...Bieszczady Serwis - strona dla wszystkich którym Bieszczady w duszy grają...

Bieszczady


Terenwka w Bieszczadach

Bieszczady 4x4


Polecamy:

Werchowyna
Chata Smerek
Magiczne Bieszczady
Panorama Solina
Kolejowy Smolnik
Czadzie Sioło
4x4 w Bieszczadach
Gospodarstwo Aleksa


Cerkwie i cmentarze

Cerkwie drewniane w Bieszczadach
Cerkwie murowane
Kapliczki w Bieszczadach
Dawne cmentarze, cerkwie i cerkwiska
Ikonostas
O ikonie słów kilka
Bojkowszczyzna Zachodnia. Ochrona zasobów kulturowych - działania praktyczne (pdf)

Cmentarze żydowskie (kirkuty)
Cmentarze ewangelickie Bandrów i Stebnik (Steinfels); cm. gr.kat. w Stebniku
Cmentarze wojskowe w Komańczy
Cmentarz wojskowy w Lesku

Kościół w Woli Michowej
Kościół w Komańczy

Obelisk UPA

Miejscowości

Baligród i okolice
Bóbrka
Buk k.Terki
Bystre k.Czarnej
Cisna i okolice
Czarna i okolice
Daszówka
Duszatyn
Dwernik i Dwerniczek
Glinne
Jankowce
Kalnica k.Baligrodu
Komańcza i okolice
- Mogiła - legenda
- drewniany kościółek
- klasztor Nazaretanek
Lutowiska
Łupków
Mików
Muczne
Myczkowce
Nasiczne
Olszanica
Orelec
Prełuki
Rajskie
Roztoki Górne
Rzepedź
Sękowiec i okolice
Serednie Małe
Smolnik nad Osławą
Solinka
Solina i okolice
- bieszczadzkie zapory
- tajemnica zatoki
Stefkowa
Terka
Uherce Mineralne
Ustianowa
Ustrzyki Górne
Wetlina
Wola Matiaszowa
Wola Michowa
Wołosate
Zatwarnica
Zwierzyń

Dawne wsie

Balnica
Beniowa
Bereźnica Niżna
Bukowiec
Caryńskie
Choceń
Dydiowa
Dźwiniacz Górny
Hulskie
Huczwice
Jawornik
Jaworzec
Kamionki
Krywe
Łokieć
Łopienka
- rys historyczny Łopienki
- Chrystus Bieszczadzki
Łuh
Rabe k.Baligrodu
Rosolin
Ruskie
Sianki
Skorodne
Sokoliki
Sokołowa Wola
Studenne
Tarnawa Niżna i Wyżna
Tworylne
- Tworylczyk
Tyskowa
Zawój
Zubeńsko
Żurawin
Aktualności wydawnicze.

Natchnieni Bieszczadem - antologia poezji.
2008-02-11 21:30:22

Po sukcesie książki "Bieszczadzkie przypadki Jędrka Wasielewskiego-Połoniny" Andrzej Potocki przygotowuje kolejną zbiorową publikację - wydanie antologii poezji bieszczadzkiej pt. "Natchnieni Bieszczadem".

Już 27 poetów odpowiedziało pozytywnie na zaproszenie i przesłało 197 wierszy. Zasadniczym kryterium doboru poetów jest fakt zamieszkiwania przez nich na stałe lub choćby przez kilka lat terenie powiatów: bieszczadzkiego, leskiego i w miastach Sanok i Zagórz.

Wydanie antologii planowane jest na maj/czerwiec 2008r.

źródło: A. Potocki

Bieszczady Wschodnie - nowa mapa.
2007-10-24 22:40:00

mapa Bieszczady Wschodnie Nakładem wydawnictwa Ruthenus ukazała się mapa turystyczna Bieszczady Wschodnie w skali 1:100 000.

