roku nakładem wydawnictwa KWINTO i SPÓŁKA ukazały się na rynku dwie bieszczadzkie pozycje książkowe.

Pierwsza z nich to długo oczekiwany kolejny tom wierszy Ryszarda Szocińskiego - bieszczadzkiego poety i prozaika, prowadzącego w Cisnej galerię artystyczną "Atamania Bieszczadzka", w której każdy gość zostanie zaopatrzony przez autora w dobre słowo.

Nowe wiersze - składające się na najnowszą książkę "JEST GDZIEŚ TAKI ŚWIAT" - napisane w czasie pobytu u córki w Bolonii (zebrane w rozdziale Italiana) oraz pełne bieszczadzkiej refleksji (składające się na rozdział Oddech Bieszczadu) zostały w tym tomie zestawione ze wspaniałymi tłumaczeniami czterowierszy (rubaiyyat) perskiego poety i filozofa Omara Khayyama. Te unikalne wersety to głębia duszy ludzkiej, pozwalające poznać duchową, inną od naszej, kulturę. Książka już do nabycia w galerii Ryszarda Szocińskiego.

"w sercu każdego z nas
drzemie poeta
każdy jego oddech
jest strofą następnego dnia

układane po sobie
dzień po dniu
piszą poemat życia

epilog
to zatrzymany
przez czas
tętent jego serca"

Tytuł: Jest gdzieś taki świat
Autor: Ryszard Szociński
Rok wydania: 2008
Ilość stron: 104, oprawa twarda
Format: 12,5 x 19,5cm
ISBN: 978-83-920788-7-6


Tajemnice Bieszczadu - Krzysztof Antoniszak.
2008-07-14 23:05:35

Tajemnice Bieszczadu Druga pozycja - "TAJEMNICE BIESZCZADU" to zebrane przez Krzystofa Antoniszaka z Cisnej (a publikowane cyklicznie w czasopiśmie "Ciśniańskie Echa") opowieści związane z najbardziej tajemniczymi, niezbadanymi lub prawie zapomnianymi wydarzeniami z historii Bieszczadu. Autor - badając stare kroniki, dokumenty i prace literackie - stworzył obraz Bieszczadu pełnego mrocznych wątków, zagadek, zapomnianych miejsc i rytuałów, ciekawych zwyczajów, minionych ludzkich losów... Skąd wzięła sie legenda bieszczadzkich Zakapiorów, gdzie w Bieszczadzie znajdziemy kurhany i zapomniane sztolnie i co mogli na tych ziemiach pozostawić Templariusze, jak odbywano święta i jarmarki, jakimi metodami leczyła ciśniańska czarownica? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w "Tajemnicach Bieszczadu".

"Po raz pierwszy w XV wieku zamieszkujący te tereny ludzie zaczęli używać słowa ZAKAPIOR. Z relacji mieszkających tu górali wynikało, że widzieli wśród gór, lasów, jarów oraz na prowadzących przez te tereny traktach tajemnicze postacie. Trudno było początkowo opisać te zjawy, ponieważ relacje osób, które je widziały były niedokładne i często stanowiły obraz ludzkiej wyobrazni. Dopiero po latach utwierdził się wizerunek Zakapiora. Była to postać w habicie z kapturem bez rozpoznawalnej twarzy. Otok kaptura stanowiła czerń bez możności rozpoznania twarzy. Bez oczu, nosa i ust. Postacie takie ukazywały się wędrującym kupcom, którzy z południa na północ i odwrotnie przemierzali Europę, pokonując po drodze bieszczadzkie przełęcze w Roztokach Górnych, Łupkowie, Wołosatym czy też Siankach. Ukazujące się postacie nie czyniły zła lecz wskazywały drogę, nakazywały postój (popas), lub też ostrzegały przed niebezpieczeństwem. Z tych zakapturzonych postaci bił jakiś tajemniczy urok, jakaś siła nieludzka, jakiś czar i niesamowita moc..."
fragment opowieści "Zakapior - prawda czy li tylko legenda".

Tytuł: Tajemnice Bieszczadu
Autor: Krzysztof Antoniszak
Rok wydania: 2008
Ilość stron: 80, oprawa twarda
Format: 17 x 24cm
ISBN: 978-83-920788-6-9

źróło: KWINTO i SPÓŁKA



» starsze pozycje «

Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006


Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2024