Mapa jest dwujęzyczna - awers w języku polskim oraz rewers w języku ukraińskim (na jednej stronie mapa po polsku, na drugiej ta sama mapa w j. ukraińskim). Obejmuje ona swym zasięgiem Pasmo Pikuja, wschodnią część Gór Sanocko-Turczańskich, Beskidy Skolskie i Połoninę Równą.

Bogate nazewnictwo zostało opracowane w oparciu o mapy Woskowego Instytutu Geograficznego w Warszawie (WIG) oraz na podstawie badań własnych Wojciecha Krukara. Posiada również siatkę GPS.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Sąsiedztwa Polska - Białoruś - Ukraina INTERREG IIIA/TACIS CBC 2004-2006 oraz budżetu państwa przy udziale Euroregionu Karpackiego. Mapa powstała w ramach projektu "Dla obłoków nie ma granic - nowy impuls do zacieśnienia współpracy sąsiedzkiej", którego realizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych i Oświatowych CUMULUS.

UWAGA: Cały nakład mapy przeznaczony jest do bezpłatnej dystrybucji i znajduje się w dyspozycji w/w SISiO CUMULUS. Na rok 2008 zaplanowano wydanie partii przeznaczonej do sprzedaży, być może nieco poprawionej w stosunku do obecnego wydania.
Obecnie bezpłatne egzemplarze dostępne są jeszcze za pośrednictwem serwisu www.karpatywschodnie.pl

Tytuł: Bieszczady Wschodnie
Rok wydania: 2007
Wydanie: I
Wydawca: Ruthenus Krosno
Redakcja i opracowanie kartograficzne: Wojciech Krukar
Skala: 1:100 000, cięcie warstwicowe co 20m
Format: 1000 * 700mm
ISBN: 978-83-7530-0215


Bieszczadzkie Judaica - A. Potocki.
2007-09-12 06:25:00

Bieszczadzkie JudaicaBIESZCZADZKIE JUDAICA
Wydawnictwo Carpathia
Rzeszów 2007

Jakiż marny wydaje się być los, kiedy zaczytasz się w tę książkę - przewodnik po bieszczadzkim epizodzie narodu wybranego. Jak okrutnym rysuje się człowiek, który człowiekowi zgotował ten los. A przecież dla tych ludzi nasza Ojczyzna jawiła się paradisus Iudaeorum, czyli żydowskim rajem. Była na swój sposób ziemią może nieobiecaną, ale na pewno wybraną.

Dzisiaj próżno w Bieszczadzie szukać żydowskich karczem, małych sklepików z towarem różnym, tych maleńkich rzemieślniczych zakładów. Próżno wypatrywać pejsatych Żydów w chałatach zmierzających do bóżnic w poszukiwaniu naszego wszakże wspólnego Boga. Nie usłyszysz już harmideru towarzyszącego modlitwie, jaką w szabas zanosili do Wszechmogącego z prośbą o lekki los doczesny. Odeszli stąd w aurze tragicznego zniewolenia umysłu tych, którzy w ów czas mieli władzę nad ich życiem. Jeszcze czasem pośród zarośli natkniesz się na kamienną macewę, na której czas zatarł imię odchodzącego do wieczności. Jeszcze czasem zamyślisz się nad domem, który już od wielu dziesiątek lat nie gromadzi naszych starszych braci w wierze.
Tym, którzy chcą stanąć oko w oko z tamtym bezpowrotnie minionym światem izraelickiej społeczności, która na bieszczadzkiej ziemi współistniała z rusińską i polską, polecam książkę Andrzeja Potockiego. Jest w niej to wszystko, co wiedzieć należy, żeby próbować zrozumieć, a jeśli nawet się nie uda, to pochylić głowę z pokorą na żywotem zmierzających tysiące lat do swojej ojczyzny.

Andrzej Potocki napisał: Historia Żydów w Bieszczadach liczy 400 lat. Pozostało po nich kilka cmentarzy i leska synagoga. Ale jest w tej historii coś szczególnego - największy zachowany w Polsce zespół nagrobków z XVI i XVII wieku, bo starszych nie ma nigdzie. "Bieszczadzkie judaika" są najpełniejszym z dotychczasowych opracowań ich tutejszej historii. Jest to jednocześnie przewodnik po wszystkich miejscach, w których dokonała się tragedia Holocaustu.

oprac. Katarzyna Fornal


Bieszczady - od Komańczy po Tarnicę i Zagórz.
2007-08-27 18:30:00

mapa Bieszczady Wysokie Nakładem wydawnictwa Sygnatura ukazało się najnowsze wydanie mapy "Bieszczady - od Komańczy po Tarnicę i Zagórz, Jezioro Solińskie".

Mapa obejmuje całe Bieszczady, od Komańczy i Zagórza po kraniec Polski koło Przełęczy Użockiej. Jest dwustronna, przy czym na awersie jest mapa Bieszczadów Wysokich czyli najważniejszej cześci pasma. Od 2007 roku rewers został całkowicie zmieniony, jest tu teraz mapa całych Bieszczadów w skali 1:75 000. Oddzielną mapę posiada Jezioro Solińskie.

Legenda zawiera ok. 90 znaków, opisanych w 5 językach, w tym ukraińskim (PL, GB, D, SK, UA). Bardzo plastyczne, kolorowe cieniowanie i poziomice co 20 m przystępnie pokazują ukształtowanie terenu. Cechy charakterystyczne mapy to: gęsta sieć ścieżek i dróg, czytelna baza noclegowa i szlaki turystyczne, konne, narciarskie oraz szlaki i trasy rowerowe, wyraźne wyciągi narciarskie, starannie wyliczone czasy przejść, siatka do GPS, szczegółowa zabudowa dobrze widoczna nawet w lasach. Informacją niespotykaną gdzie indziej jest zarys zabudowy zniszczonej po wojnie, pokazujący faktyczny zasięg dziś nieistniejących lub znacznie okrojonych wsi.
Mapa zawiera komplet informacji dla turysty pieszego, ale także uprawiającego narciarstwo, jazdę konną lub rowerami. Jest idealna dla osób przemieszczających się samochodem, ale także autobusem (nazwy przystanków!). Mapa może być z powodzeniem wykorzystywana przez elity turystyczne jak i przez zwykłych turystów. To bardzo przyjazna mapa.

Tytuł: Bieszczady - od Komańczy po Tarnicę i Zagórz
Data wydania: 2007
Wydanie: 2007/08
Wydawca: Sygnatura, Zielona Góra
Skala: 1:50 000 i 1:75 000
Format: 970 * 670mm


Bieszczady Wysokie i Bieszczadzki Park Narodowy.
2007-08-03 13:20:00

mapa Bieszczady Wysokie Nakładem wydawnictwa Ruthenus z Krosna, ukazało się trzecie wydanie mapy "Bieszczady Wysokie i Bieszczadzki Park Narodowy".

Jak mówi Rafał Barski - wydawca mapy:
- Oddajemy do rąk czytelników kolejne, już trzecie wydanie naszej pierwszej mapy nazewniczo-turystycznej. Różni się ono znacznie od poprzednich wydań (I - 2003 rok, II - 2005 rok). Najważniejsze zmiany to: wprowadzenie kilkunastu nowych nazw terenowych ustalonych podczas badań terenowych Wojciecha Krukara odbytych w latach 2005-2006 oraz wprowadzenie nazw terenowych które przyjęły się w ostatnich latach np. Przełęcz Goprowska (w siodle miedzy Tarnicą a Krzemieniem); zmiana granicy lasu - drobne uaktualnienia na podstawie najnowszych (2006) zdjęć satelitarnych, zmiana przebiegu niektórych ścieżek i szlaków turystycznych (np. ścieżka ed. nr 1 w "worku" bieszczadzkim), wzmocniono nieco cieniowanie mapy - obecnie jest ono bardziej intensywne, co powoduje uplastycznienie mapy; wprowadzono też kilkadziesiąt różnych drobnych zmian topograficznych.
- Rewers mapy wzbogacił się o tabelę ze spisem kościołów i cerkwii w całych Bieszczadach wraz z informacjami o mszach. św.

Tytuł: Bieszczady Wysokie.Bieszczadzki Park Narodowy
Data wydania: sierpień 2007
Wydanie: III poprawione
Wydawca: Ruthenus Krosno
Opracowanie kartograficzne oraz nazewnictwo: W. Krukar
Skala: 1:40 000
Format: 980 * 680mm
Nakład: 8 000 egz.
ISBN: 978-83-7530-016-1



Za wrotami cudów - opowieści bieszczadzkie.
2007-07-26 21:36:00

za wrotami cudów Za wrotami cudów - opowieści bieszczadzkie, to książka, na którą składa się zbiór dziesięciu reportaży o charakterze informacyjno-poznawczym. Autor, Henryk Nicpoń, przybliża nieznane dotąd legendy, podania oraz historie, które naprawdę działy się w Bieszczadach. Bohaterami reportaży są zwykli ludzie, mieszkańcy bieszczadzkich wsi i przysiółków, z którymi autor przeprowadzał wielokrotne rozmowy. Na ich podstawie spisał autor to wszystko, co związane jest z historią i tradycją Bieszczadów.

Znaleźć tu można historię bieszczadzkiej ciuchci czy koleje powstawania kurortów letniskowych w Polańczyku oraz Solinie. Poza tym wspomina także osobę Zdzisława Pękalskiego, który zasłynął w regionie bieszczadzkim jako twórca ikon. Na kartach Opowieści rzeszowski dziennikarz uwiecznił również legendę związaną z kultem postaci gen. Karola Świerczewskiego-Waltera w Jabłonkach. Z kolei ostatni reportaż Wspomnienie wieczerzy wigilijnej poświęcił Nicpoń opowieściom o Wigilii.

Łączy zwyczaje, wierzenia i przesądy, a równocześnie podaje przepisy na uroczystą kolację, w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Znakomita i precyzyjnie prowadzona narracja sprawia, że książkę Nicponia czyta się z ogromnym zaciekawieniem. To bardzo interesujące źródło wiedzy nie tylko dla turystów odwiedzających Bieszczady, ale także dla tych, którzy chcieliby poznać te góry nieco bliżej. Całości dopełniają czarno-białe zdjęcia.
Rok wydania: 2007.


Solina. Jezioro Solińskie i okolice - nowa mapa.
2007-07-03 18:12:00

"Solina. Jezioro solińskie i jego okolica" - to kolejna ciekawa propozycja wydawnictwa Ruthenus.

Mapa ta, obejmująca swym zasięgiem Gminę Solina wraz z jeziorem solińskim, powinna być przydatną pozycją dla miłosników tego terenu. Na rynku od dawna brakowało rzetelnej i aktualnej mapy tego - jednego z najczęściej odwiedzanych w Bieszczadach obszaru. Wydaje się, iż powinna to być obowiązkowa pozycja dla każdego turysty, żeglarza i wędkarza odwiedzającego okolice jeziora solińskiego.

Tytuł: Solina. Jezioro solińskie i jego okolice
Rok wydania: lipiec 2007
Wydanie: I
Wydawca: Ruthenus Krosno
Opracowanie kartograficzne oraz nazewnictwo: W. Krukar
Skala: 1:25 000
Format: 980 * 680mm
Nakład: 10 000 egz.
ISBN: 978-83-7530-011-6



Okolice Baligrodu - nowa mapa.
2007-07-03 18:01:00

"Bieszczady zapraszają w okolice Baligrodu" - pod takim tytułem ukazała się właśnie nowa mapa krośnieńskiego wydawnictwa Ruthenus.

Mapa ta, obejmująca swym zasięgiem tereny Gminy Baligród, została sfinansowana dzięki pozyskaniu przez Gminę Baligród środków na ten cel z funduszy unijnych.

Cały nakład znajduje się w dyspozycji Gminy Baligród i nie będzie ona niestety dostępna w sprzedaży. Na pewno natomiast będzie można się w nią zaopatrzyć lub zakupić w innej formie w Baligrodzie.

Tytuł: Bieszczady zapraszają w okolice Baligrodu
Wydawca: Ruthenus Krosno
Opracowanie: W. Krukar
Rok wydania: 2007
Skala: 1:25 000



starsze pozycje

Praktyczne

Kamera w Czaszynie

Schroniska
Schroniska PTSM
Bazy namiotowe i chatki
Harcerskie bazy i hoteliki
Noclegi

Mapa Bieszczady - wersja online
Mapy Bieszczadów - recenzje
Mapy wycinkowe - recenzje
Przewodniki
Ciekawe wydawnictwa

Szlaki turystyczne - opisy
Szlaki turystyczne - wykaz
Czasy przejść
Ścieżki przyrodnicze - wykaz
Regulamin BdPN
Punkty kasowe BdPN

Bieszczadzka Kolejka Leśna
Jazdy konne
Rejsy po Zalewie Solińskim
Wyciągi narciarskie
Muzea
Informacja turystyczna
Przewodnicy
Przewoźnicy (Bus)
Przejścia graniczne
Traperska przygoda - tabory

Warto wiedzieć

Z psem w Bieszczady
Zagroda pokazowa żubrów
Wędkarskie eldorado na Sanie
Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady
Karpackie niebo
Sery w Bieszczadach
Wypał węgla drzewnego
Jaskinie
Snowgliding w Bieszczadach
Bieszczadzkie szybowiska
Bieszcz. Centrum Nordic Walking

Trochę historii
Podział (granice) Bieszczadów
Losy bieszczadzkiej ludności
Różne plany rozwoju Bieszczadów
Na wyniosłych połoninach BdPN
Nie tylko Wysokie
Sieć wodna
Geocaching

Fauna Bieszczadów
Flora Bieszczadów

Leśny Kompleks Promocyjny "Lasy Bieszczadzkie"

Ukraińska Powstańcza Armia
Karol Wojtyła w Bieszczadach
Bieszczady pół wieku temu
Bieszczady w filmie

Polowanie w Bieszczadach

Reportaże

Rozmaitości bieszczadzkie

Wyprawy piesze

Tarnica z Wołosatego
Halicz z Wołosatego
Bukowe Berdo z Mucznego
Krzemień
Szeroki Wierch
Połonina Caryńska
Połonina Wetlińska
Smerek (wieś) - Smerek - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne
Cisna - Jasło - Smerek (wieś)
Przysłup - Jasło
Suche Rzeki - Smerek
Dwernik-Kamień
Pętla: Wetlina - Riaba Skała - Czerteż - Kremenaros - Rawki - Dział - Wetlina
Mała i Wielka Rawka z p. Wyżniańskiej
Ścieżka "Berehy Górne"
Chryszczata z Komańczy
Chryszczata z Jeziorka Bobrowego
Szlak Huczwice - Chryszczata
Wołosań z Żubraczego
Jaworne - Kołonice - Jabłonki
Krąglica
Hyrlata
Szlak graniczny Łupków - Balnica
Przełęcz nad Roztokami - Ruske
Przełęcz nad Roztokami - Okrąglik - Jasło
Jasło i Okrąglik ze Strzebowisk
Łopiennik
Ścieżka Jeleni Skok z Cisnej (wieża widokowa)
Opołonek i Kińczyk Bukowski
Ścieżka dendrologiczno-historyczna w Berehach
Przysłup Caryński z Bereżek
Bukowiec - Sianki - Źródła Sanu
Tarnawa Niżna - Dźwiniacz Górny
Brenzberg - ścieżka
Krutyjówka - ścieżka
Tworylne i Krywe z Rajskiego
Terka - Studenne
Otaczarnia w Bukowcu
Rajskie - Studenne (most)
Przysłup - Krywe
Korbania z Bukowca
Korbania z Łopienki i Tyskowej
Suliła
Wola Michowa - Balnica szl. żółtym
Z Balnicy do Osadnego
Do Solinki z Żubraczego
Zwierzyń - Myczków
Tyskowa i Radziejowa ze Stężnicy
Lasumiła - najgrubsza jodła
Jodła k.Pszczelin - opis ścieżki
Stare Procisne, ścieżka
Dwernik - Procisne, ścieżka
Przez bieszczadzki las - ścieżka Nasiczne - Sękowiec
Kopalnia ropy Polana - Ostre
Holica z Ustianowej - ścieżka
Hylaty - ścieżka hist-przyrodnicza
Huczwice - ścieżka geologiczna
Komańcza - ścieżka dydaktyczna
Jawornik - ścieżka
Gminny szlak Baligród
Bukowy Dwór - ścieżka przyrodnicza
Po ekomuzeum w krainie bobrów
Dolina Potoku Zwór

Warto zobaczyć

Wodospady i kaskady
Jeziorka Duszatyńskie
Jeziorko Bobrowe
Sine Wiry
"Gołoborze" i dolina Rabskiego
Rezerwat "Przełom Osławy"
Rezerwat "Śnieżyca wiosenna w Dwerniczku"
Torfowisko "Tarnawa"
Torfowisko "Wołosate"
Jaskinie w Nasicznem
Grota w Rosolinie
Rezerwat "Hulskie"
Młyn w Hulskiem
Pichurów - punkt widokowy
Przełęcz Wyżna - pkt. widokowy
Przełęcz Żebrak
Zagroda pokazowa żubrów
Mini-zoo w Lisznej i Myczkowcach
Kamień leski
Koziniec kamieniołom
Skałki Myczkowieckie
Kolejowy Smolnik
Ogród biblijny w Myczkowcach
Miniatury cerkwi Myczkowce
Entomo-zieleniec Myczkowce
MBL Sanok - skansen w Sanoku
Park miejski w Sanoku
Zielony domek w Ustrzykach G.
Muzeum Historii Bieszczad
Klasztor w Zagórzu
Droga krzyżowa w Zagórzu
Sanktuarium w Jasieniu
Ekomuzeum Hołe
Pomnik Tołhaja
Most podwieszany w Dwerniczku
XIX-wieczny most kolejki
Radoszyckie źródełko
- legenda o radoszyckim źródełku
Nowe pomniki przyrody w dolinie Osławy i Kalniczki
Góry Słonne
Rezerwat Sobień
Rezerwat "Polanki"
Góry Słonne - pkt. widokowy

Ski-tour

Hyrlata (1103 m) zimą
Matragona (990 m) zimą
Osina (963m n.p.m.)
Płasza, Kurników Beskid, Okrąglik

Rowerem

Trasy rowerowe

Samochodem

Trasy samochodowe
Stan dróg w Bieszczadach
Parkingi

Słowacja i Ukraina

Zalew Starina (Słowacja)

Projekt Rozłucz
Jasienica Zamkowa
Stara Sól
Bieszczady Wschodnie - relacja z wyjazdu 2005
Czarnohora, relacja z wyjazdu 2006


Serwis nasz i współpracujący z nami reklamodawcy
zbierają i przechowują tzw. pliki cookies zarówno do np. statystyk,
jak i w celach reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawien przegladarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Przeglądając nasz serwis ZGADZASZ się na wykorzystywanie tych plików. Szczegółowe informacje na temat cookies
znajdują się w naszej Polityce prywatności

© Twoje Bieszczady 2001-2023